REKLAMA

Akcyza w górę. Portfel zaboli

W 2025 roku wzrośnie podatek akcyzowy, co przełoży się na wyższe ceny alkoholu i papierosów. Zmiany może nie są znaczące, ale dla kupujących będą odczuwalne. Na co powinni przygotować się konsumenci, producenci i sprzedawcy?

Akcyza w górę. Portfel zaboli
REKLAMA

Akcyza na wyroby tytoniowe

REKLAMA

Od 1 marca 2025 roku obowiązywać będą nowe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie i papierosy elektroniczne. Wyniosą one:

  • 345 zł/1 000 szt. - dla papierosów,
  • 260,14 zł/kg – dla tytoniu do palenia,
  • 655 zł/kg – dla cygar i cygaretek,
  • 565,52 zł/kg – dla wyrobów nowatorskich,
  • 0,96 zł/ml – dla płynów do papierosów elektronicznych.

Co ciekawe, to nie koniec zmian, jakie czekają rynek tytoniowy. Od 2027 roku obowiązywać będą jeszcze wyższe stawki, które docelowo mają zniechęcić do sięgania nie tylko po wyroby tytoniowe, ale również e-papierosy. Zgodnie z rekomendacjami WHO zarówno produkty tradycyjne, jak i innowacyjne powinny być traktowane jednolicie przez system podatkowy.

Wyższa akcyza na piwo

Wielbiciele złotego trunku od 2025 roku zapłacą za niego więcej, a to za sprawą wyższej akcyzy. Obecnie wynosi ona 125 zł/hl, natomiast od 1 stycznia stawka wzrośnie do 131 zł/hl. W ciągu ostatnich trzech lat cena piwa wzrosła o 35 proc., przez co jest ono droższe niż u naszych sąsiadów, na przykład w Niemczech czy w Czechach. Wyższe stawki nie powinny jednak dziwić – rząd już w 2021 roku zapowiedział podwyżki, przyjmując tak zwaną Mapę Akcyzową.

W kontekście piwa wyższa akcyza ma podobny cel jak w przypadku wyrobów tytoniowych. Chodzi oczywiście o zdrowie Polaków, którzy coraz częściej sięgają po alkohol. Piwo wśród wszystkich trunków jest wyjątkowo łatwo dostępne, a co gorsza w wielu środowiskach nie uchodzi za szkodliwe. Drugą kwestią są wpływy budżetowe, które z założenia mają zredukować deficyt.

Więcej o akcyzie przeczytasz na Bizblog.pl:

Wyższa akcyza na wódkę

Nie powinna też dziwić 5-procentowa podwyżka akcyzy na wódkę. Od 1 stycznia 2025 roku w jednej półlitrowej butelce 40-procentowego trunku będzie kryło się aż 16 zł akcyzy, przy czym dotychczas kwota wynosiła 15,22 zł.

Dobra wiadomość jest taka, że docelowo podwyżki mają zakończyć się w 2026 roku, jednak jak będzie w rzeczywistości, nie wiadomo.

Co z pozostałymi opłatami?

Wzrost akcyzy zawsze oznacza dla konsumentów wyższe ceny, ponieważ podatek ten przerzucany jest na odbiorcę ostatecznego. Możemy więc spodziewać się, że więcej zapłacimy za wyroby tytoniowe i alkohol, jednak na tym koniec podwyżek (przynajmniej tych, które wynikają z akcyzy). Podatek akcyzowy na paliwo nie wzrośnie. W świetle podwyżek, z którymi kierowcy musieli zmierzyć się w poprzednich latach, ta wiadomość zdecydowanie należy do pozytywnych.

REKLAMA

Co wzrost akcyzy oznacza dla producentów i sprzedawców?

Wyższa akcyza to wyższe ceny, a więc docelowo niższy popyt na produkty. Producenci i sprzedawcy będą musieli zmierzyć się z niższymi przychodami, zwłaszcza że ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych już teraz należą do wysokich. Dla niektórych może oznaczać to nawet upadłość. Warto wspomnieć, że w ciągu sześciu ostatnich lat sam rynek piwowarski skurczył się o ponad 6 mln hl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA