REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca /
  3. Poradniki
  4. Zasiłki - poradniki

Zrobił to na L4, złapali go na gorącym uczynku. Najlepsze było potem

Czy pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym może malować ściany w swoim domu? Odpowiedź wydaje się prosta, ale nie jest jednoznaczna. Również problematyczna jest kwestia narzucania pracodawcom obowiązku wchodzenia w kompetencje lekarzy i rozstrzygania na własną rękę czy czynności, które podejmował chory pracownik na L4, miały wpływ na jego stan zdrowia, czy też nie.

28.05.2024
6:33
L4 zmiany zasad
REKLAMA

Aby zrozumieć problem, najlepiej będzie posłużyć się przykładem. Pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym został poddany kontroli. I niestety, gdy kontrolerzy weszli do chorego na podwórko, ten akurat był w trakcie szlifowania metalu szlifierką kątową. Sporządzono szczegółowy raport, który trafił do pracodawcy. Z kolei szef wyciągnął konsekwencje względem lawiranta. Ale to nie jest jeszcze koniec tej historii. Otóż kilka dni później na biurko pracodawcy trafiło nowe pismo. Tym razem zostało napisane przez prawnika wynajętego przez pracownika. Adwokat prezentował w nim stanowisko, że jeżeli praca wykonywana przez „chorego” nie miała charakteru zarobkowego, to nie wpływa ona na pogorszenie stanu jego zdrowia, a co za tym idzie - nie może mieć wpływu na cofnięcie zasiłku. Zaskoczeni? Tamten pracodawca podobno też był.

REKLAMA

Pracodawcy nie mogą wchodzić w kompetencje lekarzy

Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji, komentując sprawę, mówi, że trend polegający na zobowiązywaniu pracodawców do wchodzenia w kompetencje lekarzy jest bardzo niepokojący.

Każde działanie podjęte na L4, które nie jest ogólnie przyjętą normą, jak choćby wizyta w aptece po leki, jest nadużyciem. To lekarz wystawił zwolnienie chorobowe i tylko prowadzący oraz orzecznik mają prawo uznawać, co wolno, a czego nie - co poparte jest ich wiedzą, doświadczeniem, a także - przede wszystkim - wykształceniem medycznym - przypomina Mikołaj Zając.

Co w takim razie z kompetencjami pracodawcy?

Pracodawca, który dysponuje profesjonalnymi raportami z kontroli, nie analizuje wpływu czynności wykonywanych przez pracowników przebywających na L4 na poprawność wykorzystania zwolnienia chorobowego – zwraca uwagę.

Więcej o zwolnieniach chorobowych przeczytasz na Bizblog.pl:

Czy można malować ściany lub bawić się szlifierką kątową?

Mecenas Justyna Szczepańska-Grygiel z Kancelarii Radcowskiej ABITL Legal w Poznaniu zaznacza, że byłaby daleka od tego typu interpretacji, ponieważ bardzo trudno przesądzić, które czynności wykonywane przez chorego mają realny wpływ na jego dochodzenie do pełni zdrowia. I podkreśla, że wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy jest zawsze wykorzystywaniem zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego celem.

Pamiętajmy, że celem zwolnienia lekarskiego z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą jest odzyskanie tejże zdolności do pracy, powiązane najlepiej z pełnym powrotem do zdrowia. Kluczowe znaczenie w tym zakresie mają zalecenia lekarskie, takie jak np. obowiązek leżenia w łóżku, czy nakaz podejmowania innych działań, który wynika z ustalenia przez lekarza rodzaju i charakteru choroby wywołującej niezdolność od pracy - przypomina mec. Szczepańska-Grygiel.

I wskazuje, że w zależności od wyniku tych ustaleń za uzasadnione można uznać, np.:

  • wyjazd do rodziny na okres leczenia połączony ze wskazaniem pracodawcy miejsca pobytu,
  • podjęcie czynności niezbędnych dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych
  • lub sytuację, gdy ubezpieczony sprawujący opiekę nad chorym członkiem rodziny wykonuje czynności domowe w zastępstwie tej osoby.
REKLAMA

W osiągnięciu ponownej zdolności do pracy, czyli de facto wyzdrowieniu, przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej, co przesądził ustawodawca, jak i inne zachowania ubezpieczonego utrudniające proces leczenia oraz rekonwalescencję – wyjaśnia Szczepańska-Grygiel.

Jak przypominają eksperci, w praktyce ZUS najczęściej pozbawia pracowników prawa do zasiłku w przypadkach nieprzestrzegania wskazań lekarskich – odbywania spacerów lub dokonywania zakupów w czasie, gdy lekarz nakazał leżenie, lub wykonywania różnego rodzaju prac mogących wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia czy wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy do innych celów, niż leczenie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA