REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Zmieniasz pracę? Pracodawca obniży ci pensję

Od nowego roku obowiązuje zmiana w przepisach, która dla pracowników odchodzących z firmy może oznaczać obniżenie ostatniej wypłaty o kilkaset złotych. Chodzi o osoby, które były zatrudnione na etat, złożyli PIT-2 i korzystali z obniżonych kosztów uzyskania przychodu, a pensję dostawali do dziesiątego kolejnego miesiąca.

02.02.2023
16:06
Zmieniasz pracę? Pracodawca obniży ci pensję
REKLAMA

Wynagrodzenie odchodzących z firmy pracowników obniżone zostanie wskutek nowelizacji ustawy o PIT, która weszła w życie 1 stycznia 2023 r.

REKLAMA

Wynika z niej, że po ustaniu stosunku prawnego pracodawca, wyliczając pensję pomija oświadczenia i wnioski złożone wcześniej przez podatnika, które mogą mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia – wyjaśnia Mateusz Boguszewski, szef Działu Finansowego firmy inFakt.

Jak zastrzega, nie dotyczy to oświadczeń dotyczących:

  • rezygnacji z ulgi dla młodych
  • rezygnacji ze stosowania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów
  • rezygnacji ze stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

Pensje wypłacane do dziesiątego zostaną obniżone

Ekspert inFaktu tłumaczy, że zmiana w praktyce oznacza, że pracodawca musi pominąć oświadczenia w ostatniej pensji pracownika, jeżeli jest ona wypłacana później niż w ostatnim dniu zatrudnienia.

Dotyczy to na przykład osób, które zakończyły pracę 31. dnia miesiąca, ale wypłatę otrzymują na konto do dziesiątego dnia kolejnego miesiąca – doprecyzowuje.

undefined

Wśród oświadczeń, które zostaną przez pracodawcę pominięte, jest formularz PIT-2. Umożliwia on zmniejszenie należnego podatku. W przypadku zatrudnienia u jednego pracodawcy chodzi o kwotę 300 zł.

Kolejny przypadek dotyczy podwyższonych kosztów uzyskania przychodu z tytułu zatrudnienia poza miejscowością zamieszkania.

W ostatniej wypłacie zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów do wysokości standardowej oznaczać będzie pensję niższą o 6 lub 16 zł w zależności od progu podatkowego. Oznacza to wypłatę niższą łącznie o nawet 316 zł – wylicza Mateusz Boguszewski z inFaktu.

Umów zleceń nowe przepisy nie dotyczą

Ekspert zastrzega, że nowe przepisy nie dotyczą umowy zlecenia. Jako podstawę prawną wskazuje interpretację indywidualną wydaną 25 stycznia 2023 roku (0114-KDIP3-2.4011.1112.2022.1.MN) Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

W opinii czytamy, że stosunek prawny w przypadku umowy zlecenia trwa do momentu wykonania świadczeń, do których zobowiązały się strony.

Ostatnim świadczeniem, do jakiego zobowiązał się zleceniodawca, jest zapłata wynagrodzenia, więc stosunek prawny umowy zlecenia kończy się w momencie ostatniej wypłaty.

REKLAMA

I dlatego w ostatniej wypłacie z tytułu umowy zlecenia nadal należy stosować kwotę wolną od podatku – podkreśla Mateusz Boguszewski z inFaktu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA