REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zarobki w firmach wystrzeliły. Średnia płaca to już ponad 7,3 tys. zł, ale oczywiście jest haczyk

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu zaliczyło olbrzymi skok. Jak właśnie podał GUS, wyniosło aż 7330 zł, a to nie tylko o ponad jedną dziesiątą więcej niż rok wcześniej, ale aż o niemal 7 proc. więcej niż w listopadzie. Co tu się właściwie wydarzyło? Gwiazdą grudnia okazał się jeden sektora, w którym w ciągu miesiąca średnia płaca wzrosła z 8,7 tys. zł do... 15,2 tys. zł.

20.01.2023
11:02
Zarobki w firmach wystrzeliły. Średnia płaca to już ponad 7,3 tys. zł, ale oczywiście jest haczyk
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane o zatrudnieniu i zarobkach w sektorze przedsiębiorstw, które wywołują mimowolne kręcenie głową z niedowierzaniem. Nie wiele się zmieni, jeśli weźmiemy pod uwagę, że termin „sektor przedsiębiorstw” nie bierze pod uwagę przytłaczającej większości firm w Polsce.

REKLAMA

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. w porównaniu z grudniem 2021 r. było wyższe o 10,3 proc. i wyniosło 7329,96 zł (brutto). Względem listopada 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,9 proc. – pisze GUS.

Górnicy zarabiają średnio 18,8 tys. zł

Szokujący wręcz wzrost przeciętnego wynagrodzenia nastąpił w sektorze określanym przez GUS jako „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”. Zaznaczmy, że dominującym pracodawcą w tym sektorze jest państwowe przedsiębiorstwo Lasy Państwowe zatrudniające ponad 25 tys. osób. Przeciętne wynagrodzenie brutto w tym sektorze wyniosło niewiarygodne 15218,13 zł, podczas gdy w listopadzie było to „tylko” 8732,13 zł. To oznacza, że w ciągu miesiąca nastąpił tu wzrost przeciętnej płacy o 74 proc.

Najbardziej zastanawiający jest wzrost przeciętnej płacy aż o niemal 7 proc. w ciągu zaledwie miesiąca. Intuicja podpowiada, że może chodzić o wysokie nagrody roczne wypłacone pod koniec roku w górnictwie. Faktycznie przeciętna płaca w tym sektorze wyniosła w grudniu 18,8 tys. zł brutto, czyli była wyższa aż o jedną trzecią niż w listopadzie. To wciąż jednak za mało.

undefined

Jeśli jednak spojrzymy na wzrost przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw narastająco w skali całego roku, wyróżnia się zupełnie inny sektor. Chodzi o branżę klasyfikowaną jako „Transport i gospodarka magazynowa”. Tutaj średnie zarobki brutto w grudniu w stosunku do grudnia 2021 r. wzrosły aż o 26,9 proc., pozostawiając w tyle nawet górnictwo. Co warte podkreślenia, tylko ten sektor wykazał się w ciągu roku wzrostem wysokości płac, który przebił wskaźnik inflacji, która w grudniu – jak wiemy – wyniosła 16,6 proc.

Przedsiębiorstwa według GUS-u

Trzeba pamiętać, że nazwa „sektor przedsiębiorstw” jest mocno myląca z punktu widzenia laika, bo pod uwagę brane są tu nie tylko firmy zatrudniające – i to na umowę o pracę – co najmniej 10 osób, ale także tylko te z wybranych rodzajów działalności PKD, typu górnictwo, leśnictwo, wytwarzanie i zaopatrywane w energię elektryczną czy działalności firm centralnych. Dane te nie obejmują więc przytłaczającej większość firm w Polsce, czyli głównie jednoosobowych działalności gospodarczych.

REKLAMA

O tym, o jakiej skali zatrudnienia mówimy, wskazują dane GUS dotyczące liczby etatów. Jak podaje urząd statystyczny, w grudniu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 mln 504 tys. etatów, a to oznacza, że było o 2,2 proc. wyższe niż w grudniu 2021 r. W stosunku do listopada 2022 r. nie było zmiany.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA