REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Waloryzacja rent i emerytur w 2024 r. To będzie solidna podwyżka

O 12,3 proc. lub więcej wzrośnie kwota emerytur i rent w przyszłym roku. Co więcej, wzrosną też kwoty tak zwanych trzynastych i czternastych emerytur. Rząd przygotował projekt rozporządzenia w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalnych w przyszłym roku i wiadomo, że skala nominalnych podwyżek nie będzie aż tak wysoka, jak w bieżącym roku, ale i różnica będzie odczuwalna.

27.09.2023
12:29
Waloryzacja rent i emerytur w 2024 r. Solidna podwyżka
REKLAMA

Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że waloryzacja emerytur w 2024 roku wyniesie co najmniej 12,3 proc., czyli o tyle wzrośnie wartość świadczeń brutto. Dlaczego co najmniej? Na razie mowa jest o propozycji rządu, więc ostateczna stopa waloryzacji może być inna.

REKLAMA

Waloryzacja emerytur w 2024 roku

Podwyższenie świadczeń o 12,3 proc. będzie oznaczać, że przeciętna emerytura wyniesie około 3,5 tys. brutto, czyli o około 400 zł więcej niż obecnie. Wyraźnie wzrośnie także emerytura minimalna, która zbliży się do 1,8 tys. brutto.

To oczywiście nie koniec, bo z pewnością wzrosną kwoty trzynastek i czternastek, choć formalnie nie są to świadczenia emerytalne i nie obejmuje je obowiązkowy mechanizm waloryzacji. Minister Maląg zdradziła nawet, że podwyższenie tych wszystkich świadczeń będzie kosztować 43 mld zł.

Waloryzacja emerytur w przyszłym roku będzie bardzo wysoka, ale wskaźnik ten będzie niższy niż w bieżącym roku. Przypomnijmy, że od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o 14,8 proc., czyli minimalnie więcej niż wyniosła średnioroczna inflacja w 2022 roku – 14,4 proc.

Nadążyć za wzrostem cen

Ideą waloryzacji emerytur jest to, by siła nabywcza seniorów nie zmniejszała się w wyniki wzrostu cen. Im wyższa inflacja, tym większa waloryzacja, by świadczenia relatywnie się nie zmniejszały. Nietypowe w tym roku było to, że waloryzacja była kwotowo-procentowa, czyli przyjęto gwarantowaną kwotę podwyżki – 250 zł brutto.

Przy okazji waloryzacji łatwo mówić o „podwyżce” świadczeń, a słowa tego używa nawet sam ZUS, choć to dość mylące. Kwoty emerytur i rent zostaną po prostu dostosowane do średniorocznego wzrostu cen. Dla ZUS-u tak wysoka waloryzacja to jednak spore wyzwanie, choć wpływy z tytułu składek także rosną wraz ze wzrostem płac.

REKLAMA

Więcej na temat emerytur w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA