REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

ZUS wypłaca mu co miesiąc 43 tys. zł. Jak on to zrobił? To całkiem proste

Rekordowa emerytura w Polsce wynosi aż 43,4 tys. zł i wbrew pozorom nie jest to efekt jakiegoś błędu systemu czy działania pozaprawnego, lecz ilustracja mechanizmu działania systemu emerytalnego. Rozwiązaniem zagadki tak wysokiego świadczenia jest niewiarygodnie długi okres pracy zawodowej bez żadnych chorobowych.

23.09.2023
4:11
ZUS wypłaca mu co miesiąc 43 tys. zł. Jak on to zrobił?
REKLAMA

Jak czytamy w Business Insiderze, emerytalnym rekordzistą jest mieszkaniec Zabrza, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat po przepracowaniu 62 lat i pięciu miesięcy. Jakby tego było mało, mężczyzna przez całe życie nie wziął ani jednego zwolnienia chorobowego i nie zaliczył nawet krótkiego okresu, w którym nie były odprowadzane za niego składki do ZUS-u.

REKLAMA

Można też założyć, że emeryt-rekordzista miał wysokie zarobki i to wszystko to składa się na jego niebotycznie wysokie świadczenie. Jednak ale kluczowe znaczenie ma ekstremalnie późny wiek przejścia na emeryturę.

Premia za późne przejście na emeryturę

System emerytalny w Polsce jest tak skonstruowany, że każdy miesiąc pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest bardzo premiowany, ponieważ zakładany przez ZUS okres wypłacania świadczenia się skraca i kapitał emerytalny nie tylko cały czas rośnie, ale przede wszystkim jest dzielony na coraz mniej miesięcy.

Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższy emeryturę – tłumaczy PAP regionalna rzeczniczka ZUS Beata Kopczyńska.

Polacy nie chcą czekać z emeryturą

Polacy wciąż jednak niechętnie słuchają zachęt do dłuższej pracy i zwykle przechodzą na emeryturę, gdy tylko mogą. To jednak się dość szybko zmienia. Jak pisała Agata, z danych ZUS-u wynika, że w 2017 r. 88,3 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowej granicy, 7,7 proc. w ciągu roku po osiągnięciu tego wieku, a jedynie 4 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień emerytalnych. W 2020 r. już tylko 62,4 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego, 24,7 proc. w ciągu roku, a 12,9 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień.

Więcej o systemie emerytalnym:

Dziś późne przechodzenie na emeryturę to wciąż opcja, ale w przyszłości będzie to już właściwie konieczność. Najnowszy raport Komisji Europejskiej jasno pokazuje, że w 2060 r. polski emeryt dostanie 25 proc. ostatniej pensji. Dziś dostaje aż 54 proc. Wystarczy pracować dodatkowo 5-6 lat, żeby podwoić swoją emeryturę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA