REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Nowy obowiązek podatników. Tłumaczymy, jak rozliczyć składkę zdrowotną, gdy prowadzisz działalność

Składka zdrowotna to podatek dochodowy w przebraniu, ponieważ dzięki Polskiemu Ładowi jest wyliczana od dochodu osiągniętego w danym miesiącu. Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości, czy na pewno mamy do czynienia z podatkiem, może rozwieje je konieczność złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. To całkiem nowy obowiązek dla przedsiębiorców, który trzeba dopełnić do kwietnia.

22.02.2023
16:57
zaslek-chorobowy-l4
REKLAMA

O konieczności rozliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych i poucza, że każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

W jakim celu składa się te rozliczenia składki zdrowotnej? Jak wyjaśnia ZUS, służy to ustaleniu składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku.

Przedsiębiorcy rozliczą składkę zdrowotną po raz pierwszy

Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy

– podkreśla ZUS.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej dotyczy tych płatników składek, którzy w 2022 roku stosowali jedną z tych form opodatkowania:

  • zasady ogólne – podatek według skali,
  • zasady ogólne – podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi będzie przysługiwał jej zwrot, o ile nie ma zaległości za składki lub ZUS nie stwierdzi nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Jeśli z kolei okaże się, że składka jest opłacona w kwocie niższej niż ustalona, to trzeba będzie ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2023 roku.

W przypadku nadpłaty ZUS nie zwróci nam pieniędzy „z automatu”, lecz trzeba będzie o to wystąpić. Wniosek o zwrot nadpłaty ZUS utworzy na profilu płatnika na PUE ZUS. Trzeba będzie go podpisać i wysłać elektronicznie do ZUS-u do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ma zostać przekazana na rachunek bankowy płatnika najpóźniej do 1 sierpnia.

Rozliczenie roczne razem z rozliczeniem kwietnia

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej musimy przekazać do ZUS-u w dokumencie za kwiecień 2023 roku. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, musimy tę informację zawrzeć w deklaracji ZUS DRA (w bloku XII), natomiast jeśli opłacamy składki za inne osoby, na przykład za pracowników czy zleceniobiorców, to składamy ją w ramach druku ZUS RCA (w bloku III.F).

REKLAMA

Nieprzekraczalny termin składania tych dokumentów z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok to 22 maja 2023 roku. Warto pamiętać, że od 1 maja 2023 r., wchodzą nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że do tego czasu dostosuje programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępni w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz również: Jak szybko założyć firmę?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA