REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

W IT biją się o pracę. Na każdą ofertę rzuca się tłum chętnych

W IT znacznie wzrosła liczba składanych CV. No Fluff Jobs przyjrzało się temu trendowi i opublikowało raport, z którego wynika, że w kategorii Frontend notuje się wzrost o nawet 180 proc. Eksperci wskazują, że tylko 14,3 proc. zatrudnionych w branży IT obawia się utraty pracy, a ponad 58 proc. składających CV aplikuje na oferty o wymaganym niższym poziomie doświadczenia, niż posiadają.

26.04.2024
16:44
W IT biją się o pracę. Na każdą ofertę rzuca się tłum chętnych
REKLAMA

Z najnowszego raportu „Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?” od No Fluff Jobs, polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy wynika, że aż 71,4 proc. specjalistów i specjalistek IT jest zdania, że szukanie pracy w tej branży jest obecnie trudniejsze niż rok temu.

REKLAMA

Zatrudnienie w branży IT maleje

No Fluff Jobs podaje w raporcie, że liczba ofert zatrudnienia w tej branży w 1. kwartale 2024 r. jest o blisko 14 proc. niższa, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Od kilku miesięcy obserwujemy, że sytuacja w IT na polskim rynku jest niespokojna, niepodobna do niczego przedtem. W bardzo krótkim czasie dały o sobie znać skutki zamrożeń projektów i zwolnień za oceanem, wymieszane z lokalnym wyzwaniami: wojną w Ukrainie i inflacją – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

I dodaje, że w efekcie stworzyło się coś w rodzaju tymczasowego rynku pracodawcy, a branża nie jest w tej chwili w stanie zapewnić tylu miejsc pracy, co jeszcze przed rokiem.

Średnia liczba CV wysyłanych na jedną ofertę pracy w IT jest o 56 proc. większa niż przed rokiem. Najtrudniejsza sytuacja jest w specjalizacji:

  • Frontend, która wzrosła aż o 180 proc. – z 67 do 187;
  • Agile/Scrum Master odnotowano wzrost o blisko 53 proc.;
  • Testing wzrost o 48 proc.;
  • UX/UI/Design wzrost o 23 proc.

Z analizy dowiadujemy się, że kilkunastoprocentowe wzrosty w średniej liczbie aplikacji można zauważyć w większości kategorii IT. Jedyną, w której występuje trend przeciwny, jest Game Dev, gdzie zainteresowanie kandydatów i kandydatek rdr. spadło o 40 proc. (ze średnio 20 aplikacji na jedno ogłoszenie do 12).

Więcej wiadomości na temat pracy w IT można przeczytać poniżej:

Specjaliści z branży IT nie boją się utraty pracy

Osoby szukające pracy w branży IT wysyłają średnio ponad 14 CV tygodniowo. Spośród kandydatów i kandydatek, którzy dopiero chcą rozpocząć karierę w IT, ponad 90 proc. aplikuje również na oferty bez podanej wysokości wynagrodzenia - tłumaczą eksperci No Fluff Jobs.

Wyjaśniają też, że w grupie osób, które pracują już w branży, ale rozglądają się za nową, ten odsetek jest też wysoki, ale spada do 70,1 proc.

Na oferty o wymaganym wyższym poziomie doświadczenia, niż obecnie posiadane, aplikuje 67,2 proc. kandydatów i kandydatek, a 58,4 proc. decyduje się aplikować również na stanowiska o niższym poziomie wymaganego doświadczenia. Ponad ⅓ aplikujących szuka zatrudnienia także w innych specjalizacjach niż ta, w której obecnie pracują - mówi Tomasz Bujok.

Eksperci wskazują, że nieco ponad 70 proc. specjalistów i specjalistek IT deklaruje, że ma aktualnie pracę, a jej utraty w najbliższym czasie obawia się tylko 14,3 proc. W ostatnim czasie zatrudnienie straciło 17,9 proc., czy to z powodu dobrowolnego odejścia, czy zwolnienia. Jak na razie, 60 proc. spośród bezrobotnych w IT pozostaje bez pracy krócej niż trzy miesiące. Jednak aż co piąta osoba szuka nowego zajęcia już ponad pół roku.

Co dziewiąta ankietowana osoba chce dopiero wejść do świata IT, czy to pracując na razie w innej branży, czy też szukając dopiero swojego pierwszego zajęcia - uważa platforma.

Badanie zostało przeprowadzone zarówno wśród pracujących, jak i szukających pracy specjalistów i specjalistek IT z Polski. Odpowiedzi w większości pytań były poddane randomizacji. Nie wszystkie pytania były obligatoryjne, a odpowiadający mógł przerwać ankietę w dowolnym momencie.

REKLAMA

Największy odsetek ankietowanych zajmuje się: Backendem (27,3 proc.), Frontendem (18,2 proc.), Fullstackiem (15,6 proc.) i Testingiem/QA (11,9 proc.).

Błąd maksymalny oszacowano na różnych poziomach zależnie od typu grupy badanych osób (np. mające pracę w IT, niemające pracy w IT, szukające pracy aktywnie, szukające pracy mniej aktywnie), dlatego mieści się on w przedziale od 2 proc. (pytania powyżej 1650 odpowiedzi) do 5 proc. (pytania powyżej 400 odpowiedzi).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA