REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca w IT? Ta specjalizacja robi furorę. Coraz więcej ogłoszeń, coraz większa kasa

89,3 tys. – tyle razy od początku troku w wyszukiwarkę ofert pracy No Fluff Jobs wpisano frazę „AI”. Odsetek ogłoszeń dotyczących sztucznej kategorii, który w 2023 r. wynosił 2,56 proc., wzrósł właśnie do 4,44 proc. Co szósta osoba zatrudniona w IT uważa, że rozwój sztucznej inteligencji to szansa dla niej na zmianę specjalizacji.

27.03.2024
4:03
Praca w IT? Ta specjalizacja robi furorę. Coraz więcej ogłoszeń, coraz większa kasa
REKLAMA

Sztuczna inteligencja to hit ostatnich miesięcy, również na rynku pracy IT. Widać to w najnowszym podsumowaniu firmy No Fluff Jobs. W 2022 r. odsetek ogłoszeń dotyczących AI wynosił 1,26 proc. W 2023 r. wzrósł do 2,56 proc., a po pierwszym kwartale 2024 r. osiągnął 4,44 proc. Pracodawcy w wymaganiach najczęściej wymieniają podają Pythona oraz Machine Learning, a od 2023 r. TensorFlow i PyTorch. Zwykle oczekuje się też znajomości angielskiego, zdolności komunikacyjnych oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

REKLAMA

Programiści oswajają sztuczną inteligencję

No Fluff Jobs podaje, że średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedną ofertę dotyczącą AI wynosi 40,9. W 2023 r. było to 42,6, a w 2022 r. 25,6. Z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu No Fluff Jobs „AI na rynku pracy IT. Obawy, nadzieje i perspektywy” wynika, że nawet co szósta osoba pracująca w IT dostrzega w rozwoju sztucznej inteligencji szansę na zmianę specjalizacji.

Więcej wiadomości Bizblog.pl dotyczących sztucznej inteligencji

Od początku roku kandydaci i kandydatki 89,3 tys. razy wpisywali frazę „AI” w wyszukiwarkę ofert pracy na No Fluff Jobs. W ciągu całego 2023 r. liczba ta wyniosła 404,8 tys., eksperci z No Fluff Jobs szacują więc, że w tym roku uda się osiągnąć podobny, a może nawet wyższy wynik. Dla porównania w 2022 r. fraza „AI” została wpisana w wyszukiwarkę 206,3 tys. razy.

Jeśli chodzi o konkretne frazy, największym zainteresowaniem cieszą się oferty, które w tytule lub treści zawierają hasło Machine Learning. W porównaniu do ubiegłego roku średnia liczba ich wyświetleń wzrosła już o 37,5 proc. W przypadku ofert, w których pojawia się Natural Language Processing ten trend jest odwrotny – liczba wyświetleń spadła o 39,2 proc.

 class="wp-image-2440735"

Nowe miejsca pracy dzięki AI w 40 proc. firm

W 2022 r. mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń oferowanych dla specjalistów od sztucznej inteligencji wynosiły 18,5-26 tys. zł netto (+ VAT) na kontrakcie B2B oraz 13-20 tys. zł brutto na umowie o pracę. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek do 18-26 tys. zł netto (+ VAT) na B2B oraz wzrost na umowie o pracę do 15-22 tys. zł brutto. W 2024 r. zarobki na B2B wzrosły, a na umowie o pracę pozostały bez zmian. Mediany dolnych i górnych widełek proponowanych wynagrodzeń wynoszą obecnie 18-27,4 tys. zł netto (+ VAT) oraz 15-22 tys. zł. brutto.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, przypomina, że z raportu „AI na rynku pracy” wynika, że blisko 29 proc. programistów i programistek obawia się zastąpienia przez AI.

Choć powinniśmy traktować AI jako rozwiązanie, które ma nam pomóc w pracy, a nie nas zastąpić, z zaciekawieniem przyglądam się wieściom z USA, gdzie niedawno wypuszczono demo Devina – pierwszego AI Software Engineera, który potrafi planować i wykonywać skomplikowane zadania inżynieryjne. Czy to oznacza, że ofert pracy z dziedziny AI będzie przybywać, a zapotrzebowanie na osoby kodujące spadnie? Czas pokaże – komentuje Tomasz Bujok.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja i grupowe zwolnienia

No Fluff Jobs uspokaja, że tylko w 18 proc. badanych firm nastąpiła redukcja etatów związana z wdrożeniem AI. Za to 40 proc. pracodawców z tego samego powodu stworzyło nowe stanowiska, a 43 proc. wprowadziło ścieżki rozwoju lub propozycje przebranżowienia dla zatrudnionych już osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA