REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polacy robią furorę w USA. Nikt tak dobrze nie trenuje amerykańskiej AI

Scramjet został doceniony nagrodą Devies podczas Developer Week 2024 w San Francisco. Jury doceniło jak polski startup jest w stanie integrować różne technologie w celu przyspieszenia transformacji cyfrowej i wprowadzenia AI do korporacji.

03.03.2024
13:29
Polacy robią furorę w USA. Nikt tak dobrze nie trenuje amerykańskiej AI
REKLAMA

Scramjet to platforma, łącząca różne środowiska, również te poza chmurą obliczeniową i centrami danych. Działa na infrastrukturze dowolnego dostawcy, pomagając w tworzeniu skalowalnych rozwiązań. 

REKLAMA

Patrząc z perspektywy większości firm, utrzymywanie kosztownej infrastruktury ma coraz mniej sensu i jest nieefektywne. Z jednej strony może stać niewykorzystana w okresach poza szczytem (np. od 18 do 7 rano), albo gdy jej zakres znacząco przekracza codzienne potrzeby. Z drugiej strony może być zbyt słaba na obsłużenie ruchu np. w peaku sprzedaży podczas Black Friday. Do tego ktoś musi ją oprogramować, utrzymać, zabezpieczyć – to ogromne koszty i dodatkowe ryzyka – mówi Wojciech Sacha, twórca Scramjet.

Scramjet stawia na elastyczność, wydajność i uniwersalność. Już teraz partneruje z największymi dostawcami mocy obliczeniowej: Microsoft Azure, AWS, OpenMetal oraz OVHcloud. Tylko na serwerach tej ostatniej firmy z polskiej technologii korzysta już tysiąc użytkowników. Czym się zajmują?

Scramjet stawia na handel, sprzedaż, przemysł 4.0 i przetwarzanie wideo

Z platformy korzystają jednak również rolnicy, którzy wykorzystują drony do sprawdzania stanu plonów.

Drony wyposażone w kamery i czujniki dostarczają kluczowe informacje m.in. o stanie gleby, rozwoju roślin i warunkach środowiskowych. Jednak tradycyjne metody nagrywania wideo na kartach SD sprawiają, że proces pozyskiwania danych jest uciążliwy. Wymaga ręcznego pobierania danych, co wpływa na opóźnione analizy i ogranicza skalę możliwych działań – mówi Alicja Grużdź, CTO w Scramjet.

Scramjet odpowiada za przesyłanie danych bezpośrednio do chmury, eliminując konieczność manualnego ich pobierania z kart SD. Technologia została również wykorzystana w instytucjach publicznych do tłumaczenia języka migowego na wideo lub tekst, eliminując barierę komunikacyjną dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Czytaj inne teksty o polskich firmach:

Koncentrujemy się na pierwszych branżach, w których znaleźliśmy market-fit. W ciągu najbliższych 12 miesięcy będziemy budować sieć partnerów wdrożeniowych w Europie, Amerykach i Południowej Azji, budując w ten sposób możliwość skalowania biznesu w sektorze Enterprise. Nasza obecność w Stanach jest szczególnie istotna ze względu na trakcję, która pojawiła się po wygraniu trzech kolejnych nagród na konferencjach CloudX, API World i DeveloperWeek - podkreśla Michał Czapracki, Founder i CEO Scramjet.

Scramjet komercjalizuje technologię dopiero od 7 miesięcy. W tym roku planuje 13 wdrożeń klasy Enterprise. W czym pomaga synergia celów z OVHcloud.

REKLAMA

Chcemy cyfryzować Polskę i Europę wspólnie, oferując to, co umiemy robić najlepiej, czyli chmurę obliczeniową i systemy AI, jednocześnie wspierając się, a nie konkurując z naszymi Klientami, którzy bazując na naszej technologii, mogą budować rozwiązania dla Klientów końcowych - podkreśla Robert Paszkiewicz, szef regionu CEE w OVHcloud.

W ekspansji pomaga również runda zalążkowa, którą przed dwoma laty zamknęła firma. 1 mln zł zdecydował się wyłożyć fundusz SpeedUp Venture Capital Group.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA