REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polacy pomogą w Rwandyjczykom w eksploracji kosmosu. W grze budowa mikrosatelitów i stacji naziemnych

Sat Rev może zaliczyć szczyt gospodarczy Polska – Rwanda do udanych. Wrocławianie podpisali protokół ustaleń (MoU - Memorandum of understanding) z lokalnym liderem i mogą szykować się do dostarczenia trzech mikrosatelitów.

11.02.2024
10:23
Polacy pomogą w Rwandyjczykom w eksploracji kosmosu. W grze budowa mikrosatelitów i stacji naziemnych
REKLAMA

Kigala, stolica i największe miasto Rwandy, gościła we środę szczyt gospodarczy, w czasie którego rozmawiano m.in. o współpracy w zakresie rozwiązań satelitarnych służących do zbierania danych obserwacyjnych Ziemi w Afryce.

REKLAMA

Co zakłada umowa? Obie jej strony, czyli polski SatRev i rwandyjski Locus Dynamics będą współpracować w zakresie projektowania, produkcji i obsługi mikrosatelitów i czujników o wysokiej rozdzielczości. Będą one zbierać dane, które następnie zostaną wykorzystane w rolnictwie czy technologiach ekologicznych.

Projekt zakłada dostarczenie trzech mikrosatelitów

W ich budowie specjalizuje się polska firma. Jej pracownicy przeszkolą Rwandyjczyków w obsłudze mikrosatelitów i analizie pozyskanych danych. Polacy pomogą również w budowie satelitarnej stacji naziemnej i centrum kontroli misji.

To przełomowa inicjatywa, która wzmacnia współpracę gospodarczą i współgra z naszą strategią Soverign Space, zapewniając kompleksowe rozwiązania satelitarne do zbierania danych obserwacyjnych Ziemi w Afryce — powiedział Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRev (na zdjęciu poniżej po prawej).

Locus Dynamics Ltd (LD) to z kolei lokalny lider IT w kontekście technologii kosmicznych. Specjalizuje się w dostarczaniu usług stacji naziemnych satelitów, w tym hostingu stacji naziemnych i stacji naziemnych jako usługi. 

Partnerstwo z SatRev rozszerzy jeszcze bardziej zdolności LD w technologiach satelitarnych, poprawi dostęp Rwandy do danych obserwacyjnych Ziemi z satelitów o wysokiej rozdzielczości i wykorzysta infrastrukturę LD do hostowania stacji naziemnych dla satelitów — mówił Wilson Kagabo, Dyrektor Zarządzający.

 class="wp-image-2408899"

Pieniądze na projekt ma wyłożyć Unia Europejska

Unijne wsparcie dla krajów partnerskich ma na celu zmobilizowanie do 300 mld euro. Będzie ono realizowane podobnie do wsparcia startupów w Polsce, czy w postaci połączonych inwestycji publicznych, jak i prywatnych. Mają ono pomóc w przyspieszeniu rozwoju perspektywicznych rynków. Zacieśnieniu współpracy służy również wizyta Andrzeja Dudy w Afryce Wschodniej.

REKLAMA

Chcemy budować naszą pomyślność, nasz dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów. W Rwandzie znajdujemy takich przyjaciół, którzy dokładnie nas rozumieją i dokładnie tego samego chcieliby dla siebie — powiedział Duda.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA