Polacy pomogą w Rwandyjczykom w eksploracji kosmosu. W grze budowa mikrosatelitów i stacji naziemnych
Sat Rev może zaliczyć szczyt gospodarczy Polska – Rwanda do udanych. Wrocławianie podpisali protokół ustaleń (MoU - Memorandum of understanding) z lokalnym liderem i mogą szykować się do dostarczenia trzech mikrosatelitów.
Kigala, stolica i największe miasto Rwandy, gościła we środę szczyt gospodarczy, w czasie którego rozmawiano m.in. o współpracy w zakresie rozwiązań satelitarnych służących do zbierania danych obserwacyjnych Ziemi w Afryce.
Co zakłada umowa? Obie jej strony, czyli polski SatRev i rwandyjski Locus Dynamics będą współpracować w zakresie projektowania, produkcji i obsługi mikrosatelitów i czujników o wysokiej rozdzielczości. Będą one zbierać dane, które następnie zostaną wykorzystane w rolnictwie czy technologiach ekologicznych.
Projekt zakłada dostarczenie trzech mikrosatelitów
W ich budowie specjalizuje się polska firma. Jej pracownicy przeszkolą Rwandyjczyków w obsłudze mikrosatelitów i analizie pozyskanych danych. Polacy pomogą również w budowie satelitarnej stacji naziemnej i centrum kontroli misji.
To przełomowa inicjatywa, która wzmacnia współpracę gospodarczą i współgra z naszą strategią Soverign Space, zapewniając kompleksowe rozwiązania satelitarne do zbierania danych obserwacyjnych Ziemi w Afryce — powiedział Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRev (na zdjęciu poniżej po prawej).
Locus Dynamics Ltd (LD) to z kolei lokalny lider IT w kontekście technologii kosmicznych. Specjalizuje się w dostarczaniu usług stacji naziemnych satelitów, w tym hostingu stacji naziemnych i stacji naziemnych jako usługi.
Partnerstwo z SatRev rozszerzy jeszcze bardziej zdolności LD w technologiach satelitarnych, poprawi dostęp Rwandy do danych obserwacyjnych Ziemi z satelitów o wysokiej rozdzielczości i wykorzysta infrastrukturę LD do hostowania stacji naziemnych dla satelitów — mówił Wilson Kagabo, Dyrektor Zarządzający.
Pieniądze na projekt ma wyłożyć Unia Europejska
Unijne wsparcie dla krajów partnerskich ma na celu zmobilizowanie do 300 mld euro. Będzie ono realizowane podobnie do wsparcia startupów w Polsce, czy w postaci połączonych inwestycji publicznych, jak i prywatnych. Mają ono pomóc w przyspieszeniu rozwoju perspektywicznych rynków. Zacieśnieniu współpracy służy również wizyta Andrzeja Dudy w Afryce Wschodniej.