REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kosmiczny biznes Polaków. Robią furorę na Bliskim Wchodzie

Spazers to polsko-omańska spółka, powstała w celu produkcji i wynoszenia w przestrzeń kosmiczną satelitów. Za jej powstaniem stoi m.in wrocławski SatRev – firma z branży kosmicznej, 

04.02.2024
17:13
Kosmiczny biznes Polaków. Robią furorę na Bliskim Wchodzie
REKLAMA

Polski startup już od kilku lat dostarcza rozwiązania satelitarne na Bliskim Wschodzie. Najnowsze joint venture zawiązał z agencją rządową Omanu promującą innowacje (ETCO SPACE). Polską stronę w porozumieniu reprezentuje również firma Tuatara.

REKLAMA

Spazers będzie produkować satelity i wysyłać je w kosmos

Będą one pełniły różne funkcje: od komunikacji, przez obserwację Ziemi, po badania naukowe.

W oparciu o pozytywną ocenę naszej dotychczasowej współpracy rząd Omanu chce ją kontynuować, to pokazuje jak potrzebny jest rozwój w tym zakresie, szczególnie z uwagi na narastające zagrożenia – powiedział Grzegorz Zwoliński, CEO SatRev (na zdjęciu poniżej).

 class="wp-image-2020804"

SatRev ma już na koncie współpracę z kilkoma globalnymi dostawcami w wystrzeliwaniu satelitów. W przeszłości korzystał z usług m.in. Space X, United Launch Alliance, ISAR czy brytyjskiego Virgin Orbit. Ta ostatnia firma kupiła nawet 4 proc. udziałów w polskiej za kwotę 5 mln zł. Wkrótce później złożyła jednak wniosek o upadłość restrukturyzacyjną. Oznacza to, że firma dalej prowadzi swoje operacje, 

Według procedury restrukturyzacyjnej, spółka nadal zachowuje swoją strukturę, prowadzi działalność, natomiast jest chroniona przed wierzycielami, aby dać spółce czas na poprawę swojej kondycji finansowej oraz pod nadzorem sądu, zawrzeć porozumienie z wierzycielami. Przez proces ten przechodziły w swojej historii takie firmy jak: General Motors, United Airlines, K-mart i tysiące innych mniejszych firm – informuje SatRev.

Do tej pory SatRev z powodzeniem wysłała na orbitę Ziemi 11 satelitów.

Spazers będzie wynosił satelity na orbitę

REKLAMA

Spółka zajmie się również budową i obsługą stacji naziemnych w Omanie i na Bliskim Wschodzie. SatRev współpracuje również z ESA. Polacy wspomagają projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej związany z obrazowaniem w kosmosie. SatRev świadczy usługi także w Australii i w Polsce.

Bardzo szybko się rozwijamy, mamy już podpisane kontrakty w zakresie odbioru zdjęć z naszych satelitów m. in. kontrakt z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na łączną kwotę 42 mln zł na 90 tys. km2 zdjęć z całej Polski (dla potrzeb rolnictwa) oraz SkyWatch z Kanady na łącznie 13 mln dol.wylicza Zwoliński.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA