Jedna usługa, aby połączyć wszystkie chmury. Polski startup chce odmienić świat cloud computingu
Scramjet to platforma chmurowa, która działa na infrastrukturze dowolnego dostawcy – AWS, GCP, Azure czy OVH. Świadczy usługi bezserwerowe w modelu pay–as–you–go. Startupowi udało się pozyskać 1 mln na rozwój od funduszu SpeedUp Venture Capital Group.

Firmy pozyskują moc obliczeniową na różne sposoby. Mogą instalować własne serwery w biurze albo wynajmować je u dostawcy (on–premise). Mogą również sięgnąć po usługi chmurowe jak PaaS (platforma jako usługa) czy IaaS (infrastruktura jako usługa).
Infrastrukturę można oczywiście dynamicznie skalować w zależności od potrzeb, ale wymaga to osobnego procesu, który będzie dodawał lub usuwał serwery. Właśnie to jest również jedną z największych zalet modelu serverless – pełna elastyczność, kiedy klient płaci jedynie za faktycznie wykorzystane zasoby w chmurze, nie ponosząc jednocześnie kosztów zakupu, najmu i obsługi serwerów. Już teraz korzystają z niego najwięksi gracze w internecie.
Serverless to najwyższy poziom outsourcingu
Technologia wciąż jest jeszcze młoda i dlatego zmaga się z kilkoma problemami. Jednym z nich jest maksymalny rozmiar przetwarzanego pliku - 6MB. Wyklucza to zastosowanie m.in. w big data czy genetyce.
Scramjet znalazł jednak sposób na ominiecie tego limitu w autorskiej usłudze Transform-as-a-Service. Daje ona możliwość przesyłania i przetwarzania nawet gigabajtowych plików.
To jednak dopiero czubek góry lodowej możliwości polskiego startupu.
Scramjet łączy różne chmury.
Polska technologia będzie w stanie łączyć produkty różnych dostawców. Przykładowo, klient będzie w stanie zintegrować usługę machine learning od Google’a z bazą danych Amazona i jeszcze inną usługą Microsoftu. Platforma startupu umożliwi połączenie wielu serwerów w jedną chmurę danych, w której dane pojawiające się na dowolnym serwerze w grupie będą automatycznie dostępne na innych.
I zapowida, że takie połączenie ma się sprawdzać do dwóch prostych poleceń z konsoli: wysłania przygotowanych programów do platformy i rozpoczęcia wdrożenia na serwery. Startup pracuje też nad mechanizmem umożliwiającym automatyczne uruchamianie serwerów „na żądanie” u największych dostawców chmur obliczeniowych.
Scramjet wystartuje ze swoją platformą w 2022 roku.
Da możliwość uruchamiania programów nie tylko w środowisku chmurowym, ale również w infrastrukturze klienta – brzegowej i lokalnej.
Według analiz Allied Market Research i MarketsAndMarkets rynek serverless będzie rósł 27 proc. CAGR w ciągu najbliższych 5 lat (z 3,2 mld USD w 2017 r. do 22 mld USD w 2025 r.). Perspektywiczny rynek skłonił do współprac fundusz SpeedUp Group, który w startup zainwestował 1 mln zł (w ramach programu Bridge Alfa).