REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Boisz się, że sztuczna inteligencja zabierze ci pracę? Zadali to pytanie Polakom

Sztuczna inteligencja coraz bardziej rozpycha się po rynku pracy, a pracowników straszy się, że roboty i maszyny zabiorą im pracę. Jakie podejście do tego zagadnienia mają Polacy? I co czeka w przyszłości nasz rodzimy rynek pracy?

29.08.2023
15:14
Czy sztuczna inteligencja zabierze ci pracę? Zapytali o to Polaków
REKLAMA

Rozwój technologii i wzrost popularności sztucznej inteligencji sprawiają, że ludzie coraz częściej zastanawiają się, jak właściwie będzie wyglądać przyszłość, w których zawodach AI będzie pomocą, a które całkowicie przejmie. Z raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”, że spory odsetek Polaków uważa, że ich praca i zawód są nie do ruszenia.

REKLAMA

Inni postanowili się przekwalifikować

22,22 proc. polskich pracowników twierdzi, że w przyszłości ich branża będzie odporna na zmiany w przyszłości. Największą grupę, która ma takie przekonanie, stanowią osoby powyżej 55. roku życia (45,58 proc.). Natomiast minimalnie więcej ankietowanych (22,7 proc.) już teraz stara się przebranżowić z powodu braku perspektyw dla zawodu, który wykonują obecnie. W tej grupie najwięcej takich deklaracji (25,72 proc.) było ze strony najmłodszego pokolenia na rynku pracy w wieku 18-24 lata.

Dlaczego osoby z większym doświadczeniem zawodowym mają mniejsze obawy niż młodzi pracownicy?

Pracownicy z najdłuższym doświadczeniem na rynku pracy nie obawiają się tak bardzo konkurencji ze strony technologii, ponieważ w ciągu ich lat pracy wielokrotnie byli już świadkami rewolucji, które miały pozbawić ich zajęcia. Tak się jednak nie stało, więc z większym dystansem odbierają oni wszelkie doniesienia o innowacjach, mających zrewolucjonizować rynek pracy. Mają też świadomość, że każda technologia potrzebuje, przynajmniej na początkowych etapach wdrożenia, nadzoru człowieka, a to sprawia, że perspektywa ewentualnego zastąpienia ludzi znacznie się oddala – wyjaśnia Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska.

Które branże są bezpieczne, a które nie przetrwają?

Polacy zapytani o to, stwierdzili, że w dobie postępującego rozwoju technologii odporną branżą są:

  • IT - 49,03 proc. badanych wskazało na tę branżę,
  • branża profesjonalnych usług - 29,79 proc.,
  • finanse i nieruchomości - 25,35 proc.

Z kolei zawodami najmniej odpornymi są - według polskich pracowników - te związane z sektorem publicznym (9,13 proc.) oraz hotelarstwem (8,76 proc.).

Anna Barbachowska wskazuje, że w ostatnich latach polscy pracownicy byli narażeni na różnorakie obawy: o podwyżki cen, bezpieczeństwo, a także o utratę posady przez rozwój AI. I zwłaszcza ta ostatnia obawa ma duży, negatywny wpływ na psychikę i emocje wielu pracowników, co przekłada się na mniejsze zaangażowanie i efektywność.

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, że o ile faktem jest, że technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję rozwiną się, to ich prawdziwa wartość zyska na znaczeniu dopiero w połączeniu z czynnikiem ludzkim, gdy staną się narzędziem w rękach specjalistów – tłumaczy Anna Barbachowska.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA