REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polacy masowo będą rzucać pracę? Mają dosyć poświęcania się dla pracodawcy

Quiet quitting to trend, który na Zachodzie zatacza coraz szersze kręgi i nakłada się na kolejne fale zwolnień w big techach i firmach konsultingowych. Jak przekłada się on na polskie warunki? Właśnie to pytanie zadała sobie firma Blue Colibri, która zamówiła u SW Research badanie na reprezentatywnej grupie 1000 pracujących Polaków. Efekt? Aż jedna trzecia polskich pracowników rozważa zmianę pracy.

01.04.2023
6:49
czterodniowy-tydzien-pracy-Niemcy
REKLAMA

Quiet quitting to nowy termin. Jego znajomość deklaruje póki co niewielka grupa badanych – zaledwie 15 proc. Respondenci najczęściej wiążą go ze stopniowym odchodzeniem i wykonywaniem tylko tych czynności, które zostały zapisane w umowie. Czy jest w tym jednak coś złego?

REKLAMA

Połowa badanych uważa, że wykonywanie tylko wymaganych zadań w pracy jest mądre i sprytne. Właśnie takie minimum w codziennej pracy wciela w życie 3 na 10 respondentów. Duża część z nas jest jednak świadoma, że bez dodatkowego poświęcenia trudno liczyć na awans.

Zmiana kultury pracy w Polsce

Kształtuje się nowe podejście do utrzymywania balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Niechęć do wykonywania zadań poza ustaloną listą nie zawsze wiąże się z byciem gorszym pracownikiem. Dzisiejsi pracownicy i pracownice czują się dobrymi specjalistami, również odmawiając pracy ponad normę - mówi Aleksandra Skwarska PR, CSR & Content marketing Manager, Grupa Pracuj.

Skwarska na dowód przytacza statystyki z Pracuj.pl, które pokazują, że mniej niż 4 na 10 Polaków twierdzi, że w ich miejscu zatrudnienia ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę opłaca się pracownikowi.

Jak objawiać się może quiet quitting? Na przykład w załatwianiu prywatnych obowiązków w czasie pracy. Jak pokazują deklaracje, 28 proc. badanych Polaków zawsze lub prawie zawsze oddaje się “prywacie” w czasie, kiedy powinni być produktywni dla pracodawcy.

“Prywata” w trakcie pracy: nie norma, ale zdarza się

Jeśli już koncentrujemy się na prywatnych zadaniach, to które z nich najczęściej lądują na naszej liście? To przeważnie sprawy urzędowe, opłacanie rachunków czy wizyta na poczcie. Co trzeci badany w tej grupie uprawiał sport, spotykał się ze znajomymi czy zajmował się obowiązkami domowymi w godzinach pracy.

Jedną z kwestii, które wpływają na zaangażowanie w pracy i gotowość do podejmowania nowych wyzwań jest feedback. Jarek Jarzębowski, twórca HR Espresso, podkreśla, że pracownicy powinni dostawać go każdego dnia:

 class="wp-image-2086096"

Potrzeba bycia docenionym jest jedną z podstawowych dla każdego z nas, podobnie jak potrzeba rozwoju. Możemy je zaspokajać, kiedy wiemy, co i w jakim kierunku powinniśmy rozwijać, a także co dokładnie robimy dobrze - mówi Jarzębowski.

Badania wskazują jednak, że tylko co trzeci Polak otrzymuje częsty feedback. Jego przekazywania stało się jeszcze trudniejsze w post-pandemicznych czasach i warunkach ograniczonego kontaktu.

Nie pomaga nam też ogólnie niski poziom zaufania społecznego, a także raczej hierarchiczne nastawienie do zarządzania, które powoduje, że informacje, jeśli już płyną, to płyną wyłącznie jednokierunkowo, w dół (od szefa do pracownika) - dodaje Anna Mikulska, Employer Branding Director w MJCC.

W konsekwencji pracownicy rzadziej ze sobą współpracują i narzekają na stresujące stanowisko pracy.

 class="wp-image-2086081"

Blisko co piąty respondent nigdy nie otrzymuje feedbacku od swojego przełożonego

Dodatkowo, zaledwie 38 proc. respondentów zgłasza, że ma możliwość anonimowo i bezpiecznie dzielić się feedbackiem.

REKLAMA
 class="wp-image-2086099"

Pokazuje nam to, jak daleką drogę mamy do wykonania jako młoda gospodarka i społeczeństwo - podsumowuje Norbert Marek, People & Culture Partner w HR Hints.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA