REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polscy specjaliści mają wzięcie na Zachodzie. Nawet nie muszą ruszać się z kraju

Polscy specjaliści znajdują się w czołówce talentów najczęściej zatrudnianych przez zagraniczne firmy. Zachodnie organizacje najchętniej zatrudniają naszych informatyków oraz finansistów.

01.02.2024
10:07
Polscy specjaliści mają wzięcie na Zachodzie. Nawet nie muszą ruszać się z kraju
REKLAMA

Jakie kraje zatrudniają pracowników z zagranicy i na jakie stanowiska? M.in. na te pytania odpowiada najnowszy raport Deel Global Hiring Report 2023, który powstał w oparciu o informacje z setek tysięcy globalnych umów zatrudnienia zawartych w ubiegłym roku.

REKLAMA

Praca w ujęciu globalnym

Analiza umów o pracę wskazuje na wiele plusów na globalnym rynku pracy: wynagrodzenia wzrosły, popyt na pracę również.

W większości regionów w minionym roku wynagrodzenia wzrosły lub pozostały średnio na niezmienionym poziomie. W skali światowej nastąpił ogólny spadek liczby wypowiedzeń (z wyjątkiem USA). W listopadzie 2023 r. odnotowano globalnie 52 proc. mniej wypowiedzeń w porównaniu do stycznia 2023 r. - wskazuje raport Deel.

W ubiegłym roku obyło się również bez większych rewolucji na rynku pracy - choć mieliśmy do czynienia z trendem nawoływania do powrotu do biur, to jednak praca zdalna ma się dobrze. I z dobrodziejstwa home ofiice korzystają również inne branże, nie tylko IT.

Świat nieodwracalnie zmienił się po pandemii. Także świat pracy. Mimo że po kilku latach wracamy znów na znane wcześniej tory i wiele firm zachęca pracowników do powrotu do biura, praca zdalna zostanie już z nami. Dla wybranych sektorów jest jak powietrze, bez niej nie udałoby się budować efektywnych zespołów złożonych z zaangażowanych w obowiązki pracowników. Pozwala też rozwijać globalne zatrudnienie, czemu jako Deel bardzo kibicujemy – mówi Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Więcej o pracy w IT przeczytasz na Bibzlog.pl:

Jak wypada Polska na tle świata?

Pod względem wniosków wizowych Polska znalazła się w 2023 r. na dziesiątym miejscu. Najchętniej polskie talenty były zatrudniane przez firmy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze, w Szwecji i Niemczech. Najczęściej polscy pracownicy znajdowali zatrudnienie w takich branżach jak: oprogramowanie komputerowe, IT i usługi, usługi finansowe czy gry komputerowe. Jak wynika z raportu Deel, najbardziej pożądani na globalnym rynku pracy byli w ubiegłym roku inżynier oprogramowania, programista czy backend developer.

Liina Laas wskazuje, że rekrutacja stała się zjawiskiem globalnym i w przyszłości możemy spodziewać się tylko nasilenia tego zjawiska.

Dziś firmy nie ograniczają się do zatrudniania pracowników tylko w swoim kraju. Praca zdalna pozwala im korzystać ze światowych zasobów i wybierać talenty bez ograniczeń. To trend, który będzie się umacniał we współczesnym, zdominowanym przez technologię świecie – zauważa.

Z badania Deel wynika także, że nie tylko polskie talenty "odpływają" poza granice naszego kraju, ale też Polska przyciąga do siebie obcokrajowców. W 2023 r. polskie firmy kompletowały kadrę np. w Brazylii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

Najszybciej rozwijającymi się rynkami dla rodzimych firm były Meksyk, Argentyna, Brazylia, Kanada i Wielka Brytania - podaje raport.

Wśród najpopularniejszych branż znalazły się natomiast: technologie i usługi informatyczne, oprogramowanie komputerowe, gry komputerowe, doradztwo IT, marketing i reklama. Najbardziej poszukiwane stanowiska to przede wszystkim programista, zwłaszcza programista back-end, inżynier oprogramowania, a nawet influencer.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA