REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Koniec bimbania na pracy zdalnej. Nawet w IT

No Fluff Jobs przewiduje, że praca hybrydowa będzie najczęściej proponowaną formą zatrudnienia przez pracodawców. Mimo że ofert pracy zdalnej wciąż jest dużo w branży IT, to widoczny jest spadek liczby ogłoszeń. Udział tej formy wynosił średnio 55,5 proc. w 2023 r. w stosunku do 76 proc. na początku 2022 r. Wynagrodzenie sięga 25,2 tys. zł netto (+VAT) na B2B i 20 tys. zł brutto na umowie o pracę, zaś najwięcej ofert pracy stacjonarnej w IT znajdziemy w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

31.01.2024
22:03
Koniec bimbania na pracy zdalnej. Nawet w IT
REKLAMA

Z najnowszych danych polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy No Fluff Jobs wynika, że spadek liczby ofert z pracą zdalną w branży IT nie wpłynął na zarobki, w przypadku ofert B2B mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzenia wyniosła najwięcej właśnie dla pracowników/pracowniczek zdalnych.

REKLAMA

Kandydaci uważają, że praca zdalna jest najatrakcyjniejszą formą zatrudnienia

Na B2B mediany odpowiednio dolnych i górnych widełek wynagrodzeń pracy zdalnej wyniosły 19-25,2 tys. zł netto (+VAT), w porównaniu do 16-22,7 tys. zł netto (+VAT) w trybie stacjonarnym i 18,5-25 tys. zł netto (+VAT) w trybie hybrydowym. Natomiast mediany minimalnych i maksymalnych oferowanych zarobków u pracowników i pracowniczek zdalnych z umową o pracę plasowały się na poziomie 14,6-20 tys. zł brutto, w porównaniu do 12-18 tys. zł brutto przy pracy stacjonarnej i 15-20,3 tys. zł brutto przy pracy hybrydowej.

Z punktu widzenia kandydatów praca zdalna pozostaje najbardziej atrakcyjną formą zatrudnienia, łącząc w sobie elastyczność i najwyższe zarobki – informuje No Fluff Jobs.

 class="wp-image-2331508"

W polskiej branży IT najwięcej ofert pracy stacjonarnej znajdziemy w Warszawie (47,4 proc.). Oferty pracy w biurze w stolicy zyskały w ciągu roku jeszcze parę punktów procentowych i znacząco odbiegają już od drugiego miejsca. Kolejny w stawce był Kraków – 27,8 proc., a trzecie miejsce należało do Wrocławia z wynikiem 18,1 proc. Dużym zaskoczeniem jest wynik Trójmiasta. Gdańsk zanotował największy spadek – tutaj udział ofert w skali Polski skurczył się o ponad 5 p.p., a miastu bliżej już w tym zestawieniu do Poznania, Łodzi czy Katowic niż do podium.

Więcej wiadomości na temat rynku pracy można przeczytać poniżej:

Firmy boją się utraty produktywności

W stolicy i w Krakowie mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń wyniosły odpowiednio 18-25,2 tys. zł netto (+VAT) na B2B i 15-20 tys. zł brutto na UoP, a we Wrocławiu 17,6-25 tys. zł netto (+VAT) na B2B i 13,6-19,2 tys. zł brutto na UoP. Dla porównania w Gliwicach mediany zarobków wynosiły 16-21,8 tys. zł netto (+VAT) na B2B i 11,9-16,6 tys. zł brutto na UoP, a w Białymstoku – 17-25,2 tys. zł netto (+VAT) na B2B i 12-18,5 tys. zł brutto na UoP. W pozostałych regionach także zdarzało się, aby górne widełki sięgały poziomu 25 tys. zł, jednak różnicę widać w dolnych widełkach, które zwykle wynosiły 1-1,5 tys. zł mniej.

Od początku pandemii słyszymy, że praca zdalna przestała być przywilejem, a stała się standardem. Jednak w trudnych czasach firmy boją się utraty produktywności, która wiąże się m.in. z problemami w komunikacji i kontrolowaniu postępów pracy w zespołach rozproszonych. W minionym roku na portalu No Fluff Jobs udział ogłoszeń oferujących tryb zdalny spadł do 55,5 proc., oddając większy udział pracy hybrydowej – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs.

I dodaje, że możliwie, że wkrótce praca zdalna ponownie stanie się przewagą konkurencyjną u tych firm, które nie zamierzają rezygnować z raz obranego kursu. Specjaliści i specjalistki IT bardzo cenią sobie elastyczność, więc na pewno będą traktować priorytetowo ogłoszenia z opcją remote.

REKLAMA

Praca zdalna wciąż dominuje w ofertach pracy w IT i w 2023 r. stanowiła średnio 55,5 proc. wszystkich ogłoszeń. Jednocześnie jednak w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 r. odnotowano spadek 20,5 p.p. odsetka ofert o pracę zdalną, kiedy to stanowiły one aż 76 proc. wszystkich ogłoszeń. Pracodawcy częściej oferują tryb hybrydowy, którego udział wzrósł z 8,25 proc. w 2022 r. do 18,37 proc. w 2023 r.

Dane pochodzą z raportu „Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku” autorstwa No Fluff Jobs. Wynagrodzenia podane w artykule to mediana dolnych widełek wynagrodzeń i górnych widełek z ogłoszeń o pracy w serwisie nofluffjobs.com.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA