REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Brakuje operatorów wózków widłowych. Nawet agencje pośrednictwa ich szkolą

Na polskim rynku pracy brakuje bardzo wielu wykwalifikowanych pracowników fizycznych, ale szczególnie dotkliwy jest niedobór operatorów wózków widłowych. Polska jest regionalną potęgą w branży logistycznej, ale firmy do sprawnego funkcjonowania potrzebują pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Nie wystarcza już sprowadzanie pracowników z zagranicy, więc agencje pośrednictwa pracy same szkolą operatorów wózków widłowych.

28.01.2024
4:13
Brakuje operatorów wózków widłowych. Nawet agencje pośrednictwa ich szkolą
REKLAMA

Pomimo zatrudnienia dziesiątek tysięcy imigrantów z Ukrainy, Białorusi wielu innych krajów wakatów w wielu kluczowych zawodach w Polsce nie ubywa. Od dawna wiadomo, że dane o bezrobociu rejestrowanym to w dużej mierze fikcja, a armia bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy to często po prostu łowcy benefitów, a nie osoby bezsilne w poszukiwaniu pracy.

REKLAMA

Pożądany operator wózka widłowego

Problem z danymi o bezrobociu jest też taki, jak ogólnie ze statystyką. Otrzymujemy uśrednioną dla całego kraju wartość, która często mocno odstaje od lokalnych uwarunkowań. Przy stopie bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5 proc. występuje taka sytuacja, że w niektórych miejscach występują pewne problemy ze znalezieniem pracy, ale w wielu innych chętnych do pracy nie ma w ogóle. Dotyczy to także poszczególnych branż.

Polski rynek pracy jest głodny wielu zawodów, ale szczególnie dużym popytem cieszą się tak zwani specjaliści z fachem w ręku. Są to pracownicy fizyczni o wysokich kwalifikacjach, którzy są bardzo poszukiwani głównie w branży budowlanej, ale nie tylko. Jak wskazuje firma Gremi Personel, zajmująca się pośrednictwem na rynku pracy, szczególnie deficytowym zawodem jest operator wózka widłowego, bez którego logistyka nie może normalnie działać.

Więcej o polskim rynku pracy przeczytacie w tych tekstach:

Gremi Personel wskazuje, że branża logistyczna jest bardzo zależna od pracy cudzoziemców. FIrma podaje, że aż połowa pracowników pochodzi z ponad kilkunastu różnych krajów, wśród których nadal dominują Ukraińcy. Obok nich zaczynają przeważać Hindusi, Nepalczycy, a od 2020 roku – Białorusini.

Szkoła operatorów wózków widłowych

REKLAMA

Firma zwraca uwagę, że realia wymusiły na pracodawcach zastosowanie rozwiązań, które pozwoliłyby kobietom w większym stopniu uczestniczenie w tym segmencie rynku. Jednym z takich pomysłów była Szkoła UDT Gremi Personal, która została otwarta w lipcu 2022 r. Szkoła daje uprawnienia po zakończeniu kursu i jest bezpłatna dla uchodźczyń z Ukrainy. Firma podaje, że co piąta osoba kończąca szkołę Gremi Personal z certyfikatem UDT jest kobietą.

W przypadku rekrutacji międzynarodowych do branży logistycznej większy ruch zaczyna się na jesieni – szczególnie branża magazynowa potrzebuje więcej pracowników, żeby sprostać zamówieniom e-commerce: najpierw na rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego, a później zaczynają się przygotowania do różnych świąt, Nowego Roku i to generuje zwiększony ruch – tłumaczy Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA