REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Oni nie muszą martwić się o zarobki. Oto, ile zgarnia się w IT

Wynagrodzenia w IT to żadna tajemnica, a najnowszy raport inhire.io podsumował stawki oraz trendy w branży w 2023 r. Najlepiej płatnymi stanowiskami były te związane ze sztuczną inteligencją. O jakich stawkach mowa?

16.01.2024
11:13
Oni nie muszą martwić się o zarobki. Oto, ile zgarnia się w IT
REKLAMA

Inhire.io przeanalizował ponad 80 tys. ogłoszeń o pracę w IT od ponad 7 tys. pracodawców. Choć wydaje się, że właśnie ta branża jest swego rodzaju bezpieczną przystanią na rynku pracy, to ona również mierzy się z wieloma problemami. Wskazuje na to Michał Gąszczyk, CEO inhire.io, mówiąc, że 2023 r. był trudny dla branży IT zarówno dla kandydatów IT, jak i firm technologicznych.

REKLAMA

Z jednej strony mieliśmy do czynienia z cięciami etatów, z drugiej - jako pracodawcy stawialiśmy czoła
kryzysowi - przypomina.

Ciągłe wzrosty w IT to przeszłość

Rekrutacje w IT co prawda nie zostały zamrożone, jednak oferty pracy były domeną większych pracodawców, podczas gdy startupy i mniejsze software house'y znacznie ograniczyły plany zatrudnień i projekcje wzrostu.

Szczególnie przełomowy okazał się czas pomiędzy pierwszym a drugim kwartałem roku, kiedy to najpierw notowaliśmy zaskakująco dużo ofert pracy, zwłaszcza dla doświadczonych specjalistów, a później znaczące spowolnienie. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę na pewne anomalie, jak np. duplikowanie ogłoszeń, które mogły wpłynąć na nienaturalne zawyżanie danych - wskazuje Gąszczyk.

I pokazuje, że dobitnie widać to w najnowszym raporcie na wykresach za II kw., III kw. i IV kw., które przyniosły spadki i późniejszą stabilizację pod kątem ofert i firm, które je publikowały. Oferty pracy IT utrzymały się na poziomie 18-19 tys., a liczba pracodawców publikujących oferty - od 2700 do 3000.

Należy więc podkreślić, że ciągłe wzrosty w IT to przeszłość i nie wiemy, kiedy znów powrócą - zaznacza Gąszczyk.

Więcej o zarobkach w branży IT przeczytasz na Bizblog.pl:

Jaki był 2023 r. dla branży IT?

Z najnowszego raportu IT Market Snapshot wynika, że w 2023 r. opublikowano 85359 ogłoszeń od 7257 pracodawców. Najwięcej ofert dotyczyło pracy w Warszawie (22529), Krakowie (12367) i Wrocławiu (10635).

Raport inhire.io IT Market Snapshot

Choć w IV kw. minionego roku liczba ofert pracy wzrosła w porównaniu do II kw. o 6 proc. i wyniosła ponad 19 tys., to liczba firm publikujących ogłoszenia spadła o 2 proc. do niecałych 3 tys.

W coraz mniejszej liczbie ogłoszeń można znaleźć ofertę pracy zdalnej. Jeszcze w I kw. 2023 r. propozycje pracy poza biurem stanowiły aż 70 proc., w IV kw. stanowiły już 63 proc. I jak podkreślają autorzy raportu - jest to najmniejszy odsetek od 2,5 roku.

Pocieszające jest natomiast to, że coraz więcej pracodawców umieszcza od razu w ogłoszeniach o pracę widełki wynagrodzeń. W ostatnim kwartale odsetek ten wzrósł do 42 proc.

Kogo najczęściej poszukiwali pracodawcy? W 2023 r. sukcesywnie rósł odsetek oraz liczba ogłoszeń związanych ze sztuczną inteligencją. W IV kw. minionego roku ogłoszenia zawierające frazy związane z AI wzrosły dwukrotnie do 4 proc. (z 2 proc. w styczniu). Rekordowy pod kątem liczby ogłoszeń okazał się
październik, w którym opublikowano ich 900.

Raport inhire.io IT Market Snapshot

Najbardziej dochodowymi technologiami były:

  • Keras (średnie górne widełki 27262 zł),
  • ML (26933 zł),
  • PyTorch (26481 zł).

Natomiast na najlepsze zarobki w minionym roku z podziałem na języki programowania mogli liczyć specjaliści znający:

  • Scalę (średnie górne widełki 27728 zł),
  • Pythona (26607 zł).

Ale nie tylko znawcy tych dwóch języków oprogramowania mogli liczyć na sowite wynagrodzenie. W czołówce znalazły się też: Ruby (25691 zł), Java (25560 zł) i Kotlin (25488 zł).

Mimo że przez trzy pierwsze kwartały 2023 r. więcej ofert było skierowanych do midów niż do seniorów, to w IV kw. ogłoszenia dla najbardziej doświadczonych specjalistów IT były najliczniejsze - czytamy w raporcie.

REKLAMA

Największe widełki zanotowano w ofertach z lokalizacją w Gdyni, a najmniejsze - w Gliwicach. Natomiast warto odnotować, że były to miasta z najmniejszą liczbą ogłoszeń w 2023 r.

Raport inhire.io IT Market Snapshot
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA