REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zarobki w IT szokują Polaków. Szef: damy ci 2000 podwyżki. Pracownik: tak mało?

W IT nie ustaje wzrost wynagrodzeń, dlatego nie słabnie zainteresowanie kandydatów podjęciem pracy w tej branży. Z najnowszej analizy portalu No Fluff Jobs wynika, że najwięcej kandydatów jest w kategorii Frontend, gdzie mediany widełek wynagrodzeń wynoszą obecnie 16-22 tys. zł netto. W kategorii DevOps mediany wynagrodzeń po krótkim wzroście w pierwszych dwóch kwartałach roku spadły do poziomu z końca 2022 r.

23.11.2023
7:57
Zarobki w IT szokują. Szef: damy ci 2000 podwyżki. Pracownik: tak mało?
REKLAMA

Zarobki IT w 2022 i 20223 wydają się cały czas rosnąć, ale jeśli spojrzymy na ostatnie dwa kwartały widać pewną stabilizację. Z danych z Insights360, najnowszego autorskiego narzędzia No Fluff Jobs, w trzecim kwartale 2023 r. mediany widełek wynagrodzeń dla osób szukających pracy w specjalizacji Frontend wyniosły 16-22 tys. zł netto.

REKLAMA

To dokładnie taka sama stawka, jak w drugim kwartale, i tylko w dolnym przedziale nieco wyższa niż na początku roku, gdzie wówczas było to 15 tys. zł netto. Podobne tendencje widać też w kategoriach Testing, Fullstack czy Administracja IT.

Baza danych Insights360 jest aktualizowana codziennie, a prezentowane dane pochodzą z analizy ponad 250 tys. ogłoszeń. To jedyne tego typu narzędzie z tak szeroką bazą informacji.

Podwyżki w IT są, ale nie dla każdego

W niektórych kategoriach można zauważyć spadki oferowanych stawek. W kategorii DevOps mediany wynagrodzeń w pierwszych dwóch kwartałach tego roku rosły, bo w pierwszym kwartale było to 19-26 tys. zł netto, a w drugim 20-28 tys. zł netto, jednak w trzecim kwartale spadły do 18-25 tys. zł netto, osiągając poziom z końca 2022 r.

Po latach, w których pensje w sektorze technologicznym rosły w tempie kilkunastu procent rocznie, widać wyraźną stabilizację. Od dwóch kwartałów w ogłoszeniach zarysowuje się trend w kierunku zatrzymania tak szybkiego wzrostu płac. To sprawia, że teraz, w końcówce roku, gdy wiele firm będzie przeprowadzało rozmowy o podwyżkach i awansach, będą one być może nieco łatwiejsze – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

W trendach rocznych nadal jednak widać wzrosty wynagrodzeń, niekiedy kilkunastoprocentowe. W przypadku kontraktów B2B mediana dolnych widełek wynagrodzeń w ciągu roku wzrosła dla wszystkich specjalizacji średnio o 19,4 proc., a górnych 13,6 proc. i obecnie wynosi 18,5-25 tys. zł netto (+ VAT). Z kolei dla umowy o pracę był to wzrost odpowiednio o 16,7 proc. oraz 11,1 proc., a zarobki 14-20 tys. zł brutto.

W minionym roku przez branżę IT przeszły niemałe turbulencje: zamykane projekty, wstrzymane budżety rekrutacyjne, masowe zwolnienia. Wielu wartościowych kandydatów i kandydatek IT trafiło na tzw. firmowe ławeczki albo rozglądało się za nową pracą. I choć zwiększyła się liczba aplikujących, to o branży IT wciąż możemy mówić w kontekście rynku pracownika – tłumaczy Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

I wspomina, że w 2023 mediany dolnych i górnych widełek zaliczyły nawet kilkunastoprocentowe wzrosty. Nie dla wszystkich specjalizacji jednak ten rok był łaskawy, warto więc skorzystać z Insights360, by śledzić trendy dla poszczególnych kategorii.

Więcej wiadomości o pracy w IT:

To w tych specjalizacjach wszyscy chcą pracować

W 2023 r. liczba kandydatów i kandydatek aplikujących na oferty z branży IT poszybowała w górę. Najpopularniejsze specjalizacje, na które najczęściej aplikowano:

  • Frontend, gdzie na jedno ogłoszenie przypadało średnio 88 wysłanych CV, co w porównaniu z 2022 r. stanowi wzrost aż o 340 proc.,
  • Project Management, tutaj notuje się 77 aplikacji, czyli wzrost o 54 proc.,
  • Design/UX z 74 aplikacjami to wzrost o 68,2 proc.,
  • Agile/Scrum miało 59 aplikacji, wzrost o 84,4 proc.,
  • Testing z 47 aplikacjami to wzrost o 123,8 proc.
REKLAMA

Insights360 to nowe autorskie narzędzie stworzone przez No Fluff Jobs dla rekruterów, działów HR. i wszystkich osób zajmujących się rekrutacją, które pozwala śledzić na żywo trendy w branży IT oraz generować spersonalizowane raporty z analizą poszczególnych technologii, specjalizacji czy zarobków z podziałem na lokalizacje oraz poziom doświadczenia.

Pokazuje również najczęstsze wymagania oraz widełki wynagrodzeń pojawiające się w ofertach publikowanych przez konkurencyjne firmy, a także ocenia poziom trudności znalezienia kandydata do danej roli, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych ofert i aplikujących. Liczba analizowanych ofert stale rośnie, rozwijane są też kolejne typy filtrowania danych, żeby jak najbardziej ułatwić użytkownikom analizowanie wykresów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA