REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Nie, to nie wakacje. To praca marzeń dla wybrańców z IT

Wiele firm stara się obecnie zachęcać, a nawet zmuszać pracowników do powrotu do biur, lecz w IT nadal większość osób pracuje zdalnie lub hybrydowo. Od pandemii bardzo zyskały na popularności podróże połączone z pracą zdalną. W USA w latach 2019-2022 o 131 proc. wzrosła liczba cyfrowych nomadów, czyli osób bez stałego miejsca zamieszkania, przebywających w różnych miejscach świata i wykonujących stamtąd pracę zawodową.

08.08.2023
15:38
Nie, to nie wakacje. To praca marzeń dla wybrańców z IT
REKLAMA

No Fluff Jobs opublikował raport na temat mobilności w branży IT w Europie. W badaniu wzięły udział osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat praktykowały cyfrowy nomadyzm lub workation.

REKLAMA

Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka i COO No Fluff Jobs, zauważa, że w ostatnich latach, zaczęliśmy bardziej skupiać się na życiu osobistym, a praca zaczęła być postrzegana jako środek do celu, a nie cel sam w sobie.

Kluczowym wymaganiem pracowników i pracowniczek stała się elastyczność zarówno miejsca, jak i czasu pracy, a taki tryb umożliwia życie jako cyfrowy nomada czy nomadka. Żeby pozostać konkurencyjnym na rynku, firmy muszą dokonać reewaluacji tego, co mogą zaoferować swoim zespołom, ponieważ praca z domu, a nawet praca z dowolnego miejsca na świecie, zostanie z nami na zawsze – mówi .

Z łączenia pracy i włóczęgi korzystają seniorzy i midzi

Wśród cyfrowych nomadów większość pełni funkcje seniorów (34,43 proc.) lub midów (33,27 proc.) i ma doświadczenie zawodowe powyżej ośmiu lat (35,98 proc.) albo od dwóch do pięciu lat (24,56 proc.). Większość w ciągu ostatniego roku pracowała z dwóch lub trzech krajów. Najczęściej wybieranym kierunkiem jest Hiszpania (40,15 proc.), kolejne miejsce zajęły Niemcy i Włochy, uzyskując po 32,85 proc. odpowiedzi. Jako ulubione miejsca 64,4 proc. badanych z tej grupy wskazuje morze lub ocean, 43,7 proc. góry, a 39,26 proc. miasto.

Ponad 68 proc. cyfrowych nomadów wybrało taki styl życia, ponieważ uwielbia podróże, a 55 proc. czuje, że w ten sposób zaspokaja potrzebę większej elastyczności czasu i miejsca pracy. Niecałe 34 proc. wskazało oczekiwanie lepszej jakości życia poza dotychczasowym miejscem zamieszkania oraz osiągnięcie „urlopu bez urlopu”.

Korzystający z workation w 84,4 proc. przypadków zorganizowały ten tryb pracy we własnym zakresie. Taka forma pracy pojawia się niekiedy w ogłoszeniach jako benefit, ale to nadal niszowe zjawisko. Udział takich ofert nie przekracza 1 proc. wszystkich ogłoszeń. Wyjazdy trwają najczęściej od tygodnia do dwóch. Ponad 60 proc. korzystających z pracowakacji na co dzień pracuje zdalnie, a 38,4 proc. hybrydowo. Główną motywacją do takich wyjazdów jest dla nich potrzeba większej elastyczności miejsca i czasu pracy (53 proc.). Z kolei ponad 42 proc. chciało poczuć się jak na wakacjach, a 38,46 proc. uwielbia podróżować.

Siedem godzin dziennie z plaży w Hiszpanii

Cyfrowi nomadzi i osoby na pracowakacjach najczęściej pracują 7-8 godzin dziennie (odpowiednio: 46,5 proc. oraz 45 proc.). Połowa samodzielnie wybiera swoje godziny pracy (odpowiednio: 51,94 proc. i 45,03 proc.), ok. 40 proc. z obu grup wykonuje obowiązki w godzinach działania firmy, bywa że nawet w nocy.

Wojciech Szambelan, Poland Site Lead & Senior Engineering Manager z firmy Affirm, uważa, że łączenie rozwoju zawodowego z realizacją pozapracowych marzeń, to coś, czego poszukuje każdy pracownik, i klucz do dobrostanu oraz wzrostu każdego i każdej z nas.

Z tego powodu w Affirm przyjęliśmy podejście remote-first. Wysoko cenimy sobie elastyczność i well-being, a ludzie to najcenniejsza część firmy i chcemy im dawać możliwość znalezienia czasu na wszystko, czego potrzebują. Na pracę, dla bliskich i dla siebie – wskazuje.

Praca zdalna wyhamowała rozwój cyfrowego nomadyzmu

Jednoczesny wzrost liczby ofert z możliwością pracy zdalnej sugeruje, że relokacje stały się niszowe. Firmy nie muszą opłacać przeprowadzki nowego członka zespołu, jeżeli zgodzą się na jego pracę zdalną – wskazują autorzy raportu.

Jak wskazują, w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę miejsce pracy zmieniło aż 64 proc. specjalistów IT oraz 70,8 proc. ukraińskich firm. Najczęściej przenosili się do Polski, Niemiec oraz USA.

REKLAMA

Obecnie w ponad 70 proc. ukraińskich organizacji IT co najmniej 75 proc. zatrudnionych pracuje zdalnie – dodaje No Fluff Jobs.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA