REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże
  3. Praca

Cyfrowi nomadzi. Wybrali życie w podróży, bo na własne mieszkanie w Polsce ich nie stać

Chociaż obostrzenia związane z covidem wychodziły wszystkim bokiem podczas lockdownu, to jednak miały też i pozytywny aspekt - okazało się, że w wielu branżach da się pracować poza miejscem pracy. Skoro można, to po co siedzieć w mieszkaniu, skoro można przy okazji zwiedzać świat. Dodajmy, że w wynajmowanym mieszkaniu, bo wielu młodych Polaków nie stać na własne cztery kąty.

25.01.2023
18:39
zasilek-dla-bezrobotnych-Niemcy-podwyzka
REKLAMA

Cyfrowy nomadyzm spadł niejako Polakom z nieba. Nie dość, że kryzys drenuje ich portfele na każdym kroku, to jeszcze dołuje ich sama myśl o tym, że zakup własnego mieszkania jest dla nich poza zasięgiem. Nic, tylko spakować się, rzucić wszystko i wyjechać. Ale dokąd? Na przykład do tych 10 krajów najlepszych do emigracji w czasie kryzysu, w których koszty życia są mniejsze niż w Polsce. To idealny sposób, by połączyć to, co ważne, czyli pracę zawodową, z tym, co pożyteczne - podróżowaniem po świecie.

REKLAMA

Nie jest idealnie, więc czas uciekać?

Coraz częściej Polacy decydują się na wędrowny styl życia, bo skoro nie mają wystarczająco pieniędzy, by osiąść we własnym gniazdku, to mogą podróżować i pracować zdalnie na całym świecie.

Jak dokładnie jest z tymi mieszkaniami w naszym kraju? Najnowszy raport Domondo we współpracy z Elephate pokazuje sytuację mieszkaniową Polaków pod koniec 2022 r. Mieszkanie na własność bądź współwłasność posiada 7 na 10 uczestników badania. Odsetek ten jest mniejszy u młodych dorosłych – w grupie 25-34 lata wynosi 63 proc, a w grupie 18-24 lata już tylko 35 proc.

Brak wystarczających funduszy to główny powód stojący na przeszkodzie do posiadania własnego mieszkania:

  • 40 proc. badanych, których nie stać na zakup mieszkania za gotówkę, nie chce brać kredytu,
  • 38 proc. ankietowanych nie spełnia warunków, aby otrzymać kredyt.
 class="wp-image-2023198"

Z kolei co piąta osoba deklaruje, że w związku z kryzysem gospodarczym musiała przesunąć w czasie decyzję o zakupie mieszkania.

W październiku minął rok, od kiedy RPP rozpoczęła cykl 11 podwyżek stóp procentowych, podnosząc je z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc.. Tak wysoki poziom, w połączeniu z rekomendacją KNF o doliczaniu 5 punktów proc. do oprocentowania przy wyliczaniu zdolności kredytowej, spowodował znaczne ograniczenie liczby transakcji na rynku mieszkaniowym. Według informacji BIK w listopadzie 2022 r. udzielono o 70 proc. mniej kredytów niż przed rokiem - przypomina Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

I zaznacza, że popyt na zakup mieszkania na własne potrzeby nie zniknął.

 class="wp-image-2023183"

Nie mają mieszkania, to się pakują

Praca zdalna umożliwiła podróżowanie zwłaszcza osobom, które nie mają swojego mieszkania. Jak wygląda „cyfrowy nomadyzm” wśród Polaków?

  • 29 proc. respondentów twierdzi, że nigdy tego nie praktykowało i nie zamierza,
  • 28 proc. mówi, że nie ma takich doświadczeń, ale chciałoby spróbować,
  • 25 proc. deklaruje, że pracowało w ten sposób sporadycznie,
  • 10 proc. robił to, choć nie jest to w jego stylu,
  • 8 proc. badanych deklaruje łączenie pracy z podróżami zarówno w przeszłości, jak i obecnie.

Osoby mające w tej kwestii jakiekolwiek doświadczenia twierdzą, że wyjazd umożliwiła im przede wszystkim praca zdalna, która upowszechniła się od czasu pandemii – taką odpowiedź wskazało 68 proc. badanych z tej grupy. W przypadku 23 proc. był to benefit w zakładzie pracy w postaci workation - czytamy w opracowaniu badania.

REKLAMA
 class="wp-image-2023162"

Po drugiej stronie są z kolei respondenci, którzy nie mieli nic wspólnego z digital nomadyzmem i prawdopodobnie w przyszłości też nie będą mieć. Najczęściej wskazują na: niechęć do takiego stylu życia (40 proc.), brak środków na podróże i utrzymywanie się za granicą (38 proc.), przywiązanie do miejsca zamieszkania (31 proc.) oraz charakter pracy lub pracodawcę, który na to nie pozwala (23 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA