REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Sejm przegłosował ważne zmiany w Kodeksie pracy. Polacy skonsternowani, nie wiedzą, o co w nich chodzi

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która szczegółowo reguluje kwestie home office. Większość Polaków ocenia zmiany pozytywnie, ale jednocześnie ponad połowa badanych nie pojęcia, o co w tych regulacjach chodzi.

02.12.2022
17:05
Sejm przegłosował ważne zmiany w Kodeksie pracy. Polacy skonsternowani, nie wiedzą, o co w nich chodzi
REKLAMA

ClickMeeting przeprowadził w październiku, w którym zapytał Polaków, czy nowelizacja wprowadzająca do Kodeksu pracy home office, jest korzystna dla pracowników i pracodawców. Wśród tych pierwszych, 40 proc. oceniło zmiany pozytywnie, 13 proc. negatywnie, a 48 proc. przyznało, że nie wie, co sądzić na ich temat.

REKLAMA

26 proc. pracodawców uznało, że nowe przepisy są dla nich korzystne, 13 proc. – że są one niekorzystne, a 51 proc. osób zaznaczyło odpowiedź „nie wiem”.

Dla 35 proc. Polaków powrót do trybu stacjonarnego ze zdalnego w ciągu 30 dni to zbyt długi okres. Dla 13 proc. zbyt krótki, a 53 proc. nie ma zdania na ten temat.

Praca zdalna do Kodeksu pracy trafiła zbyt późno

Według 32 proc. Polaków projekt nowelizacji Kodeksu Pracy w odniesieniu do pracy zdalnej powinien zostać wprowadzony wcześniej. 44 proc. badanych nie ma na ten temat zdania, 9 proc. uważa, że nowe przepisy powinny zostać wprowadzone dopiero za jakiś czas, a 16 proc. ankietowanych jest zdania, że to odpowiedni czas.

Co ciekawe aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na temat zmian w Kodeksie pracy, a 22 proc. nie jest pewna, czy takie informacje do nich dotarły. Z pewnością o zapowiadanej nowelizacji słyszało 26 proc. Polaków

W sumie projekt nowelizacji Kodeksu Pracy pozytywnie ocenia 29 proc. Polaków. Negatywnie 10 proc. Ale aż 61 proc. nie mana ten temat zdania.

Ciekawe, że po wyjaśnieniu, o co chodzi w nowelizacji, aż 65 proc. ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym. 12 proc. badanych uważa, że złe rozwiązania, a 23 proc. nie ma wyrobionego na ten temat zdania.

Dominika Paciorkowska, Dyrektor Zarządzająca ClickMeeting, uważa, że to ważna zmiana.

REKLAMA

Nowe przepisy pomogą pracownikom w uregulowaniu ich sytuacji, ale również da konkretne narzędzia pracodawcom. Uważam, że każdy z nas na tym skorzysta – komentuje.

I podkreśla, że z badań ClickMeeting wynika, że większość Polaków uważa, że praca online to dobre rozwiązanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA