REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Praca hybrydowa to nowa normalność. Biurowce powoli się do niej przystosowują

Jedni świetnie odnajdują się w nowej rzeczywistości, ale inni tęsknią za wcześniejszym modelem. Niezależnie od osobistych preferencji firmy stają przed wyzwaniem dostosowania się nowej normalności, a jest nią hybrydowy model pracy.

06.11.2022
9:45
Praca hybrydowa to nowa normalność. Biurowce powoli się do niej przystosowują
REKLAMA

W segmencie nowoczesnych usług IT już wcześniej korzystała z niego część pracowników, których projekty pozwalały na dostęp do danych z domu. Dziś już ponad 50 proc. polskich pracowników biurowych z dużych miast pracuje na zmianę z domu i biura.

REKLAMA
 class="wp-image-1956643"

Jak pokazuje badanie Zymetrii dla Skanska, to o 20 punktów procentowych więcej w porównaniu z badaniem z maja ubiegłego roku. Wówczas 32 proc. respondentów pracowało w takim modelu. Jest to również najbardziej preferowany styl – w ten sposób chciałoby pracować aż 70 proc. ankietowanych. Jednocześnie rok do roku dwukrotnie zmniejszyła się liczba osób pracujących wyłącznie zdalnie – z 16 proc. do 8 proc.

Pracownicy wolą tryb hybrydowy

Pracownik hybrydowy ma być najbardziej zadowolony ze swojego obecnego modelu pracy – wskazało tak 95 proc. ankietowanych. Ważna była dla nich m.in. łatwość w zorganizowaniu pracy. 80 proc. wskazało, że home office nie zwiększa ich efektywności i nie pomaga w szybszej realizacji bieżących zadań. Biuro pozwala zaś na zmianę otoczenia i budowę relacji ze współpracownikami.

Jedną z firm, która wprowadziła model hybrydowy jest PZU, gdzie przez 3 dni pracuje się z biura, a przez dwa z domu.

Pracownicy podkreślają, że częściowa praca z domu jest ogromnym ułatwieniem w godzeniu pełnionych ról – zawodowych i prywatnych. Nasze dotychczasowe obserwacje potwierdzają, że model hybrydowy sprzyja wysokiej efektywności pracy, aczkolwiek niezbędne jest wdrażanie nowych narzędzi i sposobów działania, również dzięki wykorzystywaniu szans jakie daje transformacja cyfrowa – mówi Marlena Chojecka-Bek, dyrektor ds. szkoleń i rozwoju PZU.

Jedną z ról, której wypełnianie ułatwia praca hybrydowa bez wątpienia jest rola rodzica. Raport pokazuje, że właśnie oni są szczególnie zainteresowani modelem pracy: tydzień w biurze / tydzień w domu. Osoby bezdzietne częściej wybierają prace zdalną – stanowią oni aż 20 proc. w grupie pracowników w ogóle nieuczęszczających do biura.

 class="wp-image-1956640"

Na decyzję o miejscu pracy wpływa również wiek. Młodsi chętniej pracują zdalnie. Starsi częściej wybierają biuro.

Nie istnieje jeden, uniwersalny model hybrydowy

Nie istnieje złoty środek, który sprawdzi się w każdej organizacji. Zmiany powinny być więc dopasowane do specyfiki pracy. Przyjrzyjmy się więc kilku przykładom - PZU i sennder.

Aby likwidować bariery między pracownikami i menedżerami oraz tzw. silosami (obszarami biznesowymi), przyjęliśmy aranżację na planie otwartym uwzględniającą liczne dodatkowe przestrzenie o różnorodnych funkcjonalnościach. Do dyspozycji pracowników jest ponad 400 pomieszczeń, w tym sale konferencyjne i projektowe wyposażone w zestawy do wideokonferencji i tablice interaktywne, przestrzenie coworkingowe, pokoje pracy w skupieniu lub prowadzenia poufnych rozmów, jak również pokoje relaksu, duże i widne kuchnie i inne mniej formalne przestrzenie, które umożliwiają nam wymianę pomysłów w przyjemnej, nieskrępowanej atmosferze – mówi Wojciech Demczuk, kierownik zespołu planowania powierzchni i współpracy z bankami w PZU.

W naszych 11 europejskich biurach znajdują się ogólnodostępne kuchnie, oferujące zdrowe przekąski oraz napoje, w tym świeżą kawę, które są zawsze dostępne dla naszych pracowników i gości. Nasze biuro we Wrocławiu to bardzo nowoczesna przestrzeń z dobrze wyposażoną strefą relaksu, gdzie nasz personel w przerwach i po pracy może odpocząć przy tenisie stołowym, piłkarzykach oraz innych grach – dodaje Anja Maassen van den Brink, Dyrektor ds. zasobów ludzkich w sennder.

Atrakcyjna przestrzeń biurowa jest kluczowa przy poszukiwaniu pracowników

Prawie co czwarty badany deklaruje, że lokalizacja biura może mieć wpływ na ich decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. Dodatkowo, jakość biura ma znaczenie przy wyborze nowego pracodawcy aż dla 87 proc. pracowników biurowych. Idealnie, jeśli pracodawca jest w stanie zaoferować ciche miejsce do pracy indywidualnej, ale i salki do pracy kreatywnej czy zespołowej.

 class="wp-image-1956646"

Jakie udogodnienia doceniamy najbardziej:

REKLAMA
  • darmowe przekąski (35 proc.),
  • masaże (31 proc.),
  • nowoczesna przestrzeń (30 proc.),
  • wydzielona przestrzeń do relaksu (29 proc.),
  • organizacja nieformalnych spotkań integracyjnych (28 proc.).

Jak możemy dowiedzieć się z badania, w przypadku 18 proc. respondentów, ich pracodawca nie oferuje żadnych inicjatyw zachęcających do korzystania z biura.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA