REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże /
 3. Praca /
 4. Pieniądze

10 krajów najlepszych do emigracji w czasie kryzysu. Niesamowite, jak można zmniejszyć koszty

Upowszechnienie pracy zdalnej sprawiła, że łatwiej jest podjąć decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. I to czasami dość daleko od domu. Teraz, gdy cały świat zmaga się z inflacją, a koszty utrzymania rosną w zastraszającym tempie, na mapie świata znajdują się kraje, w których wasza pensja będzie miała większą wartość niż w obecnym miejscu zamieszkania. Oto najlepsze kraje do pracy zdalnej. Jak myślicie, na której pozycji znalazła się Polska?

24.07.2022
8:21
10 krajów najlepszych do emigracji w czasie kryzysu. Niesamowite, jak można zmniejszyć koszty
REKLAMA

Międzynarodowy portal InterNations jak co roku poprosił tysiące emigrantów, aby ocenili jakość życia za granicą. Wyniki zestawił w rankingu najlepszych miejsc destynacji dla osób, które chcą mieszkać i pracować gdzie indziej. W tym roku w Expat Insider wypowiedziało się 11970 emigrantów, reprezentujących 177 narodowości i mieszkających w 181 krajach na całym świecie.

REKLAMA

Postpandemiczny trend na rynku pracy

Po pandemii koronawirusa wielu pracowników zmieniło swoje podejście do pracy oraz priorytety w życiu. Dla niektórych czas epidemii na nowo zdefiniował, czy lepiej być, czy mieć. W ten sposób na globalnym rynku pracy zauważalny jest trend rezygnacji z obecnego miejsca zatrudnienia. Potwierdza to również badanie PWC: jeden na pięciu pracowników na całym świecie zmieni pracodawcę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Potrzeba poczucia celu czy sensu w życiu, rozpoczęcie swojego życia od nowa, przejęcie kontroli nad własnym życiem - między innymi to są powody, dla których wiele osób decyduje się na przysłowiowe: rzucenie wszystkiego i wyjechanie w Bieszczady, albo jeszcze dalej, bo za granicę.

I tu z pomocą przychodzi najnowsze badanie, które uwzględniło 56 różnych czynników takich, jak:

 • jakość życia: podróże i tranzyt, środowisko i klimat, wypoczynek, zdrowie i dobre samopoczucie, bezpieczeństwo i ochrona
 • łatwość zadomowienia się: lokalna życzliwość, znajdowanie przyjaciół, kultura i gościnność
 • praca za granicą: perspektywy kariery, wynagrodzenie i bezpieczeństwo pracy, work-life balance, kultura pracy i satysfakcja
 • podstawy do emigracji: dostęp do internetu i narzędzi cyfrowych, administracja online, mieszkalnictwo, język
 • finanse osobiste.

10 najlepszych krajów do emigracji:

Teraz, gdy inflacja hula po całym świecie, a wiele osób boryka się z rosnącymi kosztami utrzymania, zmiana miejsca pracy może stać się szczególnie atrakcyjna dla emigrantów, którzy chcą zmniejszyć koszty swojego życia. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, oto gdzie najlepiej żyje się emigrantom z różnych krajów.

 1. Meksyk

Aż 91 proc. emigrantów jest zadowolonych ze swojego życia w Meksyku. To państwo jest niekwestionowanym numerem jeden, jeśli chodzi o łatwość osiedlania się. Tutaj, zdaniem 90 proc. emigrantów, mieszkają najbardziej przyjaźni ludzie, a 89 proc. uważa, że są przyjaźni szczególnie w stosunku do przyjezdnych zza granicy.

W tym roku nie dziwi, że jednym z najważniejszych kryteriów przy ocenie zadowolenia z życia za granicą są finanse. Pod tym względem Meksyk również znajduje się wśród faworytów, choć na arenie międzynarodowej zajmuje w tej kategorii drugie miejsce. Ze swojej sytuacji finansowej jest ogólnie zadowolonych 77 proc. emigrantów w Meksyku.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kosztów życia - 77 proc. ocenia je pozytywnie, a 34 proc. badanych jest bardzo zadowolonych.

Co z jednorazowym dochodem gospodarstwa domowego? 67 proc. badanych emigrantów stwierdziło, że to więcej niż potrzeba, aby żyć wygodnie. W sumie dziewięciu na dziesięciu emigrantów w Meksyku (90 proc.) uważa, że ​dochód ich gospodarstwa domowego jest wystarczający lub więcej niż wystarczający (w porównaniu z 72 proc. na całym świecie).

Tylko 15 proc. emigrantów w Meksyku przyznaje, że zarabia więcej niż 100 tys. dol. rocznie. Menedżerowie wysokiego szczebla stanowią 21 proc. emigrantów w Meksyku, ale tyko 55 proc. respondentów wykonuje płatną pracę. Co ciekawe, Meksyk ma największy udział emerytów wśród emigrantów - 30 proc.

Prócz tego Meksyk urzeka emigrantów lokalną kulturą, łatwością znalezienia przyjaciół wśród mieszkańców, różnorodnością kulinarną i środowiskiem naturalnym. Oczywiście są też minusy: choć 64 proc. emigrantów z łatwością uzyskało wizę, to 53 proc. zmaga się z lokalną biurokracją. Dodatkowo na niekorzyść wpływa fakt, że 39 proc. badanych jest niezadowolonych z lokalnej jakości powietrza.

2. Indonezja

Aż 91 proc. badanych emigrantów jest zadowolonych ze swojego życia w Indonezji. To największe na świecie wyspiarskie państwo złożone z około 17 tys. wysp jest numerem jeden pod względem łatwości osiedlania się. Bardzo łatwo znaleźć tam mieszkanie (84 proc. emigrantów), na które cię stać (74 proc.).

Co jest takiego wyjątkowego w Indonezji? Przyjaźnie nastawieni mieszkańcy do emigrantów (90 proc.), łatwość znalezienia znajomych wśród lokalnej społeczności (71 proc.), zadowolenie z życia towarzyskiego (77 proc.), a 80 proc. respondentów czuje się na wyspach jak w domu.

Emigranci są również zadowoleni z finansów osobistych - prawie trzy czwarte z nich (74 proc.) pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową. 64 proc. badanych uważa, że dochód ich gospodarstwa domowego jest wyższy niż wystarczający, aby prowadzić wygodne życie.

Minusem dla emigrantów jest jakość życia w Indonezji. 28 proc. jest niezadowolonych z tego powodu, 35 proc. narzeka na dostępność towarów i ekologicznych usług, a 40 proc. nie odpowiada infrastruktura.

3. Tajwan

Emigranci, poszukujący najwyższej jakości życia, mogą czuć się wyjątkowo swobodnie na Tajwanie. Państwo, nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej, leżące w Azji wschodniej głównie na wyspie Tajwan u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej, jest najlepiej ocenianym przez emigrantów miejscem na świecie pod względem bezpieczeństwa osobistego (98 proc.). Tajwan również jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o opiekę zdrowotną i dobre samopoczucie. Ani jeden z respondentów nie był niezadowolony z przystępności opieki zdrowotnej - 100 proc. emigrantów uważa, że opieka zdrowotna jest przystępna cenowo, 98 proc. uważa, że jest powszechnie dostępna.

Emigranci uważają, że łatwo jest się osiedlić na Tajwanie, a 70 proc. z nich twierdzi, że jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej.

Choć 84 proc. badanych określa lokalną ludność jako przyjazną, to jednak tylko 61 proc. emigrantów uważa Tajwan za kraj stabilny politycznie.

4. Portugalia

Emigranci czują się w Portugalii jak w domu (77 proc.) i 45 proc. zamierza zostać w tym kraju na zawsze. Respondenci cieszą się wysoką jakością życia, łatwo się aklimatyzują i są zadowoleni ze swoich finansów osobistych.

24 proc. emigrantów przyznało, że przeprowadziło się do Portugalii właśnie ze względu na lepszą jakość życia, 94 proc. cieszy się klimatem i pogodą, 89 proc. jest zadowolonych z jakości powietrza, a 87 proc. szczególnie docenia ten kraj za możliwości, jakie daje do uprawiania sportów, spędzania casu wolnego i rekreacji.

Niskie koszty utrzymania są kolejną atrakcją dla emigrantów w Portugalii. 71 proc. z nich pozytywnie ocenia ogólne koszty w tym kraju, jednak tylko 63 proc. jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej. Natomiast 74 proc. uważa, że posiada wystarczający dochód, aby prowadzić wygodne życie.

W tym kraju wśród emigrantów również znajdziemy spory odsetek emerytów - 27 proc. emigrantów.

 class="wp-image-1870483"

5. Hiszpania

Emigranci uwielbiają Hiszpanię za różnorodność gastronomiczną (91 proc.), możliwość uprawiania sportu i rekreacji (90 proc.) oraz za kulturę i życie nocne (85 proc.). A to wszystko przy wspaniałym klimacie i pogodzie (94 proc.).

Do tego 79 proc. respondentów pozytywnie ocenia przystępność systemu opieki zdrowotnej, 82 proc. twierdzi, że jest ona ogólnodostępna. Jeszcze więcej, bo 84 proc, badanych, pozytywnie ocenia opiekę medyczną, a 77 proc. twierdzi, że ma dostęp do wszystkich potrzebnych usług medycznych.

Emigranci świetnie odnajdują się w Hiszpanii. 76 proc. mówi, że czuje się tam jak w domu, a 78 proc. czuje, że są mile widziani.

A jak z kosztami utrzymania? 70 proc. emigrantów jest zadowolonych pod tym względem. Z kolei 54 proc. badanych uważa, że mieszkania nie są drogie, a 64 proc. twierdzi, że łatwo jest znaleźć lokum.

Dodatkowym plusem życia w Hiszpanii jest dobre łącze internetowe, dostęp do usług online oraz bezgotówkowe płatności (92 proc.).

69 proc. emigrantów jest zadowolonych z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Może to mieć związek z ich godzinami pracy: emigranci w Hiszpanii pracują średnio 36,2 godziny tygodniowo, o cztery godziny mniej niż średnia globalna (40,2 godziny tygodniowo) - wskazują autorzy raportu.

Wśród emigrantów i w tym kraju spotkamy wielu emerytów - 24 proc.

Gdzie są minusy? W Hiszpanii kuleje dostępność do administracyjnych i rządowych usług online (26 proc. negatywnych opinii), a z lokalną biurokracją nie radzi sobie 52 proc. przyjezdnych. Emigranci boleją również nad możliwością kariery zawodowej (27 proc.), lokalnym rynkiem pracy (37 proc.), oraz faktem, że nie są sprawiedliwie opłacani za swoją pracę (24 proc.).

6. Zjednoczone Emiraty Arabskie

ZEA to bezpieczne i nowoczesne miejsce. Emigranci cenią sobie jakość życia, ale mają problem z finansami.

83 proc. ankietowanych stwierdziło, że uzyskanie wizy i przeniesienie się do ZEA było łatwe. Nic dziwnego, to właśnie ten kraj na środku pustyni jest numerem jeden pod względem załatwiania formalności administracyjnych. Szczególnie (86 proc.) emigrantów docenia dostęp do rządowych usług online. Pomaga w tym szybki dostęp do internetu w domu - 87 proc. zadowolonych emigrantów.

Większość emigrantów docenia różnorodność kulinarną (86 proc.), oraz kulturę i nocne życie (81 proc.). 90 proc. respondentów podkreśla łatwość w poruszaniu się i podróżowaniu, a 95 proc. docenia infrastrukturę samochodową. Pod tym względem ZEA jest numerem jeden na świecie.

79 proc. badanych uważa, że w ZEA panują doskonałe warunki do pracy, gdyż przeprowadzka poprawiła ich perspektywy zawodowe. Pod tym względem ZEA jest liderem na świecie.

Niemal wszyscy emigranci wysoko oceniają w ZEA bezpieczeństwo osobiste (94 proc.), także stabilność polityczną kraju (86 proc.), a 78 proc. przyjezdnych znajduje łatwy dostęp do wszystkich rodzajów usług zdrowotnych.

Minusy? 19 proc. emigrantów nie jest zadowolona z powodu braku dostępu do usług online takich, jak np. media społecznościowe, które dla wielu przyjezdnych są kanałem komunikacji z rodziną. Jedynie 47 proc. emigrantów zgadza się ze stwierdzeniem, że może otwarcie wyrażać siebie i swoje opinie. Natomiast 14 proc. emigrantów jest niezadowolonych ze środowiska naturalnego, Dużym minusem jest również fakt, że 36 proc. emigrantów uważa, że dochód gospodarstwa domowego nie wystarcza im na wygodne życie.

7. Wietnam

W tym kraju finanse dla emigrantów nie stanowią wyzwania. Pod tym względem Wietnam przoduje w tym badaniu. Aż 80 proc. emigrantów jest zadowolonych z ogólnych kosztów utrzymania. 79 proc. emigrantów nie odczuwa stresu związanego z sytuacją materialną, a 92 proc. twierdzi, że dochód ich gospodarstwa domowego jest wystarczający lub więcej niż wystarczający, aby prowadzić wygodne życie.

Co jeszcze przyciąga do Wietnamu? Przyjaźnie nastawieni mieszkańcy (uważa tak 84 proc. badanych), poczucie, że jest się w domu (71 proc.), łatwość nawiązywania przyjaźni z lokalnymi mieszkańcami (54 proc.), zadowolenie z życia towarzyskiego (69 proc.).

Minusem w Wietnamie jest praca. Emigranci mają na ten temat mieszane opinie. 29 proc. uważa, że przyjazd do Wietnamu nie poprawił ich perspektyw zawodowych, 14 proc. nie widzi celu swojej pracy, a 45 proc. uważa, że nie promuje się w Wietnamie samodzielności w pracy.

Emigrantów niepokoi również klimat i ochrona środowiska w Wietnamie. 53 proc. jest niezadowolonych ze środowiska miejskiego, a w szczególności są niezadowoleni z jakości powietrza - 64 proc.

Nie zadowala również opieka zdrowotna. 19 proc. emigrantów uważa, że w ogóle jest niedostępna, a 25 proc. mówi, że wszystkie rodzaje usług zdrowotnych są trudno dostępne.

Emigranci uznali Wietnam za najgorszy kraj pod względem dostępności usług online dla administracji i rządu.

8. Tajlandia

Finanse osobiste to pestka dla emigrantów w Tajlandii i aż 85 proc. respondentów twierdzi, że ich dochód jest wystarczający do prowadzenia wygodnego życia, z kolei 71 proc. jest zadowolonych z niskich kosztów utrzymania. Ogółem 70 proc. badanych jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej. Mieszkanie? To żaden problem. Pod tym względem Tajlandia zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, gdyż 74 proc. emigrantów uznało mieszkania jako przystępne cenowo, a 85 proc., że są łatwe do znalezienia.

Powodem, dla którego warto przeprowadzić się na Tajlandię, jest atrakcyjny klimat i pogoda dla 82 proc. emigrantów. Do tego są przyjaźnie nastawieni mieszkańcy (uważa tak 86 proc. badanych), udane życie towarzyskie (69 proc.), kultura i życie nocne (77 proc.). Do tego wszystkiego 77 proc. emigrantów jest zadowolona, że ma dostęp do wszelkiego rodzaju usług opieki zdrowotnej, która jest dobrej jakości (uważa tak 85 proc. respondentów).

Emigranci nie są zadowoleni z kolei z takich czynników, jak dostępności do
usług administracyjno-rządowych online (43 proc.), a 51 proc. narzeka na lokalną biurokrację.

Również środowisko i bezpieczeństwo nie są najmocniejszymi stroną rajskich wysp. 40 proc. emigrantów uważa, że tamtejszy rząd nie popiera polityki ochrony środowiska, a 45 proc. negatywnie ocenia jakość powietrza.

Tajlandia wypadła najgorzej jeśli chodzi o niezadowolonych pracowników. 41 proc. uważa, że lokalna kultura biznesowa nie zachęca do kreatywności, a 45 proc. twierdzi, że nie promuje samodzielnej pracy. Emigranci również są szczególnie rozczarowani jeśli chodzi o perspektywy kariery na lokalnym rynku pracy.

9. Australia

Australia zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem najlepszego miejsca do pracy za granicą (pierwsze miejsce należy do Danii). 62 proc. emigrantów jest zadowolonych z lokalnego rynku pracy, a 64 proc. pozytywnie ocenia swoją karierę zawodową.

Emigranci w Australii mogą być również zadowoleni z tego, że tygodniowo pracują mniej godzin niż wynosi średnia światowa (35,9 godzin
w porównaniu do 40,2 godzin na całym świecie). Nic dziwnego, że 75 proc. przyjezdnych jest zadowolonych z godzin swojej pracy, co również przekłada się na to, że 70 proc. chwali równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Do tego 78 proc. uważa, że ​​kultura biznesowa w Australii
wspiera elastyczność, 65 twierdzi, że zachęca również do kreatywności i nieszablonowego myślenia, a taki sam odsetek podkreśla wsparcie dla samodzielnej pracy i występowanie płaskich hierarchii, z kolei 70 proc. czuje, że otrzymuje uczciwe wynagrodzenie za swoją pracę.

Australię wyróżnia także środowisko naturalne (zadowolonych z tego jest 94 proc. badanych), środowisko miejskie (zachwyt na 80 proc.), klimat i pogoda (79 proc.) oraz jakość powietrza (85 proc.). Australia zajmuje pierwsze miejsce pod względem sportu i rekreacji - aż 88 proc. emigrantów jest zadowolonych z tych możliwości.

Choć Australia zdobyła tytuł lidera pod względem łatwości w zakładaniu konta bankowego, to nie można tego samego powiedzieć o urzędach. 41 proc. emigrantów twierdzi, że miało trudności w uzyskaniu wizy. Mieszane uczucia mają również emigranci ws. internetu. 89 proc. badanych wskazuje, że mieszkając w Australii cieszy się nieograniczonym dostępem do usług online i 74 proc. jest zadowolonych z dostępności usług online dla administracji i rządu, jednak 16 proc. respondentów twierdzi, że trudno jest uzyskać w domu dostęp do szybkiego internetu.

Na niekorzyść życia w Australii jest dostępność mieszkań - tylko 50 proc. respondentów udało się łatwo znaleźć lokum, z kolei 61 proc. jest niezadowolonych z przystępności cenowej mieszkań.

Dodatkowo 44 proc. emigrantów jest niezadowolonych z ogólnych kosztów utrzymania, choć 71 proc. uważa, że ich dochód jest wystarczający lub wyższy, aby prowadzić wygodne życie.

10. Singapur

Emigranci w Singapurze doceniają w 63 proc. łatwość radzenia sobie z lokalną biurokracją, 81 proc. uważa, że łatwo jest otworzyć konto bankowe. Jednak prawdziwą gratką jest tzw. digital life - aż 91 proc. emigrantów chwali dostęp do urzędowych usług online - nie mogło być inaczej w kraju, który zajmuje pierwsze miejsce w światowej klasyfikacji pod względem dostępu do szybkiego internetu w domu, oraz czwarte miejsce w kategorii bezgotówkowych płatności.

Singapur jest również liderem jeśli chodzi o transport i turystykę - 97 proc. emigrantów jest zachwycona dostępem do komunikacji miejskiej, a 95 proc. cieszy się z przystępnej ceny za transport publiczny.

Opieka zdrowotna również wypada świetnie - aż 88 proc. zadowolonych emigrantów, podobnie jak poczucie bezpieczeństwa (99 proc. respondentów) oraz stabilność polityczna (89 proc.). Również większość emigrantów - 87 proc. jest zadowolona ze swoich dochodów i uważa, że są wystarczające lub nawet bardziej do prowadzenia wygodnego życia, a 78 proc. twierdzi, że przeprowadzka do Singapuru poprawiła ich perspektywy zawodowe,

Czy życie w Singapurze ma jakieś minusy? Owszem. Tylko 40 proc. emigrantów uważa, że ​​może otwarcie wyrażać siebie i swoje opinie. 22 proc. twierdzi, że lokalni mieszkańcy nie są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców. Z kolei 56 proc emigrantów słabo ocenia ogólne koszty utrzymania.

Najtańsze kraje do emigracji

Jeśli chcecie wykiwać szalejącą wszech inflację i macie możliwość pracy zdalnej, możecie rozważyć emigrację do następujących krajów:

 1. Wietnam,
 2. Indonezja
 3. Tajlandia
 4. Malezja
 5. Indie
 6. Filipiny
 7. Tajwan
 8. Chiny
 9. Meksyk
 10. Portugalia

Pierwszą dziesiątkę zdominowały kraje azjatyckie jeśli chodzi o dochód gospodarstwa domowego, który jest wystarczający do wygodnego życia.

Jak wypadła Polska?

W rankingu najlepszych i najgorszych miejsc dla emigrantów w 2022 r., Polska znalazła się na 28. miejscu wśród 54 krajów z całego świata. Czyli nie ma się czym chwalić, ale nie ma też powodu do wstydu.

REKLAMA

Badanie Expat Insider 2022 zostało przeprowadzone przez InterNations, trwający od 1 do 28 lutego 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA