REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Fatalne nastroje wśród pracowników: dalej tak nie pociągniemy. Reakcja pracodawców? Nie pytajcie

Niepokojąca sytuacja na rynku pracy. Rosnące koszty życia są w tej chwili największym wyzwaniem dla młodego pokolenia. Trend ten zauważalny jest na całym świecie, ale w Polsce jest on wyjątkowo wyraźny. Jedna trzecia milenialsów pracuje w tej chwili na półtora lub więcej etatu.

21.06.2022
13:47
praca urząd pracy
REKLAMA

Trudna sytuacja finansowa to główna przyczyna niepokoju odczuwanego przez młodych na rynku pracy. Przedstawiciele pokoleń urodzonych pod koniec ubiegłego stulecia i na początku XXI wieku i coraz częściej podnoszą problem zdrowia psychicznego i wypalenia zawodowego. Jednocześnie co piąty zoomer i co czwarty milenials wskazał, że jego pracodawca nie traktuje tego zjawiska poważnie.

REKLAMA

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom oraz potrzebom milenialsów i osób z pokolenia Z może być szansą dla pracodawców na przyciągnięcie nowych talentów – wynika z raportu „Global 2022 Gen Z & Millennial Survey” przygotowanego przez Deloitte.

Najnowsza edycja corocznego badania Deloitte wskazuje, że poczucie niepokoju staje się nieodłącznym elementem codziennego życia młodych pokoleń.

Wnioski te wyciągnięto na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 14,8 tys. przedstawicieli pokolenia Z, czyli osób urodzonych między styczniem 1995 r. a grudniem 2003 r. oraz 8,4 tys. milenialsów (z roczników 1983-1994) pochodzących z 46 krajów świata, w tym z Polski. Ankieta została przeprowadzona na przełomie grudnia 2021 r. i stycznia 2022 r.

Koszty życia największym wyzwaniem dla młodych

Największym wyzwaniem dla ankietowanych zarówno w Polsce, jak i na świecie jest kwestia rosnących kosztów życia. Tę kategorię w skali globalnej wskazało 29 proc. przedstawicieli pokolenia Z (tzn. zoomerów) oraz 36 proc. milenialsów (nazywanych również generacją Y).

W przypadku Polski odsetek tego typu odpowiedzi był jeszcze większy i wynosił odpowiednio 47 i 49 proc. Jedną z zauważalnych różnic między polskimi a zagranicznymi respondentami jest obawa przed konsekwencjami braku społeczno-politycznej stabilności w regionie.

Ta kwestia w ogóle nie pojawia się w najczęstszych odpowiedziach zebranych globalnie. Tymczasem w Polsce na takie źródło niepokoju wskazuje co czwarty przedstawiciel generacji Z i co piąty milenials.

Konsekwencje rosnących kosztów życia coraz mocniej dotykają przedstawicieli najmłodszych pokoleń. Nie jest to jednak nowe zjawisko, ale trend utrzymujący się od dłuższego czasu.

Brak stabilności finansowej doskwiera coraz bardziej

Przedstawiciele pokoleń Y i Z od dawna odczuwają brak stabilności finansowej. Młode pokolenia coraz głośniej mówią też o kwestii zdrowia psychicznego i wypaleniu zawodowym. Wszystkie te czynniki w coraz większym stopniu mają wpływ na ich decyzje zawodowe.

Znaczenie zarządzania talentami zyskuje na znaczeniu. Liderzy, którzy chcą zatrzymać wykwalifikowanych pracowników, powinni już dziś zmienić swój sposób myślenia o nich i o nowym modelu pracy

– mówi John Guziak, partner, lider zespołu ds. kapitału ludzkiego, Deloitte.

Wyniki badania pokazują, że blisko połowa przedstawicieli obydwu pokoleń odczuwa wypalenie spowodowane rosnącą liczbą obowiązków zawodowych. Jednocześnie co piąty zoomer i co czwarty milenials wskazał, że jego pracodawca nie traktuje tego zjawiska należycie poważnie lub nie podejmuje żadnych kroków, żeby je powstrzymać.

Chociaż konsekwencje przepracowania budzą obawy wśród ankietowanych, to chęć znalezienia wymarzonej ścieżki kariery oraz konieczność zaspokojenia potrzeb finansowych skłania osoby urodzone w latach 80., 90. i na początku XXI wieku do podejmowania dodatkowego zajęcia zawodowego.

Praca na półtora lub dwa etaty staje się normą

Co czwarty Polak urodzony po 1995 r. wykonuje więcej niż jedną pracę. Odsetek ten jest jednak znacznie mniejszy w porównaniu z globalnymi wynikami. W takim ujęciu 43 proc. „zetek” trudni się dodatkowym zajęciem.

W przypadku starszego pokolenia na dwóch lub więcej posadach pracuje jedna trzecia pracowników. Dla części osób praca na półtora czy dwa etaty ma wymiar nie tylko finansowy, ale również pozwala zaspokoić potrzebę rozwoju zawodowego poprzez podnoszenie swoich kompetencji.

Według ekspertów Deloitte firmy chcące uchodzić za atrakcyjne miejsce pracy dla milenialsów i zoomerów muszą być gotowe spełnić nie tylko ich oczekiwania finansowe, ale również zapewnić wsparcie w obszarach takich jak rozwój zawodowy czy zdrowie mentalne oraz uwzględnić oczekiwania dotyczące sposobu organizacji pracy.

Wybierając pracodawcę, przedstawiciele pokoleń Y i Z kierują się znacznie większą liczbą czynników niż tylko finansami. Zarówno zoomerzy, jak i milenialsi liczą na to, że spełni on ich oczekiwania dotyczące budowania kariery w organizacji oraz umożliwi zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, m.in. poprzez elastyczne podejście do organizacji pracy.

REKLAMA

Kluczową rolę odgrywają tu liderzy, którzy powinni cechować się empatią i otwartością na potrzeby pracowników, jednocześnie wspierając ich w rozwoju.

Równie istotna jest otwartość pracodawcy na tematy z zakresu zdrowia psychicznego, a także wdrożenie odpowiednich wspierających rozwiązań. Wszystkie te aspekty służą budowaniu kultury organizacyjnej opartej na wartościach

– wskazuje Joanna Świerzyńska, partnerka w dziale doradztwa podatkowego, talent partnerka w Deloitte.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA