REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Czy Polki wygryzą komputerowych nerdów z pracy w IT?

Nikogo już dzisiaj nie dziwi kobieta stojącą na czele zespołu w branży IT, ponieważ praca programistów już dawno przestała być domeną tylko geeków. Jak podaje międzynarodowy raport Strong Women in IT 2023, aż 95 proc. kobiet zdecydowałaby się na karierę w tej branży po raz drugi.

01.10.2023
14:28
Czy Polki wygryzą komputerowych nerdów z pracy w IT?
REKLAMA

Obecnie jest coraz więcej kobiet, które z powodzeniem odnajdują się w IT i co ważne, odnoszą spore sukcesy. BNP Paribas przyjrzał się temu, jak wygląda praca pań w tej branży.

REKLAMA

Nie ma innej branży, która tak dynamicznie by się rozwijała i zwiększała swój wpływ na naszą codzienność. Rynek pracy wciąż potrzebuje specjalistek IT, ale one mimo to muszą się wciąż mierzyć z licznymi barierami, nie tylko związanymi ze standardowymi stereotypami o roli kobiety w społeczeństwie czy w biznesie, ale też z tymi o ich predyspozycjach do nauk ścisłych i związanych z nimi zawodów - mówi Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas.

Jak zapewnia, BNP Paribas chce zmieniać postrzeganie kobiet na wielu płaszczyznach, zarówno ułatwiając im rozwój w ich organizacji, jak i promując najlepsze praktyki na zewnątrz i że w takie podejście doskonale wpisuje się raport Strong Women in IT.

Kobiety z sektora IT wspierają się nawzajem i dążą do równowagi

Wyniki badania wskazują, że ekspertki z sektora IT nie tylko nie zmieniłyby branży, gdyby miały wybór, ale oceniają ją bardzo pozytywnie w większości aspektów. Aż 90 proc. respondentek uważa, że wykorzystuje w pracy cały lub niemal cały swój potencjał. Jednocześnie 96 proc. ankietowanych zarządzających pracą IT w korporacjach i 87 proc. w startupach twierdzi, że dąży do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Respondentki zgodnie podkreślają także rolę wzajemnego wsparcia kobiet w branży. Deklaruje je 99 proc. badanych pracownic korporacji i 97 proc. zatrudnionych w startupach. Dwa lata temu wzajemne wsparcie deklarowało jedynie nieco ponad trzy czwarte reprezentantek startupów i około połowy przedstawicielek korporacji.

Więcej wiadomości o pracy w IT

Autorzy badania pytali ekspertki także o to, jak widzą przyszłość branży. Aż 90 proc. ankietowanych, jako najistotniejszy trend w IT wskazuje rozwój sztucznej inteligencji. Ważne będą także cyberbezpieczeństwo, technologie chmurowe, zarządzanie danymi, internet rzeczy oraz rozwiązania, które wspierają pracę zdalną. Respondentki podzieliły się również swoimi obawami. W związku z rozwojem technologii 45 proc. pracownic korporacji, 48 proc. pracownic startupów najbardziej niepokoi uzależnienie od nowych rozwiązań. Ekspertki IT wskazały również FOMO, czyli strach przed tym, że coś nas ominie w przypadku choćby chwilowego odłączenia od technologii, nadmiar narzędzi i aplikacji, negatywny wpływ technologii na zdrowie oraz na młodsze pokolenia i relacje, a także szerzenie się nienawiści w internecie oraz fake newsów.

Ekspertki, które radzą, jak osiągnąć sukces w IT

Międzynarodowy raport Strong Women in IT 2023 to nie tylko liczby obrazujące jak sektor widzą kobiety, które go tworzą. To też przedstawienie sylwetek ekspertek, które osiągnęły w nim sukces i rady od nich dla młodszych koleżanek. Co zdecydowało o ich powodzeniu? Jakich wskazówek udzieliłyby młodym osobom, które stają u progu kariery w IT? Tego można dowiedzieć się m.in. od Magdaleny Nowickiej, wiceprezeski Zarządu banku i CIO w BNP Paribas, a także Joanny Ostrowskiej-Szejnfeld, Teresy Matogi, Mileny Komierzyńskiej i Małgorzaty Jacygrad.                            

W 2019 r., aby podejmować tematy równościowe, powstała sieć pracownicza Kobiety zmieniające BNP Paribas. Obecnie w ten oddolny program zaangażowanych jest kilkaset osób zarówno kobiet i mężczyzn z całej Polski, z różnych obszarów banku – dodaje Izabela Tworzydło.

Do najważniejszych inicjatyw podjętych przez uczestników programu należą m.in. Dekalog Równego Traktowania - zbiór 10 wytycznych, które bardzo jasno wskazują, jakimi zachowaniami możemy, nawet nieświadomie, kogoś skrzywdzić i jak ich unikać, WomenUP, to inicjatywa rozwojowa skierowaną do kobiet oraz program mentoringowy FutureUP. Oprócz tego podejmuje się wiele działań na rzecz sprawiedliwego podziału obowiązków rodzicielskich, m.in. w ramach współpracy z Fundacją Share the Care, a także włącza do dyskursu publicznego tematy równościowe, np. promując używanie feminatywów.

REKLAMA

Jedną z inicjatyw banku jest również program „I can do IT”. Jego celem jest zachęcanie osób zatrudnionych w banku do podjęcia nowych wyzwań, jaki przynoszą nowe technologie i cyberbezpieczeństwo. Ewentualną zmianę stanowiska poprzedza kurs szkoleniowy, prowadzony przez doświadczonych ekspertów z branży, który obejmuje zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne spotkania, a także wyjazdowe obozy szkoleniowe. Każda edycja kończy się egzaminem wewnętrznym.

Program daje zatem pracownikom możliwość zdobycia wiedzy i nowych praktycznych umiejętności potwierdzonych certyfikatami, ale przede wszystkim oceny, czy praca w IT to kierunek, w którym się faktycznie odnajdą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA