REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Nie wszyscy specjaliści IT będą mieli wzięcie. Ale o tych pracodawcy będą się bić

Jakie specjalizacje w IT są najbardziej przyszłościowe? W którym obszarze lub języku najłatwiej rozpocząć pracę w IT? Jeśli swoją karierę chcesz związać z technologiami, to powinieneś zapoznać się z wynikami najnowszego badania.

13.03.2024
6:33
Nie wszyscy specjaliści IT będą mieli wzięcie. Ale o tych pracodawcy będą się bić
REKLAMA

Portal pracy Just Join IT przeprowadził w lutym 2024 r. badanie wśród niemal 1300 osób z branży technologicznej w Polsce. I sprawdził, na ile specjaliści IT są otwarci na zmianę pracodawcy. Prócz tego ankietowanych zapytano o najbardziej perspektywiczne specjalizacje, a także o te, w których najłatwiej zacząć pracę w IT.

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo najbardziej przyszłościową specjalizacją w IT

Trudno nie zgodzić się, dlaczego to właśnie to cyberbezpieczeństwo zajęło pierwsze miejsce wśród 23 obszarów i języków oprogramowania. Szybki rozwój technologii sprawia, że w świecie cyfrowym pojawia się coraz więcej zagrożeń i ataków, które dla firm mogą oznaczać olbrzymie koszty m.in. za odzyskanie danych. Dlatego też organizacje kładą coraz większy nacisk na tworzenie bezpiecznego środowiska pracy i systemów.

Obszar cyberbezpieczeństwa jest bardzo rozległy - począwszy od bezpiecznego tworzenia oprogramowania, przez testowanie, analitykę, architekturę, informatykę śledczą, zarządzanie, compliance/zgodność, aż po kwestie związane z bezpieczeństwem AI, systemów OT, dronów czy też przedmiotów codziennego użytku. Warto obrać własną ścieżkę rozwoju i nią podążać, ogólna wiedza jest cenna, ale skupienie się na budowie specjalizacji procentuje w przyszłości - podpowiada Sylwia Panek-Strzała, sales manager w Experis.

I zarobki w branży Security również wyglądają obiecująco. Zgodnie ze styczniowym raportem Just Join IT “Co z tym eldorado”, specjalizacja ta zajęła piąte miejsce pod względem wysokości zarobków w całym IT. Średnie miesięczne zarobki na umowie B2B wynosiły 18,8 tys. zł netto.

Jednak w porównaniu do 2022 r. wynagrodzenia specjalistów od cybersecurity spadły, ale ich oczekiwania finansowe są o 12-35 proc. wyższe niż to, co aktualnie oferuje rynek. Dlatego zdaniem ekspertów pracodawcy powinni przyjrzeć się, czy ich pracownicy są dostatecznie zaopiekowani.

Więcej o rynku pracy przeczytasz na Bibzlog.pl:

Dane, czyli gorączka złota XXI wieku

Dane są także nazywane ropą naftową obecnych czasów. I jest to podstawowe aktywo każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Potrzeba jednak inżynierów, którzy potrafią je wydobyć, zanalizować i zrobić z nich użytek. Dlatego też praca z danymi znalazła się na drugim miejscu wśród najbardziej przyszłościowych kierunków wskazywanych przez pracowników branży technologicznej.

Analiza danych, zdaniem Bolesława Michalskiego, CEO GoIT Polska, szczególnie w kontekście dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, staje się kluczowym elementem działalności wielu firm.

Perspektywy zatrudnienia w obszarze analizy danych są bardzo obiecujące. Rynek jest gotowy na dalszy rozwój w tym kierunku, ponieważ firmy z różnych sektorów stają się coraz bardziej uzależnione od danych. Dotyczy to zarówno innowacyjnych startupów jak i gigantów korporacyjnych - wskazuje ekspert.

I zauważa, że specjaliści IT mają świadomość, że ich przyszłość zawodowa może zależeć od poziomu zrozumienia tego trendu.

I nie mówię tu wyłącznie o rolach, takich jak Data Analyst, Data Engineer czy Data Scientist. W branży IT nadal istnieje duży popyt na klasycznych Front-end Developerów, którzy projektują strony internetowe czy aplikacje. Jednak posiadając dodatkowo umiejętności związane na przykład z wizualizacją danych, staną się oni jeszcze bardziej atrakcyjni dla biznesu. Analiza danych to przyszłość, a inwestycja w tego rodzaju umiejętności na pewno przyniesie zyski - uważa Michalski.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji w 2023 r. kategoria Data znalazła się w TOP5 najbardziej pożądanych kategorii w IT. A na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu - w ciągu 12 miesięcy na Just Join IT pojawiło się blisko 10 tys. ofert pracy związanych z szeroko pojętymi danymi. Wynagrodzenia dla ekspertów od danych wzrosły w stosunku do 2022 r. o 5-7 proc. w zależności od rodzaju umowy. Juniorzy mogli liczyć na 7,5-10 tys. zł, midzi na 15,5-19 tys. zł, a seniorzy nawet 20-25 tys. zł.

Człowiek-orkiestra wciąż zgarnia sowitą pensję

Na trzecim miejscu najbardziej przyszłościowych specjalizacji znalazł się DevOps. Osoba zatrudniona na takim stanowisku w swojej pracy jest jak orkiestra - łączy elementy rozwoju oprogramowania (tworzenie kodu) i utrzymania infrastruktury (administracja). W dużym uproszczeniu dba o tworzenie środowiska pracy (m.in. dla programistów) i ciągłość usług.

Jak wyglądają zarobki w tej specjalizacji? Kolejny rok z rzędu DevOps jest w gronie specjalizacji z najwyższymi zarobkami mimo relatywnie niskich wzrostów rok do roku (ok. 0,5 proc.). Pensje juniorów pozostają na poziomie 8-10 tys. zł, mid zarobi 16,5-20 tys. zł, a senior 22-27 tys. zł. Zapotrzebowanie na DevOpsów pozostaje relatywnie duże: to 7,69 proc. wszystkich opublikowanych ofert w 2023 r. na Just Join IT.

Justyna Mazur, Head of Perm w Experis, wyjaśnia, że wysokie płace są powiązane z wysokimi oczekiwaniami wobec inżynierów DevOps.

Wymaga się od nich posiadania wszechstronnej wiedzy z wielu obszarów, łączenia umiejętności programistycznych z administracją systemami, a także zarządzaniem infrastrukturą i cyberbezpieczeństwem. Oznacza to, że konieczna dla nich staje się znajomość systemów operacyjnych (najczęściej Linuxa), przynajmniej podstawowa umiejętność pisania kodu (C, C++, Java, .Net) oraz tworzenia skryptów (PowerShell, Python, Perl, Bash). Do tego dochodzi jeszcze automatyzacja z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Ansible czy Jenkins oraz konteneryzacja (Kubernetes, Docker) - wylicza Mazur.

Prócz tych trzech specjalizacji (cyberbezpieczeństwo, zarządzanie danymi i DevOps) ankietowani wskazali w badaniu również Pythona i JavaScript za przyszłościowe języki programowania. Pierwszy rozwija się bardzo dynamicznie napędzany rozwojem AI, a drugi jest wciąż najpopularniejszym językiem frontendowym dla aplikacji webowych.

Jak wystartować w branży IT?

Okazuje się, że rozpoczęcie pracy w IT jest coraz trudniejsze. Najnowszy raport wskazuje, że rynek IT w 2023 r. był szczególnie trudny dla juniorów i zaledwie 5 proc. ofert było adresowanych do osób dopiero zaczynających przygodę z branżą lub posiadających niewielkie doświadczenie. Mimo to, zdaniem badanych specjalistów IT, są jednak specjalizacje, w których łatwiej znaleźć pracę na start. Wymieniają tu: testowanie oprogramowania, wsparcie techniczne oraz role z wymaganą znajomością Pythona.

Wyzwanie, które stoi przed juniorami, będzie łatwiejsze do pokonania dzięki elastycznemu podejściu do rozwoju i postawieniu na specjalizację w niszach technologicznych lub podążenie w kierunku popularnych kategorii ze stosunkowo niskim progiem wejścia - mówi Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT.

Z kolei Bolesław Michalski dodaje, że oczekiwania pracodawców ewoluują.

Popyt na programistów nie ustaje, jednak, jak w każdej dziedzinie, dziś w cenie jest multitasking. Stąd rosnące zainteresowanie Fullstack Developerami, posiadającymi kompetencje, które dawniej wymagane były od kilku specjalistów. Warto także zauważyć obszary, które dawniej były mniej zinformatyzowane, a obecnie są ściśle związane z IT, takie jak projektowanie graficzne. Mowa tu oczywiście o UX/UI Designerach, którzy kształtują interfejsy użytkownika i doświadczenia użytkownika. Wystarczy spojrzeć na ich rolę w dynamicznie rozwijającym się sektorze e-commerce. Priorytetem pozostaje również zapewnienie wysokiej jakości oprogramowania, z czego wynika coraz większe zapotrzebowanie na usługi testerów, a szerzej - w obszarze QA. Zawód testera jest określany jako ten, który charakteryzuje tzw. niski próg wejścia - mówi.

REKLAMA

Początkujący tester niezależnie od rodzaju umowy może zarobić około 7,5 tys. zł. We wsparciu technicznym zarobki juniorów kształtują się na poziomie 6-8,5 tys. zł. Z kolei adepci Pythona mogą liczyć na ok. 9 tys. zł na start. Ale skąd wiedzieć, która specjalizacja będzie najlepsza? Bolesław Michalski podpowiada, że na rynku istnieją bezpłatne narzędzia pozwalające sprawdzić się w danym obszarze, zanim podejmie się decyzję.

Którą specjalizację wybrać dla siebie? To kwestia wcześniejszych doświadczeń, zdobytych umiejętności i zainteresowań. Staramy się w tym pomóc organizując bezpłatne, tygodniowe maratony IT. To darmowe kursy, podczas których rozwiązywane są realne problemy z danej dziedziny i można się zapoznać z rzeczywistą pracą danego specjalisty. Dla zdecydowanych są zaś szkolenia trwające nawet 10 miesięcy i tu już można zdobyć realne kompetencje zawodowe - podsumowuje ekspert z GoIT Polska.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA