REKLAMA

CV to jeden z podstawowych dokumentów, jaki należy przedłożyć pracodawcy w procesie rekrutacji. Sporządzenie dobrego życiorysu może mieć znaczenie również w innych sytuacjach, na przykład starając się o stypendium bądź dotację na założenie działalności. Jak napisać CV?

02.03.2024
22:01
Jak napisać dobre CV?
REKLAMA

CV, czyli curriculum vitae, najczęściej wykorzystywane jest w rekrutacji, ale może być też przydatne w innych sytuacjach. Zwykle osoba, która je przegląda, otrzymuje co najmniej kilkanaście podobnych arkuszy. Dlatego dobre CV jest przede wszystkim zwięzłe i prezentuje się estetycznie. Nierówne odstępy pomiędzy wierszami, chaotyczne rozmieszczenie informacji czy ich nadmiar z pewnością przykują uwagę, ale wyłącznie w negatywnym sensie.

REKLAMA

Dobre CV:

 • zawiera najważniejsze informacje o kandydacie,
 • jest spójne,
 • zawiera prawdziwe dane,
 • nie posiada dodatkowych elementów ozdobnych.

Obecnie przygotowanie estetycznie prezentującego się życiorysu nie jest już problemem – do dyspozycji mamy wiele generatorów, za pomocą których stworzymy ciekawy arkusz. Niemniej jednak musimy wiedzieć, co właściwie w nim umieścić.

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV?

Każde CV powinno być podzielone na kilka segmentów. W poszczególnych podajemy:

 • dane osobowe i kontaktowe – imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i adres mailowy. Fakultatywnie można też podać wiek i datę urodzenia,
 • wykształcenie – podajemy tylko informacje dotyczące ukończonych studiów wyższych, ewentualnie także kursów i szkoleń zawodowych. Jeśli nie ukończyliśmy studiów, możemy podać nazwę szkoły średniej lub zawodowej,
 • doświadczenie zawodowe – ten segment zawiera najważniejsze informacje z punktu widzenia pracodawcy. Podajemy w nim ostatnie miejsca zatrudnienia, które są zbieżne z profilem stanowiska, o jakie się ubiegamy. Warto wyszczególnić zakres obowiązków, zwłaszcza w przypadku ostatniego miejsca pracy,
 • umiejętności – tutaj powinny się znaleźć umiejętności, które mogą być przydatne na danym stanowisku,
 • dodatkowe atuty – tutaj również należy wyszczególnić te, które mogą przydać się w konkretnym miejscu pracy.

W życiorysie nie podajemy informacji nieprawdziwych, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Wprowadzają one w błąd potencjalnego pracodawcę, a dodatkowo większość z nich bardzo łatwo zweryfikować.

CV – ze zdjęciem czy bez?

Dodanie do CV zdjęcia nie jest obowiązkowe, ale znacząco zwiększa szansę na to, że pracodawca się nim zainteresuje. Niektórzy na wstępie odrzucają życiorysy bez zdjęcia, zwłaszcza w przypadku stanowisk, na których odpowiednia prezencja jest bardzo istotna. Dodając zdjęcie, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim skupmy się na jego wymiarach – fotografia nie może zajmować dużej części strony; powinna być stosunkowo niewielkich rozmiarów, a jednocześnie dobrze widoczna.

Więcej wiadomości na temat rekrutacji i zmiany pracy w Bizblog.pl

Zdjęcie w CV powinno mieć charakter formalny, jednak dodawanie tych urzędowych, wykonywanych na potrzeby wyrobienia dowodu osobistego czy paszportu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wyglądają one sztucznie, nie oddając żadnego wyrazu twarzy. Warto więc udać się do fotografa, który wykona dla nas profesjonalną fotografię biznesową. Nie kosztuje ona wiele, natomiast może pozytywnie wpłynąć na odbiór naszego CV.

Jakich błędów unikać, pisząc CV?

Pozornie błahe błędy mogą wpłynąć na to, że pracodawca oceni nas negatywnie, przeglądając CV. Pisząc życiorys, unikajmy:

REKLAMA
 • długich, skomplikowanych zdań – CV to nie list motywacyjny, dlatego pisząc go, warto używać równoważników zdań,
 • potocznego słownictwa – komunikujemy się w języku formalnym,
 • podawania informacji, które nie mają wpływu na proces rekrutacji – na przykład stanu cywilnego czy faktu korzystania z urlopu wychowawczego,
 • dodawania zdjęcia o nieformalnym charakterze.

Jeśli pracodawcy, pomimo przesyłania kolejnych aplikacji, nie odpowiadają na nasze zgłoszenia, warto sprawdzić, czy przekazane im CV spełnia wszelkie standardy. To ono ma zachęcić potencjalnego pracodawcę do podjęcia kontaktu, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na każdy jego aspekt.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA