REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca /
  3. Poradniki
  4. Finanse osobiste - poradniki

List motywacyjny. Tych kilka wskazówek pomoże ci przejść przez sito rekrutacyjne

Pracodawcy wymagają od kandydatów na konkretne stanowisko przedstawienia CV, a często również listu motywacyjnego. Przez wielu pracowników dokument ten jest bagatelizowany, tymczasem poprawnie sporządzony potrafi przekonać do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać dobry list motywacyjny?

23.02.2024
22:23
List motywacyjny. Tych kilka wskazówek pomoże ci przejść przez sito rekrutacyjne
REKLAMA

Struktura listu motywacyjnego

REKLAMA

List motywacyjny powinien być pisany zgodnie z pewnym schematem. Dzięki temu pracodawca odnajdzie w nim wszelkie potrzebne informacje, a pracownik uniknie zbędnych powtórzeń.

Typowa struktura listu motywacyjnego to:

  • nagłówek – podaje się w nim dane osobowe oraz kontaktowe, opcjonalnie również dane podmiotu, do którego ma trafić dokument,
  • pierwszy akapit – należy umieścić w nim informacje dotyczące celu listu oraz numeru referencyjnego ogłoszenia (jeśli został podany),
  • drugi akapit – jest to najobszerniejszy fragment całego listu motywacyjnego, w którym przedstawia się własne doświadczenia, zalety, umiejętności. Ważne, aby były one spójne ze stanowiskiem, na które aplikuje kandydat,
  • trzeci akapit – należy przedstawić w nim swoje motywacje, powody, dla których kandydat aplikuje właśnie do tej konkretnej firmy. Warto również wspomnieć, co zyska pracodawca, zatrudniając nas,
  • zakończenie – w tym akapicie warto wspomnieć o tym, że szczegółowe informacje dotyczące naszej osoby z przyjemnością przedstawimy w czasie rozmowy rekrutacyjnej,
  • podpis – powinien zostać złożony także na dokumencie sporządzonym w formie elektronicznej.

Zdjęcie w liście motywacyjnym. Czy jest konieczne?

Wielu poszukujących pracy zastanawia się, czy konieczne jest dodawanie zdjęcia do listu motywacyjnego? Jeśli widnieje ono w CV, nie trzeba powielać fotografii w liście motywacyjnym. Te dwa dokumenty powinny bowiem nawzajem się uzupełniać, zatem pracodawca otrzymuje je do dyspozycji łącznie. Jeśli jednak zdecydujemy się zamieścić zdjęcie w liście motywacyjnym, pamiętajmy, by miało ono charakter formalny. Podobnie jak w CV, unikamy zdjęć, które umieszczane są na dokumentach – o wiele lepiej sprawdzają się fotografie biznesowe.

Więcej poradników ws. pracy przeczytasz na Bibzlog.pl:

Jak zachować spójność listu motywacyjnego i CV?

Podstawowym błędem, jaki popełniamy, pisząc list motywacyjny, jest kopiowanie informacji zawartych w CV. Dokumenty te powinny się nawzajem uzupełniać, a nie dublować. Pracodawca niewiele wyciągnie z listu motywacyjnego, który jest kalką życiorysu.

Warto umieścić w nim informacje, które będą rozszerzać nasze CV. Jeśli mieliśmy okazję uczestniczyć w jakimś projekcie, możemy opisać wyniesione z niego doświadczenia; w liście motywacyjnym mamy również możliwość przybliżenia, czym zajmowaliśmy się w poprzednim zakładzie pracy. Nie opisujemy jednak doświadczeń z miejsc, których nie wymieniliśmy w CV.

List motywacyjny – krótko, na temat i czytelnie

Jak powinien wyglądać list motywacyjny? Najlepiej, aby jego objętość nie przekraczała jednej strony A4. Jest to wystarczająco dużo miejsca, aby wymienić najważniejsze informacje, jednocześnie nie przytłaczając nimi potencjalnego pracodawcy. Prowadząc rekrutację, zwykle otrzymuje on co najmniej kilkanaście CV i listów motywacyjnych, dlatego nie może poświęcić zbyt wiele czasu na czytanie jednej aplikacji.

W listach motywacyjnych piszemy na temat, unikając podawania informacji ogólnych lub niemających związku ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Całość musi prezentować się spójnie i estetycznie.

Jak napisać list motywacyjny w języku obcym?

REKLAMA

Wielu pracodawców, zwłaszcza w przypadku międzynarodowego środowiska pracy, wymaga przygotowania listu motywacyjnego w języku obcym. Zasady są tutaj takie same, jak przy dokumencie sporządzanym w języku polskim.

Warto posiłkować się specjalistycznym słownictwem branżowym, korzystając ze słowników, ale całość trzeba napisać samodzielnie. Pracodawca w ten sposób sprawdza kompetencje językowe, które przydadzą się w pracy. Korzystanie ze wzorów listów, bez ich odpowiedniej obróbki, nie będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż nieznajomość języka ujrzy światło dzienne już w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA