REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca /
  3. Poradniki
  4. Finanse osobiste - poradniki

Pokolenie X, Y, Z. Co się kryje pod tymi nazwami?

Zmiana pokoleniowa oddziałuje na niemal wszystkie sfery życia w tym również na sferę zawodową. Na rynku pracy obecnie są osoby z pokolenia X, Y oraz Z. Ich postawy, motywacje oraz oczekiwania są skrajnie różne, co w dużej mierze wynika z realiów gospodarczych i politycznych, w jakim przyszło im dorastać.

22.02.2024
22:28
Pokolenie X, Y,  Z. Co się kryje pod tymi nazwami?
REKLAMA

Z socjologicznego punktu widzenia pokolenie to grupa osób, którą odróżnia się od innych ze względu na wiek. Tymczasem kolejne pokolenia prezentują zupełnie inne oczekiwania, ambicje, postawy wobec różnych sfer życia, także tej zawodowej. Obecnie na rynku pracy aktywni są przedstawiciele pokolenia X, Y oraz Z. Podział na generacje prezentuje się następująco:

REKLAMA
  • pokolenie X – są to osoby urodzone w latach 1965-1980,
  • pokolenie Y (milenialsi) – urodzeni w latach 1981-1996,
  • pokolenie Z – urodzeni pomiędzy 1997 a 2012 rokiem.

Kim są przedstawiciele pokolenia X?

Wśród przedstawicieli pokolenia X znajdują się osoby o ugruntowanej pozycji na rynku pracy z dużym doświadczeniem zawodowym. Okazuje się, że nieco ponad 1/4 z nich posiada wykształcenie wyższe. Choć nie wydaje się to dużo, warto wziąć pod uwagę, że w poprzednim pokoleniu liczba osób z wyższym wykształceniem była o połowę niższa.

Przedstawiciele pokolenia X to osoby, które cenią sobie stabilność zatrudnienia, co sprawia, że są lojalne wobec pracodawcy. Jednocześnie traktują popełniane błędy osobiście, identyfikując się z miejscem zatrudnienia. Są nastawieni na rezultaty, nie boją się nowych wyzwań zawodowych.

Niemniej jednak słabo odnajdują się w świecie nowoczesnych technologii, ceniąc sobie przede wszystkim papierowe archiwa. Trudno im również sprostać wymaganiom stawianym przez współczesny rynek pracy, gdyż nie są to osoby wielozadaniowe, które potrafiłyby pracować w większych zespołach.

Co cechuje pokolenie Y?

Pokolenie Y to tak zwani milenialsi – osoby, które mają już pewne doświadczenie zawodowe oraz w większości mogą pochwalić się wykształceniem wyższym. Milenialsi są otwarci na nowe wyzwania, wielozadaniowi, lubią angażować się w wykonywane obowiązki. Mają dużą potrzebę swobody i elastyczności, próbują też oddzielić życie prywatne od zawodowego, chcąc mieć przestrzeń do realizacji własnych planów czy ambicji.

Osoby z pokolenia Y potrafią układać plany o charakterze długoterminowym. Cechuje je oszczędność i podejmowanie wyważonych decyzji konsumenckich - nie są też skłonne do wydawania pieniędzy w sposób nieprzemyślany. Milenialsi dobrze odnajdują się w świecie nowoczesnych technologii informatycznych, ale nie są aż tak obeznani, jak przedstawiciele pokolenia Z. Pokolenie Y zwraca dużą uwagę na aspekty ekologiczne, często świadomie rezygnując z produkcji masowej na rzecz wspierania lokalnych biznesów.

Więcej informacji z rynku pracy przeczytasz na Bibzlog.pl:

Pokolenie Z czyli przyszłość rynku pracy

Przedstawiciele pokolenia Z dopiero wchodzą na rynek pracy, ale już teraz stają się dla pracodawców sporym wyzwaniem. Cenią sobie przede wszystkim elastyczność i kreatywne, a zarazem proste rozwiązania. Owocowe środy czy pakiety medyczne nie są czymś, co mogłoby przyciągnąć ich do zakładu pracy. Zdecydowanie większym uznaniem cieszą się natomiast: elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej czy współpraca z przedstawicielami różnych narodowości. Pokolenie Z jest otwarte na różnorodność, budowanie relacji społecznych oraz podejmowanie ryzykownych działań.

REKLAMA

Są to osoby, które nie boją się nowych wyzwań, lecz jednocześnie usilnie starają się, aby praca nie pochłonęła całego ich życia. Kładą duży nacisk na work-life balance, mają również świadomość przysługujących im uprawnień pracowniczych.

Badania wykazują, że aż 84 proc. przedstawicieli pokolenia Z bez żadnego problemu porusza się w świecie IT, balansując na granicy świata wirtualnego i realnego. Pozwala im to na budowanie relacji z pracownikami z odległych części globu. Doskonała znajomość języków obcych sprawia, że komunikacja przebiega znacznie sprawniej. I choć wydaje się, że przedstawiciele pokolenia Z mają wiele do zaoferowania, to rynek pracy musi przejść swego rodzaju transformację, aby dostosować się do ich potrzeb.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA