REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Do wzięcia są darmowe bilety na podróż koleją po całej Europie

Co prawda tylko dla 18-latów i tylko na miesiąc, ale to i tak nie lada gratka. Bilety rozdaje Komisja Europejska i jeśli myślicie, że szkoda zachodu, bo i tak pewnie ich nie dostaniecie, to od razu wyjaśniam: w poprzedniej edycji programu darmowy bilet po Europie dostał co trzeci Polak, który pofatygował się złożyć wniosek.

07.10.2023
12:24
Do wzięcia są darmowe bilety na podróż koleją po całej Europie
REKLAMA

Szanse są zatem duże. To już trzecia edycja europejskiego programu DiscoverEU, w poprzedniej o darmowy bilet wnioskowało 9,6 tys. osób z Polski, a otrzymało go 2,8 tys. Łącznie do rozdania dla obywateli Europy jest 35 tys. biletów.

REKLAMA

Zainteresowani? To już!

Nabór do programu już ruszył 4 października i zakończy się 18 października. Nie decyduje kolejność zgłoszeń, a każdy chętny musi najpierw rozwiązać quiz składający się z pięciu pytań wielokrotnego wyboru dotyczących Unii Europejskiej oraz innych unijnych inicjatyw skierowanych do młodzieży.

Potem pada jeszcze jedno pytanie dodatkowe - to pewnie coś jak list motywacyjny przy szukaniu pracy. W każdym razie w regulaminie czytam, że miejsca na liście laureatów będą im przyznawane na podstawie prawidłowości udzielonej odpowiedzi i czasu jej udzielenia - ale to tylko w razie, jeśli jakieś miejsca zostaną po serii pytań zajęte ex aequo.

Co ciekawe, można zgłaszać się grupowo, a grupa może liczyć maksymalnie pięć osób, wtedy quiz rozwiązuje tylko lider grupy i tylko on w imieniu grupy wypełnia za wszystkich zgłoszenie.

Jest też warunek, że kto się zakwalifikuje, musi zostać ambasadorem DiscoverEU, co oznacza, że musi przygotować relację z podróży, mogą to być relacje w mediach społecznościowych na Instagramie, Facebooku lub Twitterze, z hasztagiem #DiscoverEU, a równie dobrze może to być prezentacja o odbytej podróży w szkole lub swojej miejscowości. 

Więcej o niestandardowym podróżowaniu przeczytacie tu:

Na czym dokładnie polega ten deal? 

Bilet obowiązuje przez miesiąc, generalnie tylko na kolej, ale w razie konieczności, jeśli jakiejś trasy akurat nie da się przebyć inaczej, również na promy czy autokary. Ważne, że to nie tak, że Komisja Europejska organizuje miesięczna wycieczkę i mówi młodym, kiedy mają się na nią stawić. Każdy sam wybiera termin podróży i od momentu startu ma miesiąc na darmowe poruszanie się pociągami po całej Europie. Czas na wykorzystanie biletu zacznie się 1 marca 2024 i trwa aż do maja 2025 r. Wyniki konkursu zostaną bowiem ogłoszone w styczniu 2024 r.

Resztę kosztów podróży sfinansować trzeba sobie oczywiście samemu, to, co KE wraz z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury (EACEA) daje, to bilet za darmo wart normalnie 273,35 euro.

REKLAMA

Ale dodatkowo do biletu każdy dostanie europejską kartę młodzieżową (European Youth Card), która ułatwi tańsze podróżowanie, bo da wiele zniżek również na pozostałe środki transportu lokalnego, zakwaterowanie, wyżywienie oraz bilety do instytucji kultury i sportu. Karta będzie ważna przez rok.

Jeśli się napaliliście, to jeszcze małe sprostowanie, o co chodzi z tymi osiemnastolatkami - nieważne, czy skończyłeś już 18 lat czy nie, ważne, że data urodzenia ma przypadać pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2005 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA