REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Tyle zarobisz u Niemca. Pensje Polaków u pracodawców zza miedzy

Każdego roku tysiące Polaków skuszeni wysokim poziomem wynagrodzeń i życia decyduje się na pracę za zachodnią granicą. Eksperci podpowiadają, jakie powinni spełnić formalności, starając się o pracę. Podają też poziom zarobków oraz koszty życia. A jak oceniają Niemieccy pracodawcy naszych rodaków? Uważają, że Polacy są pracowici i sumiennie wykonują powierzone im obowiązki.

11.05.2024
8:15
Tyle zarobisz u Niemca. Pensje Polaków u pracodawców zza miedzy
REKLAMA

Polacy chcący pracować w Niemczech, jako obywatele UE, nie muszą posiadać specjalnego pozwolenia na pracę. Pracodawcy często wymagają jednak znajomości języka niemieckiego, szczególnie na specjalistycznych stanowiskach. Ważne wydaje się też zrozumienie i akceptacja różnic kulturowych, które mogą pomóc w integracji i budowaniu pozytywnych relacji zawodowych​. Niemcy cenią sobie punktualność, profesjonalizm i jakość wykonywanej pracy.

REKLAMA

Formalności, które trzeba spełnić przed podjęciem pracy w Niemczech

Portal Cinkciarz.pl informuje, że do podstawowych formalności należy m.in.:

 • zameldowanie w urzędzie meldunkowym,
 • wybór klasy podatkowej w urzędzie skarbowym,
 • ubezpieczenie zdrowotne.

Do dopełnienia tych czynności niezbędne są odpowiednie dokumenty, tj.:

 • dowód osobisty,
 • umowa najmu mieszkania.

Ważne jest również konto, na które będzie przelewana pensja w obowiązującej w Niemczech walucie, czyli euro. Tu intuicyjnym wyborem wydaje się otwarcie niemieckiego rachunku bankowego, ale do codziennych wydatków czy płatności online sprawdzi się również konto walutowe w banku, czy fintechu - podają eksperci Cinkciarz.pl.

I dodają, że chodzi przede wszystkim o tanią wymianę walut online i przelewy międzynarodowe, istotne w przypadku przelewania części zarobków do najbliższych w Polsce.

Decydując się również na osiedlenie się w Niemczech, należy pamiętać, że podlegać się będzie miejscowym przepisom prawa, sądom oraz krajowej administracji podatkowej – wskazują eksperci Cinkciarz.pl

Niemieckie pensje należą do jednych z najatrakcyjniejszych w Europie

Pensje w Niemczech należą do najatrakcyjniejszych w Europie. W 2023 r. średnia miesięczna wypłata brutto wynosiła 4105 euro, co w przeliczeniu na złote wynosi około 17 690 zł. Dla porównania średnia krajowa w Polsce w 2023 r. wynosiła 7 155,48 zł (ok. 1 647 euro), a prognozy na rok 2024 sugerują podobny poziom zarobków – zauważają specjaliści Cinkciarz.pl.

Przykładowe średnie miesięczne zarobki dla wybranych sektorów:

 • Sektor finansowy: 4500 euro (ok. 19 395 zł)
 • Sektor usług: 3000 euro (ok.12 929 zł)
 • Sektor produkcyjny: 3500 euro (ok. 15 085 zł)
 • Branża technologiczna: 5000 euro (ok. 21 552 zł)
 • Sektor gastronomiczny: 2000 euro (ok. 8 618 zł)
 • Sektor edukacyjny: 3200 euro (ok. 13 791 zł)
 • Sektor farmaceutyczny: 5100 euro (ok. 21 983 zł)

Eksperci tłumaczą, że pensja w Niemczech może się znacząco różnić w zależności nie tylko od stanowiska, ale także od takich czynników, jak wykształcenie, doświadczenie, lokalizacji firmy i zakres obowiązków.

Oto przykładowa miesięczna pensja brutto w Niemczech na konkretnych stanowiskach:

 • Pielęgniarka – od 2500 do 3500 euro
 • Inżynier – od 3500 do 5000 euro
 • Pracownik budowlany – od  2200 do 2900 euro
 • Kucharz – w zależności od doświadczenia, od 1800 do 2500 euro miesięcznie brutto.
 • Pracownik biurowy – od 2200 do 3200 euro miesięcznie brutto.

Polski pracownik może więc liczyć na pokaźną z perspektywy polskich realiów pensję, średni kurs euro/zł wynosi bowiem obecnie ok. 4,33 zł. 

Więcej wiadomości o pracy można przeczytać poniżej:

Koszty życia w Niemczech zależne są od regionu

Średnie koszty życia w Niemczech mogą się różnić w zależności od regionu. Przykładowe ceny dla typowych wydatków:

REKLAMA
 • Koszt wynajmu mieszkania zależy od wielkości, lokalizacji i standardu. W dużych miastach jak Berlin, Monachium czy Hamburg ceny są znacznie wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Średnio za małe mieszkanie (ok. 30-50 m kw.) w dużym mieście można zapłacić od 600 do 1000 euro miesięcznie (w przeliczeniu ok. 2600-4400 zł), a w mniejszych miastach od 400 do 700 euro.
 • Ubezpieczenie zdrowotne jest w Niemczech obowiązkowe. Koszt miesięcznej składki zależy od dochodu i rodzaju ubezpieczenia (publiczne lub prywatne), ale dla standardowej polisy można zakładać koszty w granicach 150-350 euro miesięcznie (650-1500 zł).
 • Dla jednej osoby miesięczne koszty zakupów spożywczych mogą oscylować wokół 150-300 euro, czyli 650-1500 zł. 
 • Cena biletów miesięcznych na transport publiczny także różni się w zależności od miasta. Na przykład w Berlinie bilet miesięczny kosztuje ok. 86 euro (nieco ponad 370 zł), a w Monachium ok. 56 euro za wewnętrzną strefę transportową.

Większość tych opłat można dokonać online. Coraz więcej osób pracujących za granicą korzysta do tego z kart wielowalutowych, bez ukrytych opłat i prowizji, jak w przypadku plastików bankowych. Takie karty można na bieżąco doładowywać, utrzymując wydatki w ryzach i chroniąc środki przed ewentualną kradzieżą lub zgubieniem, ale też wypłacać nimi pieniądze z bankomatów – mówią eksperci fintechu Cinkciarz.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA