REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rozliczenie składki zdrowotnej. Termin za pasem, gotowi na nerwy?

Składka zdrowotna od działalności gospodarczej ma zostać w przyszłym roku radykalnie obniżona, ale na razie przedsiębiorcy muszą ją płacić według dotychczasowych zasad. To oznacza też, że muszą złożyć rozliczenie roczne dotyczące samej składki zdrowotnej, ponieważ jest ona naliczana zależnie od dochodu lub przychodu. Termin rozliczenia z ZUS-em mija w maju.

24.04.2024
6:33
Rozliczenie składki zdrowotnej. Termin za pasem, gotowi na nerwy?
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zbliża się termin, w którym przedsiębiorcy muszą przekazać mu deklarację zawierającą roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. Termin ten mija 20 maja i rozliczenie roczne należy zawrzeć w deklaracji ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez reformę podatkową zwaną początkowo Polskim Ładem każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorcy na skali podatkowej oraz liniowcy rozliczają składkę zdrowotną zależnie od osiągniętych dochodów, natomiast osoby prowadzące działalność na ryczałcie rozliczają tę składkę na podstawie osiągniętych przychodów. Rozliczenie roczne składki służy ustaleniu kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za poprzedni rok.

W jaki sposób należy dokonań rocznego rozliczenia składki zdrowotnej? W druku DRA lub RCA trzeba wypełnić blok „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazują w nich dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej z form opodatkowania – skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

20 maja 2024 r. jest ostatnim dniem, kiedy trzeba złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. Jest to także termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej – przypomina ZUS.

Zwrot nadpłaty

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została:

  • opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot – chyba że płatnik ma zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
  • opłacona w kwocie niższej niż ustalona – należy ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2024 r., czyli do 20 maja 2024 r.

Więcej o składce zdrowotnej przeczytacie w tych tekstach:

Jeśli mamy nadpłatę składki zdrowotnej i chcemy otrzymać zwrot tej kwoty, to musimy złożyć do ZUS-u wniosek o zwrot nadpłaty RZS-R. Wniosek taki zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika w PUE ZUS już na drugi dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. ZUS wyjaśnia, że wniosek ten będzie dostępny w widoku „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. Na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty będzie mało czasu – wniosek RZS-R można wysłać do ZUS-u najpóźniej do 3 czerwca.

Składka zdrowotna w 2025 r.

Przypomnijmy, że zgodnie z deklaracjami rządu od 1 stycznia 2025 r. wejdą całkiem nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od działalności gospodarczej. Płatności dla zdecydowanej większości przedsiębiorców będą o wiele niższe niż obecnie, ale nowy system jest dość skomplikowany, a wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od formy prowadzenia działalności i poziomu dochodów.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów ogłosiło w marcu, że od nowego roku zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców, a zyskać ma na nich 93 proc. wszystkich przedsiębiorców płacących PIT. Resort obiecuje, że wszyscy drobni przedsiębiorcy będą mieli równe warunki prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przywrócona zostanie zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, ale zyskają też przedsiębiorcy na podatku liniowym oraz ryczałtowcy. Co istotne, przy okazji zlikwidowany zostanie absurd płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Wyliczenie nowej składki zdrowotnej dla różnych typów działalności gospodarczej przedstawiliśmy tekście: Ile zyskasz na nowej składce zdrowotnej?.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA