REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Składka zdrowotna zostanie obniżona. To już przesądzone

Składka zdrowotna płacona od dochodu jak zwykły PIT w obecnym kształcie będzie obowiązywać tylko do końca tego roku. Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie obiecana w kampanii wyborczej reforma składkowa, ale wiadomo już, że powrotu do czasów sprzed Polskiego Ładu nie będzie. Rząd postanowił wybrać rozwiązanie kompromisowe, czyli trochę ulży przedsiębiorcom, ale nie na tyle, by wywołać nadmierny deficyt wpływów do NFZ.

05.03.2024
16:01
Składka zdrowotna zostanie obniżona. To już przesądzone
REKLAMA

Składka zdrowotna w ramach reformy zwanej Polskim Ładem została zamieniona w parapodatek dochodowy, czyli jest pobierana co miesiąc proporcjonalnie do dochodu przedsiębiorcy. Nic dziwnego, że jest to jedna z najgorzej ocenianych zmian w otoczeniu prawnym drobnych przedsiębiorców w ostatnich latach, a część partii tworzących obecny rząd obiecywały powrót do wcześniejszych zasad.

REKLAMA

Ryczałtowa składka zdrowotna dla wszystkich

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, rzeczywistość zweryfikowała te obietnice, bo ich realizacja oznaczałaby znaczne ograniczenie wpływów do NFZ. Mowa jest nawet o dodatkowej dziurze o wielkości 10 mld zł, a na to rząd nie może sobie pozwolić. Obecna propozycja ma więc stanowić kompromis pomiędzy radykalnie zróżnicowanymi propozycjami Lewicy i Trzeciej Drogi.

Przedsiębiorcy mają zostać podzieleni na trzy grupy pod względem osiąganego rocznie przychodu. Do 60 tys. zł, od 60 do 300 tys. zł oraz powyżej 300 tys. zł. Każda z tych grup ma mieć inną stawkę składki zdrowotnej, ale jest zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach. Wiadomo, że gdy przedsiębiorca przekroczy zadeklarowany próg przychodu, będzie musiał dopłacić.

Warto zwrócić uwagę, że są to takie same progi przychodowe, jakie obowiązują w przypadku ryczałtowego podatku dochodowego. Najważniejszą nowością będzie to, że możliwość rozliczania składki zdrowotnej ryczałtem dostaną przedsiębiorcy będący na skali podatkowej lub na podatku liniowym.

Więcej o składce zdrowotnej przeczytacie w tych tekstach:

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu było wprowadzenie składki zdrowotnej, której nie można odliczać od podatku dochodowego. W ten sposób sama stała się rodzajem podatku dochodowego o stawce 9 proc. w przypadku skali podatkowej i 4,9 proc. w przypadku podatku liniowego.

Podwyżka dla ryczałtowców w 2024 r.

Na razie składka zdrowotna zostaje na dotychczasowych zasadach, a przy okazji wzrosły stawki obowiązujące ryczałtowców. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2023 r. wyniosło 7767,85 zł, a jest to podstawa do wyliczania ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na ryczałcie.

Wysokość miesięcznych składek w przypadku trzech kategorii rocznego przychodu kształtuje się w 2024 r. następująco:

  • 419,46 zł – przychód do 60 tys. zł,
  • 699,11 zł – przychód od 60 do 300 tys. zł,
  • 1258,39 zł – przychód powyżej 300 tys. zł.
REKLAMA

Warto zaznaczyć, że w przypadku przekroczenia jednego z tych progów podatkowych w ciągu roku wyższą stawkę trzeba zapłacić nie tylko od momentu przekroczenia tego limitu, lecz od początku roku. Zmiany pojawiły się także w przypadku przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej i będących na podatku liniowym, ale w ich przypadku chodzi tylko o składkę minimalną.

Pierwsza grupa płaci składkę wynoszącą 9 proc. dochodu, a druga 4,9 proc. dochodu, ale w obu przypadkach minimalna składka zdrowotna wynosi 9 proc. płacy minimalnej brutto, czyli jest to 381,78 zł. Płaca minimalna od stycznia do czerwca wynosi 4242 zł brutto, czyli aż o 752 zł więcej niż w zeszłym roku w tym samym okresie. Jednak od lipca będzie to już 4300 zł, czyli o 700 zł więcej niż rok wcześniej. W stosunku do 2022 r. jest to podwyżka aż o 1290 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: 4 dni temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA