REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Podatki - poradniki

Progi podatkowe w Polsce. Jakie kwoty – obowiązujące przepisy

Progi podatkowe dotyczą osób rozliczających się za pomocą skali podatkowej. W 2022 roku weszły w życie liczne zmiany dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, obejmujące między innymi wysokość stawek podatku oraz progów podatkowych. Ile obecnie wynoszą?

20.09.2023
10:33
Progi podatkowe w Polsce. Jakie kwoty – aktualne przepisy
REKLAMA

Czym są progi podatkowe?

REKLAMA

Podatek dochodowy od osób fizycznych ma charakter progresywny, co oznacza, że jego stawka rośnie wraz ze wzrostem podstawy opodatkowania. Do każdej kwoty przypisana jest konkretna stawka, przy czym podatnicy osiągający wyższe dochody płacą też większe podatki. W tym kontekście pojawia się pojęcie progów podatkowych – wartości granicznych, po przekroczeniu których podatek płaci się według wyższej stawki.

Progi podatkowe dotyczą osób rozliczających się z fiskusem za pomocą skali podatkowej, a więc przede wszystkim tych, których dotyczy umowa o pracę lub umowa zlecenie. Niemniej jednak mogą również obejmować osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, o ile wybrały one taką właśnie formę opodatkowania.

Progi podatkowe 2023 – ile wynoszą?

W 2022 roku ustawodawca wprowadził liczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znacząco podniesiono drugi próg podatkowy, wprowadzając jednocześnie wyższą kwotę wolną od podatku. Obecnie próg podatkowy wynosi 120 000 zł – osoby, których roczne dochody mieszczą się w tej kwocie, płacą podatek według stawki 12 proc. Tymczasem po przekroczeniu 120 000 zł obowiązuje stawka 32 proc.

Więcej poradników podatkowych

Warto zwrócić uwagę na dwie kwoty graniczne, które dodatkowo wyznaczają, jaki podatek zapłacimy. Pierwsza z nich wynosi 30 000 zł – jest to wartość kwoty wolnej od podatku. W praktyce osoby zarabiające poniżej 30 000 zł rocznie w ogóle nie płacą podatku dochodowego.

Tymczasem wśród osób najlepiej zarabiających funkcjonuje pojęcie tak zwanego trzeciego progu podatkowego, który wynosi 1 000 000 zł. Takiej nazwy nie znajdziemy w żadnej ustawie, jednak faktem jest, iż po przekroczeniu tejże kwoty, podatnicy muszą dodatkowo odprowadzić daninę solidarnościową w wysokości 4 proc.

Jak obliczyć podatek dochodowy według skali?

Osoby osiągające najniższe dochody, a więc zarabiające poniżej 30 000 zł rocznie, nie płacą podatku dochodowego. Stawka w ich przypadku wynosi więc 0 proc. Podatnicy, których dochody mieszczą się w kwocie 120 000 zł, płacą podatek według stawki 12 proc., odejmując jednocześnie 3600 zł kwoty zmniejszającej podatek. Tymczasem osoby, które „wpadły” w drugi próg podatkowy, muszą zapłacić 10 800 zł oraz 32 proc. nadwyżki ponad 120 000 zł.

Podatnicy objęci obowiązkiem zapłaty daniny solidarnościowej muszą natomiast odprowadzić podatek w wysokości 10 800 zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 000 zł, a następnie jeszcze 4 proc. nadwyżki ponad 1 000 000 zł.

Próg podatkowy dla małżonków

W 2023 roku małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujące dziecko mogą skorzystać ze specjalnej formy rozliczenia podatku, która daje im możliwość opłacania podatku według niższej stawki. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla osób dobrze zarabiających, które nie korzystając z preferencyjnej formy, wpadłyby w drugi próg podatkowy. Co istotne, podatnicy nie muszą czekać do końca roku – mogą złożyć u swojego pracodawcy PIT-2, w których wyrażą chęć rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko bądź wspólnie z małżonkiem.

Dzięki temu, nawet po przekroczeniu drugiego progu, odprowadza się podatek według stawki 12 proc. Warto pamiętać, że obecnie, aby rozliczać się wspólnie z mężem lub żoną, nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA