REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki /

Rozliczasz PIT? Uważaj, te błędy najczęściej popełniają Polacy

Polakom wciąż zdarza się popełniać błędy podczas składania deklaracji podatkowej. Choć złożenie PIT przez internet ułatwiło cały proces, to jednak pomyłki nada występują. Jakie to błędy oraz jak ich uniknąć?

11.04.2023
16:55
Rozliczasz PIT? Uważaj, te błędy najczęściej popełniają Polacy
REKLAMA

Polacy w zdecydowanej większości składają swoje roczne zeznanie podatkowe przez internet. W zeszłym roku on-linowe deklaracje stanowiły aż 90 proc. wszystkich PIT-ów. Oszczędność czasu, brak konieczności osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym, a także wychwytywanie niektórych pomyłek to tylko nieliczne zalety tej formy rozliczenia. Jednak skoro mylić się jest ludzką rzeczą, to i przypadku PIT-ów może się to zdarzyć. A najczęściej Polacy popełniają pięć błędów.

REKLAMA

1. Błędne dane personalne

Możecie nie wierzyć, ale jednak najczęstszym błędem przy składaniu deklaracji podatkowej jest podanie niepoprawnych danych osobowych.

Wypełniając deklarację podatkową przez internet Polacy często zapominają o tak prozaicznych kwestiach, jak chociażby podanie drugiego imienia czy wpisanie danych ze znakami polskimi - mówi Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot do rozliczania PIT-u.

I wskazuje, że również bardzo często błędnie podajemy kwotę przychodu.

Można ją łatwo znaleźć, jeśli mamy wydrukowany swój PIT z poprzedniego roku lub w portalu podatkowym – radzi.

2. Brak wniosku o dodatkowy zwrot podatku

Istnieje możliwość uzyskania zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko, o czym często zapominają Polacy. Chodzi to tzw. dodatkowy zwrot podatku, który przysługuje rodzicom, nawet jeśli sama kwota odliczenia jest wyższa niż odprowadzany od ich dochodu podatek.

Zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi prorodzinnej można otrzymać, gdy rodzice spełniają warunki do jej pozyskania, lecz ich dochody są na tyle niskie, że wartość ulgi przewyższa ich podatek do zapłaty. Przykładowo, jeżeli wysokość podatku wynosi 500 zł, a podatnik posiada jedno dziecko, może on ubiegać się o zwrot całej kwoty 1112,04 zł.

Przysługuje on jednak tylko osobom, które opłacają składki ZUS i zdrowotne i nie może być wyższy, niż suma wpłaconych składek. Rodzice mogą również wnioskować o całą wartość ulgi na dziecko, jeżeli ich podatek wyniósł zero złotych. Taka sytuacja może zdarzyć się np. u osób, które korzystają z tzw. ulgi dla młodych, która zwalnia z opodatkowania osoby do 26. roku życia.

3. Brak deklaracji przychodów z zagranicy

Wiele problemów budzi konieczność rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą. Nie jest to najłatwiejsza sprawa, jednak warto przypomnieć, że polscy rezydenci podatkowi, niezależnie od tego, w jakim kraju uzyskują dochody, powinni rozliczać się w Polsce.

Najczęściej popełniany błąd przez osoby pracujące poza granicami kraju, np. w Niemczech lub Holandii, jest taki, że nie deklarują one swoich przychodów na polskiej deklaracji, na specjalnym załączniku ZG - przypomina Maciej Wawrzyniak.

I mówi, że nie każdy jest tego świadomy, ale Polacy pracujący za granicą, o ile posiadają w Polsce centrum interesów osobistych czy gospodarczych lub przebywają w kraju więcej niż 183 dni w roku podatkowym, są zobowiązani do złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji.

Za centrum interesów może być uznana sytuacja, kiedy w Polsce mamy rodzinę lub stąd pochodzą nasi kontrahenci, jest to jednak dość pojemne pojęcie. Choć w takiej sytuacji składamy zeznanie podatkowe w obu krajach, nie musimy martwić się podwójnym opodatkowaniem, które zostało wyeliminowane dzięki umowom międzynarodowym z kilkudziesięcioma państwami – wyjaśnia Maciej Wawrzyniak.

4. Przewalutowanie dochodów uzyskanych za granicą

Brak przeliczenia kwoty na złotówki to również często występujący błąd w PIT. Przy rozliczeniu dochodów z zagranicy należy uzyskaną kwotę przeliczyć według odpowiedniego kursu, wyznaczonego przez NBP.

W tym przypadku również trzeba uważać, bo przychody w walutach obcych przelicza się na złotówki według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Jednak dzień uzyskania przychodu różni się w przypadku różnych źródeł. Przy pracy na etacie jest to data uzyskania lub pozostawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika. Jeśli więc nie nastąpi wypłata, nie trzeba takiego przychodu wykazywać, nawet jeśli był należny pracownikowi. Jeżeli mowa o działalności gospodarczej, jest to z kolei data, w której przychód jest należny, choćby nie został jeszcze otrzymany.

5. Zerowe deklaracje PIT

Zdarza się, że Polacy składają zerowe deklaracje podatkowe, aby uzyskać zaświadczenie o braku dochodów, np. dla niemieckiego urzędu skarbowego, co determinuje prawo do uzyskania ulg podatkowych w Niemczech. Jak jednak zostało już wspomniane, polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania swoich podatków w Polsce.

REKLAMA

Dochody uzyskane poza Polską, dzięki umowom międzynarodowym, nie podlegają podwójnemu opodatkowaniu, choć konieczne jest zazwyczaj złożenie deklaracji podatkowej w obu krajach. Urzędy nie potraktują ich jednak jako dwóch oddzielnych kwot. Należy więc standardowo złożyć w Polsce swoje zeznanie i wykazać zagraniczne zarobki, a następnie uzyskać zaświadczenie o dochodach. Jeśli w danym roku podatkowym nie pracowaliśmy w Polsce, zagraniczny urząd skarbowy będzie o tym wiedział.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA