1. bizblog
  2. Pieniądze

Jak odwlec w czasie płatność podatku PIT? Podpowiadamy, bo możliwości jest mnóstwo

Lokowanie produktu: PragmaGO

W tym roku graniczną datą złożenia deklaracji podatkowej jest 2 maja. To jeszcze dużo czasu, pod warunkiem że po wypełnieniu zeznania nie okaże się, że należy fiskusowi dopłacić sporą sumę pieniędzy. Jeżeli jednak tak się stanie, nie trzeba załamywać rąk. Przedsiębiorca ma do wyboru kilka sposobów na odroczenie lub rozłożenie takiej dopłaty na raty.

11.04.2023
11:34
Jak odwlec w czasie płatność podatku PIT? Podpowiadamy, bo możliwości jest mnóstwo

Kara nałożona przez Urząd Skarbowy nie jest z pewnością najlepszym prezentem, jaki można dostać z okazji majówki. Przedsiębiorca może jednak łatwo uniknąć karnych odsetek, nawet jeżeli na jego koncie hula wiatr. A że tak może być, nie trzeba dzisiaj nikogo przesadnie przekonywać. Rosnące ceny gazu, prądu, wzrost wynagrodzeń pracowników w połączeniu z łamiącą się koniunkturą, stawiają właścicieli firm przed trudnymi wyzwaniami. Chwilowo pieniędzy na koncie może więc zwyczajnie zabraknąć.

Fiskus jest oczywiście ostatnim podmiotem, u którego jakikolwiek przedsiębiorca chciałby się „zadłużać”. Skarbówka jest bowiem bezlitosna. Przykład? Za niezłożenie deklaracji w terminie grzywna może wynieść nawet do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku będzie to kwota od 349 zł do 69 800 zł. Za „uporczywe” zaleganie z opłacaniem podatku dochodowego grożą natomiast wysokie kary finansowe, a nawet więzienie.

Co zrobić, jeżeli PIT pokaże niedopłatę?

Najlepiej oczywiście zapłacić z własnej kieszeni. Nie każdy ma jednak taki komfort. W przypadku przedsiębiorców większy jednorazowy wydatek może wiązać się z zaburzeniem płynności finansowej. Z drugiej strony złożenie deklaracji i brak przelewu na konto urzędu skarbowego do 2 maja oznacza automatycznie powstanie tzw. zaległości podatkowej, i co za tym idzie, naliczenie odsetek za zwłokę.

Co można zrobić, by temu zapobiec? Jeżeli brak środków wynika z takich losowych powodów jak choroba, utrata majątku, czy źródła zarobku, istnieje szansa, że fiskus okaże wyrozumiałość i zgodzi się na odroczenie płatności. Podatnik musi jednak złożyć oficjalne pismo i liczyć się z tym, że skarbówka może chcieć zweryfikować przyczyny zawarte we wniosku. A potem oczywiście trzymać kciuki, by jego prośba została zweryfikowana pozytywnie.

Przedsiębiorca może też sięgnąć po rozwiązania oferowane przez instytucje finansowe. Jedną z nich jest PragmaGO. Dlaczego akurat ją wspominam? To proste – posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań, które mogą pomóc podatnikowi w opłaceniu zobowiązań na czas.

Pierwszy wariant to finansowanie podatków i ZUS

Usługa pozwala odroczyć płatność za podatek dochodowy, VAT, CIT i składki ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorca wypełnia wniosek przez Internet. Wskazuje w nim wartość i rodzaj zobowiązania. Po pozytywnej weryfikacji wniosku i zatwierdzeniu warunków finansowania otrzymuje przelew na wskazane konto firmowe. Pieniądze oddaje w 3, 6, 9 albo 12 ratach bezpośrednio PragmaGO.

Nie trzeba przy tym przedstawiać – jak w przypadku skarbówki – dokumentów zaświadczających o konieczności odroczenia płatności. O finansowanie podatków i składek ZUS w PragmaGO może się ubiegać zarówno właściciel firmy zatrudniającej wielu pracowników, jak i osoba prowadząca działalność jednoosobową.

Faktoring i finansowanie pojedynczych faktur

Zamiast pożyczać pieniądze, można też uzyskać pieniądze z wystawionych, nieprzeterminowanych faktury – długo przed ich terminem zapadalności.  Zleceniodawcy w Polsce nie spieszą się raczej z płatnościami, co często skutkuje tym, że przeciętny przedsiębiorca trzyma u siebie w szufladzie dokumenty opiewające na tysiące, albo dziesiątki tysięcy złotych.

podatki-rozliczenia nieruchomosci

Dzięki finansowaniu faktur w PragmaGO można odzyskać zamrożone środki i wykorzystać je np. na opłacenie podatku. Wystarczy wypełnić wniosek online, co trwa raptem kilka minut i przesłać go w dowolnym dniu i o dowolnej porze. Pieniądze są wysyłane do przedsiębiorcy przelewem ekspresowym, a odbiorca faktury spłaca ją bezpośrednio do PragmaGO w terminie płatności.

Pożyczka Merchant Finance na Allegro

To z kolei opcja dla przedsiębiorców handlujących na Allegro. Sama usługa została wprowadzona przez tę platformę we współpracy z PragmaGO i pozwala łatwo i szybko uzyskać pieniądze na działalność.  Przedsiębiorca otrzymuje indywidualną ofertę finansowania, wyliczoną na podstawie historycznych danych m.in. o obrotach użytkownika oraz algorytmów scoringowych PragmaGO.  

Merchant Finance pozwala na uzyskanie limitu finansowania, który odnawia się, ilekroć pożyczkobiorca spłaci należności. Usługę można znaleźć w swoim panelu na Allegro. Merchant Finance pozwala pozyskać w ten sposób do 150 tys. zł na dowolne wydatki firmowe. Decyzja o przyznaniu finansowania jest wydawana nawet w 3 minuty.

Te trzy opcje od PragmaGO uzupełniają wachlarz możliwości związanych ze zdobyciem pieniędzy na zapłacenie podatku. Na koniec warto napisać o samej firmie – w końcu część przedsiębiorców powierzy jej być może swój podatkowy los.

O tym, że ta niezależna instytucja finansowa współpracuje z Allegro, już pisałem. Partnerami PragmaGO są także m.in. imoje, Walutomat, inFakt, Komputronik, SolEx B2B. PragmaGO funkcjonuje na polskim rynku od 26 lat. W ubiegłym roku z jej usług skorzystało przeszło 13 tys. firm, które sfinansowały 220 tys. transakcji. Spółka ma własny zespół developerów i specjalistów UX/UI, który pracuje nad rozwiązaniami technologicznymi, zapewniającymi szybkość i bezpieczeństwo finansowania online.

PragmaGO podlega kontroli KNF, a jej obecnym właścicielem jest fundusz Enterprise Investors, który słynie z tego, że współpracuje tylko z najlepiej zarządzanymi spółkami. Ma także najwyższe w sektorze pozabankowym kapitały własne, co jest gwarancją stabilności finansowania.

* Materiał powstał we współpracy z PragmaGO

Lokowanie produktu: PragmaGO
Najnowsze
Zobacz komentarze