REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki

Sprawdź koniecznie e-PIT-a. Fiskus mógł źle cię rozliczyć i zamiast zwrotu podatku musisz zapłacić

Czekaliście do samego końca, żeby system Twój e-PIT automatycznie złożył zeznanie? Sprawdźcie, czy nie musicie dopłacić podatku, bo możecie mieć kłopoty. Warto skontrolować algorytmy, którymi posługuje się fiskus, bo ostatnio przytrafiało się im trochę wpadek.

02.05.2023
17:33
Sprawdź koniecznie e-PIT-a. Fiskus mógł źle cię rozliczyć i zamiast zwrotu podatku musisz zapłacić
REKLAMA

Zeznanie podatkowe składane jest automatycznie, jeśli podatnik jest zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Z tego przywileju nie mogą skorzystać przedsiębiorcy. Jeśli w poprzednich latach ktoś praktykował takie automatyczne składanie PIT-ów, w tym roku powinien sprawdzić, czy po modyfikacjach, które przyniósł Polski Ład, nie należy fiskusowi dopłacić.

REKLAMA

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, przypomina, że zeznanie automatycznie zostanie złożone w wymaganym terminie, ale może się okazać, że po rozliczeniu wyjdzie niedopłata podatku, a tę trzeba uregulować również do 2 maja.

W przypadku nieopłacenia należności w tym terminie, podatnikowi będą naliczane odsetki, które obecnie wynoszą aż 16,5 proc. Może się więc okazać, że należność znacznie wzrośnie – zauważa Piotr Juszczyk.

Fiskus nalicza za duże zwroty podatku

Ekspert podpowiada też, że przygotowane wcześniej w systemie zeznanie może również nie zawierać wszystkich PIT-ów, które podatnik otrzymał. Nie zwalnia to jednak z ich uwzględnienia w rocznym rozliczeniu. Dodatkowo w systemie mogą wystąpić błędy, takie jak nieprawidłowo zastosowane ulgi podatkowej lub ich pominięcie.

Doradca inFaktu podaje przykład podatników, którym w 2022 roku urodziło się dziecko. Wtedy ulga na dziecko nie będzie widoczna w systemie. W związku ze zmianami, które wprowadzone zostały w 2022 r., wielu podatników może zakończyć rok z nadpłatą. Może się jednak okazać – a były już takie przypadki – że podatnik otrzyma większy zwrot niż mu się faktycznie należał.

Piotr Juszczyk zauważa, że wielu podatników traktuje pieniądze ze zwrotu podatku jako dodatkowy bonus finansowy i lekką ręką wydaje te środki, bez sprawdzenia, czy zostały naliczone prawidłowo.

Trzeba pamiętać, że prędzej czy później fiskus upomni się o zwrot nienależnej nadwyżki zwrotu. Na szczęście nie będzie trzeba płacić odsetek od tej kwoty. Jednak oddawanie już wydanych pieniędzy dla wielu osób może być trudne. Dlatego warto znać właściwą kwotę zwrotu – zastrzega ekspert inFaktu.

Zwrot podatku może być również wyższy niż to obliczył system

Może dojść też do odwrotnej sytuacji, kiedy można dostać wyższy zwrot, niż wynika to ze złożonego zeznania. Po dokonaniu przez podatnika rozliczenia, przeliczany jest podatek hipotetyczny, z zastosowaniem ulgi dla klasy średniej.

REKLAMA

Jeśli zasady te okażą się korzystniejsze, podatnik otrzyma wyższy zwrot. Po takim rozliczeniu powinna nadejść pisemna informacja od fiskusa – tłumaczy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA