REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Ile zyskasz na nowej składce zdrowotnej? Mamy dokładnie wyliczenia

Tylko do końca bieżącego roku przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną na dotychczasowych zasadach, bo od 1 stycznia 2025 r. wchodzą całkiem nowe zasady naliczania tej daniny. Płatności dla zdecydowanej większości przedsiębiorców będą o wiele niższe niż obecnie, ale nowy system jest dość skomplikowany, a wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od formy prowadzenia działalności i poziomu dochodów.

27.03.2024
5:01
Ile zyskasz na nowej składce zdrowotnej? Mamy dokładnie wyliczenia
REKLAMA

Ministerstwo Finansów ogłosiło w zeszłym tygodniu, że od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców, a zyskać ma na nich 93 proc. wszystkich przedsiębiorców płacących PIT. Resort obiecuje, że wszyscy drobni przedsiębiorcy będą mieli równe warunki prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Stała składka zdrowotna przy skali podatkowej

Przywrócona zostanie zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, ale zyskają też przedsiębiorcy na podatku liniowym oraz ryczałtowcy. Co istotne, przy okazji zlikwidowany zostanie absurd płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych.

Więcej o składce zdrowotnej przeczytacie w tych tekstach:

Ministerstwo wskazuje, że wszyscy podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną na skali podatkowej, a to grupa licząca ponad 1,3 mln osób, będzie w przyszłym roku płacić składkę wynoszącą 9 proc. od kwoty wynoszącej 75 proc. płacy minimalnej, czyli około 310 zł miesięcznie. Resort podkreśla, że nowe rozwiązanie nie będzie wymagało dodatkowych rozliczeń, a wysokość składki będzie stała, niezależna od osiąganego dochodu.

Podatek liniowy

Niestety tak prosto nie jest w przypadku liniowców. Osoby, których dochody miesięczne nie przekroczą dwukrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą taką samą składkę zdrowotną, jak osoby rozliczające się na skali podatkowej, czyli 9 proc. od podstawy stanowiącej 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Oznaczać to ma oszczędność wynoszącą co najmniej ok. 100 zł miesięcznie w stosunku do obecnego systemu, ale wraz ze wzrostem dochodów do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia ich korzyść na niższej składce będzie rosła i wyniesie maksymalnie ok. 530 zł miesięcznie. Z kolei osoby, których dochody przekroczą dwukrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą składkę zdrowotną 4,9 proc. od nadwyżki uzyskanych dochodów powyżej dwukrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Nie brzmi to wszystko zbyt jasno, dlatego eksperci firmy inFakt postanowili wyliczyć składkę dla kilku poziomów dochodu przedsiębiorcy opodatkowanego liniową stawką PIT. Jeśli dochód miesięczny wyniesie do ok. 15 650 zł, to składka wyniesie 286,34 zł. Gdy dochód wyniesie 20 tys. zł, to składka urośnie do 499,59 zł, natomiast dla dochodu 30 tys. zł będzie to 989,59 zł.

Dla wyższych poziomów dochodów musimy posłużyć się wyliczeniami firmy Grant Thornton. Eksperci podają, że w przypadku dochodu na poziomie 50 tys. zł miesięcznie składka wyniesie 1954,39 zł, natomiast gdy osiągniemy dochód 60 tys. zł, to składka wzrośnie do 2444,39 zł.

Ryczałt i karta podatkowa

Skomplikowany system będzie obowiązywał także w przypadku przedsiębiorców na ryczałcie, którzy – co warto podkreślić – rozliczają się według przychodu, a nie dochodu.

Osoby, które uzyskają przychody miesięczne w wysokości nieprzekraczającej czterokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą około 310 zł miesięcznie. Będzie to 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, przez co zyskają z uwagi na zmniejszenie podstawy naliczenia składki zdrowotnej.

W zakresie przychodów przekraczających czterokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przedsiębiorcy na ryczałcie zapłacą minimalną składkę wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, a do tego 3,5 proc. od nadwyżki ponad czterokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Eksperci inFaktu wyliczyli, że dla przychodu rocznego wynoszącego do około 375 tys. zł składka zdrowotna wyniesie 286,34 zł. Jeśli przychód wyniesie pół miliona złotych, to składka wyniesie 649,31 zł, a gdy przychód wyniesie niecałe 709 tys. zł, to składka będzie wynosić 1258,39 zł. Z kolei dla przychodu wynoszącego milion złotych składka wyniesie 2107,65 zł.

Wszyscy przedsiębiorcy opłacający podatek PIT na karcie podatkowej zyskają na zmianie polegającej na obniżeniu składki zdrowotnej liczonej jako 9 proc. od podstawy stanowiącej 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Obecnie składka wynosi 9 proc. od całego minimalnego wynagrodzenia. Zostanie uchylona możliwość odliczania części składek zdrowotnych od PIT.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA