REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podatki /
 3. Poradniki
 4. Podatki - poradniki /

Jaki PIT wybrać? Szybki przewodnik

Składając deklarację podatkową za konkretny rok, należy rozpocząć od wyboru właściwego formularza PIT. W niektórych przypadkach nie budzi on większych wątpliwości, w innych bywa bardzo problematyczny. Jaki PIT wybrać w konkretnych sytuacjach?

31.01.2024
7:33
Jaki PIT wybrać? Szybki przewodnik
REKLAMA

Jakie formularze PIT mogą wybrać podatnicy?

REKLAMA

Prawo podatkowe przewiduje możliwość wyboru przez jednej spośród kilku dostępnych deklaracji PIT. Wybór nie jest dobrowolny, ale zależy od źródeł uzyskiwanego dochodu. Podatnicy mają do dyspozycji formularze:

 • PIT-28,
 • PIT-36,
 • PIT-36L,
 • PIT-37,
 • PIT-38,
 • PIT-39.

Warto nadmienić, że popularny wśród osób zatrudnionych na etacie formularz PIT-11 nie służy do rozliczania się z podatku dochodowego. Jest to informacja od płatnika składek o uzyskanych przez podatnika przychodach oraz odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy.

PIT-28

Formularz PIT-28 przeznaczony jest dla:

Deklarację należy złożyć do 30 kwietnia, a nie jak w poprzednich latach do 28 lutego.

PIT-36

Deklaracja PIT-36 przeznaczona jest dla podatników, którzy rozliczają się z uzyskanych dochodów bez pośrednictwa płatnika. Najczęściej wybierają ją osoby prowadzące działalność gospodarczą (które jako formę rozliczenia wybrały zasady ogólne), jednak formularz wypełniają też podatnicy:

 • uzyskujący dochody z najmu opodatkowanego na zasadach ogólnych,
 • osiągający dochody z zagranicznych źródeł,
 • prowadzący działalność nierejestrowaną,
 • osiągający dochody z tytułu umowy uaktywniającej.

Deklaracja ta przeznaczona jest również dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, którzy jednocześnie uzyskują przychody opodatkowane przez płatnika. W ich przypadku wystarczy wypełnić jeden formularz, w którym zawarte będą wszelkie dane.

PIT-36L

Formularz PIT-36L przeznaczony jest dla podatników prowadzących działalność gospodarczą i stosujących podatek liniowy. Jeśli przedsiębiorca osiąga dodatkowe dochody, które nie są opodatkowane liniowo, zobowiązany jest do złożenia również innej, właściwej deklaracji. Formularz ten nie służy do łącznego rozliczenia dochodu z działalności i na przykład z umowy o pracę.

Wiadomości i poradniki o podatkach Bizblog.pl

PIT-37

Deklaracja PIT-37 umożliwia rozliczenie przychodów z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Wybierają ją także emeryci, którzy chcieliby skorzystać z przysługujących im ulg. Innymi słowy, dotyczy przychodów, które zostały opodatkowane za pośrednictwem płatnika. Podatnik, który uzyskuje przychody z kilku źródeł, a wszystkie opodatkowane są przez płatników, składa tylko jedną deklarację PIT-37.

PIT-38

Formularz PIT-38 służy do rozliczenia dochodów osiągniętych w wyniku odpłatnego zbycia:

 • papierów wartościowych,
 • udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną,
 • pochodnych instrumentów finansowych.

Wybierają go również osoby, które chcą rozliczyć przychody z handlu kryptowalutami.

PIT-39

Deklarację PIT-39 składają podatnicy, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia nieruchomości. Dotyczy ona budynków i gruntów, które zostały nabyte lub wybudowane w latach 2015-2023. Jeśli nieruchomość została otrzymana w drodze spadku lub rozwodu, istotne znaczenie ma data jej nabycia.

Jak złożyć deklarację PIT w 2024 roku?

W 2024 roku podatnicy mogą rozliczyć się z fiskusem na 3 sposoby:

REKLAMA
 • przez internet (w usłudze Twój e-PIT lub korzystając ze specjalnego programu do sporządzania deklaracji rocznych),
 • osobiście, składają wypełnioną deklarację w urzędzie skarbowym,
 • za pośrednictwem poczty.

Polacy coraz chętniej korzystają z usługi Twój e-PIT – umożliwia ona szybkie i nieproblematyczne rozliczenie na podstawie informacji przygotowanych przez urzędników. Podatnik nie musi wybierać właściwego formularza, gdyż zrobi to za niego system. Zatwierdzi również zeznanie w ustawowym terminie, bez udziału podatnika. Warto pamiętać, że zasada ta dotyczy wyłącznie osób składających PIT-37. Przedsiębiorcy będą musieli samodzielnie skorygować i zatwierdzić deklarację

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA