REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Gdzie tramwaje jeżdżą najszybciej? Ranking polskich miast

Portal Puls Gdańska już po raz trzeci pochylił się nad tramwajami kursującymi po polskich miastach. Na celownik wzięto prędkość tych lokalnych mini pociągów na prąd. Ale połączeń nocnych, weekendowych i turystycznych nie brano pod uwagę. Z powstałego w ten sposób opracowania dotyczącego szynowego transportu publicznego wynika, że w minionym roku najbardziej przyspieszyły tramwaje w Grudziądzu, a te jeżdżące za to po Szczecinie najbardziej zwolniły. W którym mieście tramwaje jeżdżą najszybciej, a w którym najwolniej?

16.03.2024
6:35
transport-publiczny-tramwaje-srodowisko
REKLAMA

Moda na tramwaje w transporcie publicznym wraca ze zdwojoną siłą. Bo w ten sposób można przecież upiec nawet kilka pieczeni na jednym ogniu. W pierwszej kolejności na takim transporcie bezemisyjnym zyskuje środowisko i nasze płuca także. Do tego dochodzą mniejsze korki samochodowe. Ten boom widać głównie w zachodniej Europie, ale w Polsce też nie brak na niego stosownych dowodów. Np. w Olsztynie za unijne pieniądze buduje się sieć tramwajowa od zera. Z kolei w grudniu ub.r. w Katowicach kosztem 45 mln zł powstała nowa linia tramwajowa - pierwsza od 76 lat. Tramwaje Śląskie z resztą planują dodatkowo m.in. dwie nowe trasy w Katowicach i Sosnowcu w latach 2024–2027. W sumie projekt zawiera 15 zadań inwestycyjnych w ośmiu miastach.

REKLAMA

Rok 2024 to czas na przygotowanie niezbędnych dokumentów formalnych, aby uzyskać unijną dotację dla naszego projektu. Liczymy, że faza realizacyjna nastąpi od 2025 r. - zapowiadał jeszcze w ub.r. Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Transport publiczny: najszybsze tramwaje mają w Bydgoszczy

Portal Puls Gdańska już trzeci raz postanowił zmierzyć prędkość tramwajów poruszających się po polskich miastach w ramach organizowanego tam transportu publicznego. W ten sposób na celownik wzięto w sumie 173 linie tramwajowe. Gdzie jeździły najszybciej? Okazało się, że w 2023 r. miastem, które może poszczycić się najprędzej poruszającymi się tramwajami jest Bydgoszcz, gdzie ta średnia prędkość wyniosła 21,1 km na godzinę. Drugie miejsce w zestawieniu przypadło w udziale tramwajom w Poznaniu (20,5 km/h) oraz tramwajom w Częstochowie (20,2 km/h). 

Więcej o transporcie publicznym przeczytasz na Spider’s Web:

Częstochowa może się pochwalić prawie w całości wyremontowaną siecią tramwajową, o nieskomplikowanym przebiegu, wydzielonymi torowiskami i małą liczbą węzłów torowych, które zawsze ograniczają prędkość przejazdu - tłumaczą autorzy opracowania.

Na końcu tabeli z 15 pozycjami jest za to Elbląg, gdzie tramwaje poruszają się ze średnią prędkością tylko 16,4 km/h. Druga od końca okazała się Łódź (16,5 km/h), a trzeci - Wrocław (16,9 km/h.).

Połowa tramwajów przyspieszyła, a połowa zwolniła

REKLAMA

Ciekawie wygląda również porównanie prędkości miejskich tramwajów między 2022 a 2023 r. Siły rozkładają się prawie po połowie. Okazuje się bowiem, że na 15 polskich miast (wliczany jest też do tego zestawienia Górnośląski Okręg Przemysłowy, czyli część województwa śląskiego), w ośmiu przypadkach tramwaje przyspieszyły. Najbardziej w Grudziądzu (w ciągu roku z 17,7 do 18,8 km/h, czyli o 6,3 proc.), w Bydgoszczy (o 4,9 proc.) oraz w Poznaniu (3,4 proc.).

Najbardziej za to hamulec ręczny w minionych 12 miesiącach zaciągnięto w Gorzowie Wielkopolskim (spadek prędkości z 20 do 18,3 km/h, czyli o 8,8 proc.), w Szczecinie (z 20 do 19 km/h - spadek o 4,9 proc.) i w Olsztynie (z 20,2 do 19,5 km/h - spadek o 3,7 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA