REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Rewolucja w publicznej komunikacji na Śląsku. Wysłużoną kartę zastąpi aplikacja

Ruszyły testy aplikacji dotyczącej komunikacji miejskiej w Górnośląskiej-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Urzędnicy podkreślają, że to prapremiera i czekają na uwagi od mieszkańców. Kolejne funkcjonalności w aplikacji mają być dodawane sukcesywnie. Ale już teraz można w ten sposób kupić oprócz tradycyjnych biletów także te długookresowe: na 30, 90 i 180 dni.

07.08.2023
13:45
aplikacja-mobilna-komunikacja-miejska
REKLAMA

Jak słyszymy w GZM: aplikacja Transport GZM jest już dostępna w sklepach Google Play i App Store. Z jej pomocą można podróżować publicznym transportem po 56 gminach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Urzędnicy zachęcają do jej ściągania, korzystania i zgłaszania im swoich uwag.

REKLAMA

To swego rodzaju prapremiera. Sierpień będzie miesiącem do zapoznania się z działaniem aplikacji. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi związane z jej działaniem. Aplikacja nie posiada jeszcze wszystkich planowanych funkcjonalności, będą one sukcesywnie dodawane, ale nawet w udostępnionym zakresie niezwykle ułatwi naszym mieszkańcom codzienne podróże - przekonuje Jacek Brzezinka, członek zarządu GZM.

Zakupione w ten sposób bilety są dostępne dla podróżnego od razu, nie trzeba czekać na ich zakodowanie. I można w ten sposób kupić teraz wszystkie rodzaje biletów z taryfy, a także bilety długookresowe na 30, 90 i 180 dni, Metrobilety oraz bilety pakietowe. Swoje opinie dotyczące działania aplikacji można przesyłać na adres ux@metropoliagzm.pl

Aplikacja mobilna zamiast Punktu Obsługi Pasażera

Teraz już nie będzie konieczne, tak jak miało to miejsce w przypadku Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP), odwiedzanie Punktu Obsługi Pasażera, gdzie wyrabiało się konto i czekało na fizyczną kartę pasażera. Obecnie wystarczy tylko aktywować aplikację i po chwili wszystko jest gotowe.

Podobnie rzecz się ma z zakodowanymi ulgami. Można je teraz samemu przypisać do konta w aplikacji mobilnej. W tym celu wystarczy przy pierwszej kontroli okazać dokument uprawniający do ulgi, wówczas zostanie ona potwierdzona i przy kolejnych podróżach nie będzie konieczności posiadania przy sobie dokumentu uprawniającego do zniżki.

Transport GZM czyli jak zacząć?

REKLAMA

Po ściągnięciu na telefon aplikacji, trzeba zacząć od założenia Indywidualnego Konta Użytkownika (imienne lub anonimowe; ale w tym drugim przypadku będzie można kupić jedynie wybrane bilety na okaziciela). Z kolei ci z imiennym kontem będą mogli kupić dowolny bilet, czy zapisać ulgę w systemie. Na kolejne funkcjonalności przyjdzie poczekać. Już jesienią uruchomiona ma być opcja Podróż Start/Stop, w ramach której dostępne będą bilety 5-, 10- i 15-minutowe, 30-minutowa bezpłatna pauza na przesiadkę, a także optymalizacja przejazdów. Na koniec dnia system przeanalizuje wszystkie przejazdy Start/Stop i dobierze najkorzystniejszy finansowo dla pasażera przedział czasowy. Dodatkowo niezależnie od liczby przejazdów Start/Stop w trakcie dnia system naliczy opłatę nie wyższą niż równowartość ceny biletu dziennego (12 zł).

Docelowo aplikacja i portal Transport GZM mają zastąpić ŚKUP. Ci pasażerowie, którzy jednak w tym czasie zdążyli się przyzwyczaić do korzystania ze starych, fizycznych kart ŚKUP, nie będą musieli z dnia na dzień zmieniać swoich nawyków i będą mogli dalej korzystać z tych kart w nowym systemie. Ale Transport GZM ma mieć też swoje własne karty. Będą one dostępne w kolejnych etapach wdrożenia systemu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA