REKLAMA

Ten benefit robi furorę wśród pracowników. Firmy już to wykorzystują

Firma SmartLunch, która zajmuje się organizowaniem zbiorowego żywienia z dofinansowaniem pracodawcy, udostępniła badanie na temat zapewniania posiłków przez pracodawcę oraz przerw śniadaniowych w pracy. Wynika z niego, że niemal 50 proc. ankietowanych uważa, że spożywanie posiłków ze współpracownikami pomaga im się odstresować. Badani doceniają też to, że nie muszą przynosić do pracy swojego jedzenia z domu.

Ten benefit robi furorę wśród pracowników. Firmy już to wykorzystują
REKLAMA

Zmienia się powoli postrzegania przerw w pracy, ponieważ pracodawcy coraz częściej wychodzą z inicjatywą dodatkowego benefitu w postaci darmowych posiłków. Pracownicy zaś coraz częściej cenią sobie relacje w zespole zamiast załatwiania firmowych spraw podczas przerw na śniadanie.

REKLAMA

Korzyści płynące z zapewnienia posiłków przez pracodawcę

Według 43 proc. ankietowanych główną korzyścią płynącą z dostarczania jedzenia przez pracodawcę jest możliwość zaoszczędzenia w ten sposób czasu i pieniędzy. Jednak zapewnianie posiłków to nie tylko kwestia wygody, ale także kluczowy element codziennego komfortu pracowników.

Niemal 35 proc. badanych docenia przede wszystkim zaspokojenie głodu za pomocą tego benefitu. Czterech na dziesięciu ankietowanych w beneficie żywieniowym najbardziej ceni brak konieczności przynoszenia własnych posiłków do pracy. Z kolei różnorodność i jakość oferowanych potraw są istotne dla niemal co piątego pracownika. Jedynie 5 proc. ankietowanych za najważniejsze uznaje możliwość wspólnego jedzenia z kolegami z pracy.

Analiza wyników ankiety pokazuje, że jedzenie zapewniane przez pracodawcę jest doceniane przez pracowników głównie z racji oszczędności czasu i pieniędzy – mówi Mateusz Tałpasz, CEO SmartLunch.

Według niego to szczególnie istotne w dobie szybkiego tempa życia, w którym niekiedy brakuje czasu nawet na przygotowanie porządnego posiłku.

Nasze badania wykazują, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają podobną opinię na ten temat, jednak kobiety nieco bardziej docenią te aspekty – komentuje Mateusz Tałpasz.

Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać poniżej:

Przerwa w pracy to nie tylko okazja do zjedzenia śniadania

Według ekspertów przerwa na jedzenie to dla pracowników nie tylko czas na posiłek, ale również na regenerację i integrację. Niemal połowa ankietowanych wykorzystuje ten moment w ciągu dnia na odpoczynek w samotności i relaks.

Wskazują oni, że ponad jedna trzecia badanych spędza przerwę, rozmawiając o bieżących projektach i zadaniach. Dla 12 proc. ankietowanych czas na spożycie posiłku w pracy jest okazją do załatwienia pilnych spraw osobistych. Jedynie co dziesiąty badany wykorzystuje przerwę obiadową do nawiązywania nowych znajomości.

Młodsi pracownicy częściej wykorzystują przerwę na jedzenie do nawiązywania nowych znajomości, podczas gdy starsi koncentrują się na odpoczynku. To pokazuje, jak różnorodne są potrzeby naszych zespołów – zauważa Mateusz Tałpasz.

I dodaje, że pracownicy biurowi częściej korzystają z możliwości nawiązania nowych kontaktów, co sprzyja budowaniu sieci zawodowych, natomiast pracownicy produkcyjni częściej załatwiają pilne sprawy osobiste podczas przerwy. Benefit żywieniowy pełni więc różne role dla różnych grup pracowników, co podkreśla jego uniwersalną wartość i znaczenie w życiu zawodowym.

Z podsumowania badania SmartLunch dowiadujemy się, że wspólne jedzenie w pracy przynosi wiele korzyści, wykraczających poza sam posiłek i że niemal połowa respondentów uważa, że posiłki spożywane ze współpracownikami pozwalają im odstresować się i pożartować.

REKLAMA

Dla co czwartego respondenta jest to okazja do porozmawiania o prywatnych sprawach. Z kolei 17 proc. badanych docenia możliwość lepszego poznania swoich kolegów. Jedynie 7 proc. pracowników uważa, że wspólne jedzenie umożliwia załatwianie służbowych spraw w luźniejszej atmosferze - podsumowuje Mateusz Tołpacz.

W badaniu SmartLunch wzięło udział 10 622 pracowników korzystających z aplikacji SmartLunch. Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA