REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja

Przestańcie panikować. Takiego diesla nikt nie zatrzyma przez 10 lat

Ogłoszone przez Warszawę ograniczenia wjazdu do stref czystego transport dobiło jeżdżących dieslami, dodatkowo salony w przewyższającej liczbie rezygnują ze sprzedaży aut dostępnych z silnikiem diesla. Z danych Carsmile jednak wynika, że nowym autem z silnikiem wysokoprężnym, spełniającym normę Euro 6d, wjedziemy do takiej strefy jeszcze przez wiele, wiele lat.

05.12.2023
22:24
Przestańcie panikować. Takiego diesla nikt nie zatrzyma przez 10 lat
REKLAMA

Carsmile uważa, że Volvo będzie kończyć produkcję diesli na początku 2024 r. W tej chwili zamówienie aut tej marki z silnikiem wysokoprężnym jest już bardzo trudne, gdyż na placach zostały pojedyncze egzemplarze. Volvo dołącza tym samym do grona marek, które już wcześniej, z nieco mniejszym rozgłosem, zrezygnowały z takiego napędu. Przykładowo, w Polsce nie zamówimy już Hyundaia, Suzuki, Hondy, Subaru, Jeepa czy Porsche z silnikiem wysokoprężnym.

REKLAMA

Pośrednik wskazuje, że jeśli chcielibyśmy diesla marki KIA, to do wyboru zostały nam ostatnie dostępne sztuki Sorento, ponieważ auta nie da się już zamówić w indywidualnej konfiguracji z silnikiem diesla, w Toyocie tylko pojazdy dostawcze oraz Hilux i Land Cruiser, a w Renault poza samochodami użytkowymi, tylko Megane. Z diesla w nowych modelach wprowadzanych na rynek zrezygnowała też m.in. Dacia.

Produkcja aut z tradycyjnym napędem coraz mniej opłacalna

Jak podają eksperci Carsmile'a, powodem zmian są trendy proekologiczne oraz zaostrzające się normy emisji spalin, które czynią produkcję aut z tradycyjnym napędem coraz mniej opłacalną. W ostatnich dniach szerokim echem rozeszły się także ogłoszone przez Warszawę, zasady funkcjonowania strefy czystego transportu (w skrócie SCT), która od 1 lipca ma objąć niemal cały obszar miasta stołecznego. Jeśli kryteria wejdą w życie w proponowanym kształcie, za kilka miesięcy do Warszawy nie wjedziemy już benzyniakiem wyprodukowanym przed 1997 r. oraz dieslem wyprodukowanym przed 2006 r.

Z analiz wynika, że po upływie półtora roku wymogi mają być ponownie zaostrzone i tak będzie się działo co dwa lata aż do roku 2032. Zmiany mają co prawda status projektu, z szeregiem włączeń, ale i tak budzą wiele emocji. Warszawa dołącza tym samym do grona miast, które albo jak Kraków już podjęły uchwałę w sprawie SCT, albo są w fazie konsultowania z mieszkańcami proponowanych ograniczeń w transporcie samochodowym np. Wrocław, Gliwice. Głosowanie w sprawie stołecznej SCT zaplanowano na 7 grudnia br.

Zgodnie z projektem stołecznej Strefy Czystego Transportu, produkowane obecnie diesle, spełniające normę Euro 6d, od 2032 r. będą jedynymi autami z silnikiem wysokoprężnym, dopuszczonymi do ruchu w strefie, czyli de facto niemal w całej Warszawie. Dalsze plany odnośnie do zaostrzania kryteriów związanych z emitowaniem spalin nie zostały przedstawione, niemniej można przyjąć, że osoby decydujące się dziś na nowego diesla będą mogły spać spokojnie jeszcze przez wiele lat, przynajmniej jeśli chodzi o swobodę poruszania się po Polsce.

Więcej wiadomości o motoryzacji:

Modele aut, które są wciąż dostępne z silnikiem diesla

Sporą niewiadomą są jednak ceny aut z silnikiem wysokoprężnym, jakie zobaczymy za kilka czy kilkanaście lat na rynku samochodów używanych.

Trzeba się liczyć z faktem, że ceny tych pojazdów będą podlegać różnym wahaniom. Z jednej strony będzie bowiem malał popyt na diesle w dużych miastach, ale z drugiej strony będą się one stawały towarem coraz bardziej deficytowym na rynku. Dodatkowo będzie rósł eksport tego typu pojazdów z Polski do krajów o mniej restrykcyjnych regulacjach – ocenia Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Knitter podkreśla, że największą niewiadomą jest jednak kwestia opodatkowania tego typu pojazdów, jak również oleju napędowego.

Udział diesla w rejestracjach nowych samochodów osobowych w Polsce utrzymuje się na poziomie kilkunastu procent. Według danych IBRM Samar, pojazdy z silnikiem wysokoprężnym stanowiły 14 proc. wszystkich rejestracji w pierwszych 10 miesiącach br., ale były w tym roku okresy, gdy udział ten przekraczał 15 proc. Wciąż są one bardzo popularne m.in. jako auta flotowe.

Wielu klientów jest nadal zainteresowanym dieslami czy to ze względu na pewne przyzwyczajenia, przyjemność jazdy autem z nowoczesnym silnikiem wysokoprężnym, czy też chęć obniżenia kosztów eksploatacyjnych przy dużych przebiegach – wylicza Sylwester Łagowski, szef działu zamówień Carsmile.

W odpowiedzi na otrzymywane zapytania od  internautów, analitycy Carsmile stworzyli listę 12 modeli aut, które są wciąż dostępne z silnikiem diesla.

Wybraliśmy samochody o różnym przeznaczeniu, z różnym typem nadwozia, napędu oraz mocą silnika, a co za tym idzie ceną. Nasza lista to przekrój rynku, którego oferta z miesiąca na miesiąc się kurczy. Nie mogło na niej zabraknąć takich klasyków, jak Volkswagen Passat, Skoda Superb czy Audi A4 – wyjaśnia Sylwester Łagowski.

Założono, że zakup samochodów finansowany jest 5-letnim leasingiem. Wysokość miesięcznej raty dla przyjętych założeń odnośnie do wpłaty własnej i wykupu przedstawia tabela.

REKLAMA
 class="wp-image-2297821"

Najtańszym autem w zestawieniu jest furgon Fiat Fiorino, którego cena katalogowa w wytypowanej wersji silnikowej wynosi ok. 85 tys. zł brutto. Zestawienie zamyka natomiast Mercedes E Klasa kosztujący prawie 440 tys. zł. Przekłada się to na ratę leasingu wynoszącą odpowiednio: 852 zł netto oraz 5746 zł netto. Fiat Fiorino, Dacia Duster, Opel Astra oraz Volkswagen Golf mają manualną skrzynię biegów. Pozostałe modele przedstawiono w wersji z przekładnią automatyczną. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA