REKLAMA

W tych zawodach mają przechlapane. Znalezienie pracy graniczy z cudem

Do wyboru do koloru - sytuacja na rynku wakatów wyraźnie się stabilizuje. W większości kategorii ofert pracy widać wyhamowanie dotychczasowych spadków koniunkturalnych. Nie wszyscy pracownicy mogą jednak złapać oddech. W których zawodach najmocniej skurczyła się liczba ofert?

W tych zawodach mają przechlapane. Znalezienie pracy graniczy z cudem
REKLAMA

Jest w czym wybierać – tak można powiedzieć o publikowanych w internecie ofertach pracy. Sytuację każdego miesiąca analizuje Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, a wyniki przedstawia w Barometrze Ofert Pracy. Kwietniowe badania przynoszą dobre wieści. Wynika z nich, że czwarty raz z rzędu liczba ogłoszeń o pracę rośnie. W dodatku jest to najdłuższa seria wzrostów od prawie dwóch lat.

REKLAMA

Spadki wyhamowały

Liczba ogłaszanych obecnie ofert pracy jest zbliżona do tej sprzed pandemii koronawirusa. W większości obserwowanych kategorii ofert pracy notujemy wyhamowanie dotychczasowych spadków koniunkturalnych – wskazują autorzy badania.

Relatywnie największy wzrost liczby ogłoszeń o pracę wystąpił w branży edukacji oraz – co nie dziwi ze względu na zbliżający się sezon wakacyjny - w turystyce. W obydwu przypadkach liczba wakatów wzrasta już od czterech miesięcy. Ponadto, jak zauważają analitycy, liczba ogłoszeń skierowanych do pracowników branży hoteli i gastronomii wróciła na poziom zbliżony do historycznego maksimum z 2022 r.

Łatwo znaleźć pracę także osobom, które wykonują proste prace fizyczne. Ponadto więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się dla pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz w branży budowlanej. A także: w usługach oraz w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło dla pracowników obsługi klienta, marketingu oraz dla pracowników administracyjnych.

Więcej o rynku pracy przeczytasz w artykułach:

Sytuacja dobrze wygląda w województwach, zdecydowana większość notuje wzrost liczby ogłoszeń. Największy przyrost propozycji pracy jest w woj.: wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz mazowieckim.

Nieco gorsza sytuacja, zarówno ze względu na spadki, lub mniejsze wzrosty wystąpiła w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia. Mniej niż przed miesiącem wakatów ukazało się w woj. świętokrzyskim, podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim. W ostatnich dwóch wymienionych województwach spadki z perspektywy ostatnich lat nie były jednak znaczne – wskazują autorzy badania.

Te zawody mają trudniej

REKLAMA

Niemniej nie oznacza to, że sytuacja we wszystkich kategoriach wygląda różowo. Etatów ubywa głównie w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych. Jedyną szeroką grupą, dla której w kwietniu liczba wakatów spadła, była grupa zawodów wymagających wykształcania w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Ale jest i druga wiadomość: z miesiąca na miesiąc spadki w tej grupie są coraz mniejsze.

Którzy pracownicy będę mieli najbardziej okrojony wybór? Największe spadki wystąpiły wśród ofert dla pracowników: działów zaopatrzenia, call center, a także w nieruchomościach. Mniej opcji mają także ekonomiści, pracownicy jednostek naukowo-badawczych, administratorzy systemów teleinformatycznych oraz inżynierowie. Mniejsze redukcje liczy wakatów wystąpiły w zawodach IT związanych z programowaniem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA