REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Koniec zakazu konkurencji. Przedsiębiorcy wpadli w furię

Tworzenie ponad 8,5 tys. nowych firm każdego roku, podniesienie płac pracowników, obniżenie kosztów opieki zdrowotnej i pobudzenie innowacyjności. Takich efektów spodziewa się Federalna Komisja Handlu, która właśnie wydała przełomowe orzeczenie. Zakazuje ono narzucania pracownikom zakazu konkurencji po odejściu z pracy. Instytucja ta uznała, że taki zakaz konkurencji służy wyłącznie pracodawcom, a i działa na niekorzyść pracowników.

24.04.2024
18:36
Koniec zakazu konkurencji. Przedsiębiorcy wpadli w furię
REKLAMA

Federalna Komisja Handlu poinformowała, że wydała ostateczne orzeczenie promujące konkurencję, które zakazuje stosowanie czasowego zakazu konkurencji w całym kraju. FTC w ten sposób postanowiła chronić swobodę pracowników w zakresie zmiany pracy, co przy okazji ma zwiększyć innowacyjność i wspomóc tworzenie nowych firm. Komisja szacuje, że w USA zakaz konkurencji jest narzucany 30 mln pracowników.

REKLAMA

Zakaz zakazu konkurencji

Przedstawione przez FTC szacunki mówią o wzroście liczby nowych firm w USA o 2,7 proc. rocznie w wyniku wprowadzenia zakazu konkurencji, a pracownicy mają rocznie zarabiać średnio o 524 dol. więcej. Federalna Komisja Handlu wyliczyła też, że w ciągu kolejnych dziesięciu lat koszty opieki zdrowotnej w USA spadną nawet o 194 mld dol.

To jeszcze nie wszystko. FTC uważa, że delegalizacja narzucania pracownikom zakazu konkurencji pomoże stymulować innowacyjność. Komisja szacuje, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat co roku będzie dzięki temu pojawiać się od 17 tys. do 29 tys. nowych patentów.

Klauzule o zakazie konkurencji utrzymują płace na niskim poziomie, tłumią nowe pomysły i okradają amerykańską gospodarkę z dynamiki, w tym z ponad 8,5 tys. nowych startupów, które powstałyby rok po zakazie konkurencji. Wprowadzenie zakazu stosowania zakazu konkurencji zapewni Amerykanom swobodę podjęcia nowej pracy, rozpoczęcia nowej działalności lub wprowadzenia nowego pomysłu na rynek – przekonuje szefowa FTC Lina M. Khan.

FTC uważa, że zakaz konkurencji to praktyka, która narzuca pracownikom warunki umowne bezpodstawnie uniemożliwiające im podjęcie nowej pracy lub rozpoczęcie nowej działalności. W efekcie pracownicy, którzy chcieliby odejść, są zmuszani do pozostania na stanowisku, albo do przejścia do innej branży na gorzej płatną posadę. Czasem pracownik musi się przeprowadzić, a bywa, że jest w ten sposób całkiem wypychany z rynku pracy.

Więcej o rynku pracy przeczytacie w tych tekstach:

W jaki sposób zostanie wprowadzony nowy przepis? FTC wyjaśnia, że istniejący zakaz konkurencji w przypadku zdecydowanej większości pracowników po prostu straci moc, a wyjątek dotyczy tylko istniejących zakazów konkurencji dla kadry kierowniczej wyższego szczebla, które jednak stanowią mniej niż 1 proc. wszystkich tego typu zakazów. Co ważne, od teraz pracodawcom zabrania się zawierania lub egzekwowania jakichkolwiek nowych zakazów konkurencji, nawet jeśli dotyczą one kadry kierowniczej wyższego szczebla.

Pracodawcy będą musieli też poinformować swoich pracowników, którym zapisali w umowach zakaz konkurencji, że nie będzie on już egzekwowany.

Przedsiębiorcy pozywają FTC

REKLAMA

FTC nie zapomniała o konieczności ochrony firm przed nieuczciwą konkurencją, ale wskazuje, że służą temu inne narzędzia niż zakaz konkurencji narzucany pracownikom. Pracodawcy wciąż mogą zobowiązywać pracowników do zachowania tajemnicy handlowej i wymagać podpisania umowy o zachowaniu poufności (NDA). FTC podkreśla, że NDA podpisane ma aż 95 proc. pracowników z zakazem konkurencji.

Organizacji biznesowych to jednak nie uspokoiło i – jak donosi Bloomberg – postanowiły pozwać FTC za wprowadzenie zasad, które ich zdaniem uderzają w interes firm. Pozew największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców z United States Chamber of Commerce na czele trafił już do sądu federalnego w Teksasie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA