Normy przekroczone o 8000 proc. Lekarze biją na alarm
Opublikowano trzecie wydanie opracowania „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie” od Polskiego Alarmu Smogowego we współpracy z Grupą LUX MED. Wnioski są przerażające: brudne powietrze ma wpływ na człowieka przez całe jego życie, czyli od etapu płodowego do później starości. Tymczasem w pierwszej połowie lutego br. czujki smogowe wykazały w naszym kraju przekroczenie norm aż o ponad 8000 proc.
Publikacji o fatalnym wpływie smogu na ludzki organizm jest bez liku i co chwila pojawiają się nowe. Światło dzienne właśnie ujrzało trzecie wydanie zbiorowej publikacji lekarzy i naukowców „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie”. Partnerem Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) w tym projekcie jest Grupa LUX MED.
Mam nadzieję, że dzięki tej książce lekarze zaczną częściej oceniać stan pacjentów, uwzględniając również szkodliwy wpływ smogu na ich zdrowie - mówi współautor publikacji Jakub Jędrak z PAS.
Przedstawiciele LUX MED uważają, że ta publikacja może pomóc we wdrażaniu konkretnych regulacji na poziomie centralnym. PAS wszak przed nowym rządem stawia konkretne zadania. Mowa jest m.in. o rozwoju programów finansujących termomodernizację budynków mieszkalnych; o rozwoju podstawowego monitoringu powietrza, czy celowaniu w miasta bez smogu, co przeciwdziała zanieczyszczeniom komunikacyjnym, w czym pomóc mają przede wszystkim strefy czystego transportu. Co, jak pokazują przykłady Krakowa i Warszawy, wcale takie łatwe nie jest.
Skutki jakie niesie zanieczyszczone powietrza dla zdrowia jest jednym z wyzwań z jakimi mierzy się system ochrony zdrowia - nie ma wątpliwości Joanna Węgrzynowska, menedżerka ds. ESG z Grupy LUX MED.
Smog skraca życie o co najmniej pół roku
Autorzy opracowania przypominają, że Polska od lat przewodzi europejskiej stawce państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Już w 2013 r., w zestawieniu WHO 50 miejscowości w Europie o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłu zawieszonego PM2,5, aż ponad 30 miast było z Polski. A przecież nie wszędzie są czujki antysmogowe.
W miejscowościach pozbawionych stacji, stężenia mogą być (i często są) wyższe od najwyższych zmierzonych wartości dla danego kraju lub regionu - czytamy w raporcie PAS i Grupy LUX MED.
Autorzy dokumentu, opierając się na rekomendowanych przez WHO współczynnikach ryzyka dla ekspozycji długoterminowej, szacują, że w ostatnich latach z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2,5 każdego roku umierało w naszym kraju ponad 40 tys. osób.
Warto też przypomnieć, że zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym pochodzenia antropogenicznego skraca życie mieszkańców Polski od 6 do ponad 12 miesięcy - zaznacza PAS.
Więcej o smogu przeczytasz na Spider’s Web:
Wśród najczęściej wymienianych chorób, wywołanych przez smog, znalazła się m.in. rak płuc, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), alergiczny nieżyt nosa, a także inne infekcje układu oddechowego. Zanieczyszczenie powietrza może też nasilać objawy depresji u osób starszych.
Jest to zjawisko szczególnie niepokojące w perspektywie występującego od dawna procesu starzenia się polskiego społeczeństwa, a także problemów z finansowaniem służby zdrowia i opieki społecznej w naszym kraju - przekonują autorzy opracowania.
A normy jakości dalej przekraczane są w tysiącach procent
Tymczasem w Polsce powietrze dalej jest kiepskiej jakości. Nawet program Czyste Powietrze musiał zaciągnąć hamulec ręczny, bo poprzedni rząd nie zostawił ani grosza na jego dalszą realizację. Kłaniają się nam nisko w pas nowe normy jakości paliw stałych, w tym węgla, a także normy jakości powietrza, zaniżone względem tych z WHO. W efekcie nie ma tygodnia, że czujki antysmogowe nie wykazywały stężeń pyłów zawieszonych w tysiącach i więcej procent.
Najnowszy rekord pochodzi z 6 lutego. Jak donosi na platformie X SMOG N.E.W.S. tego dnia w Puławach (województwo lubelskie) odnotowano przekroczenie norm dla pyłów PM2,5 o aż 8259 proc. , a dla pyłów PM10 - o 2754 proc. Z kolei we wsi Wieniec (województwo kujawsko-pomorskie) 7 lutego normy dla PM2,5 przekroczono o 3645 proc., a te dla PM10 - o 1225 proc. O jeszcze parę przykładów z ostatnich dni: Wielochowo (województwo wielkopolskie) normy PM2,5 przekroczone o 1890 proc., a te dla PM10 - o 1120 proc.; a w Racławicach (województwo małopolskie) 10 lutego odnotowano przekroczenie norm o 1695 proc., w przypadku PM2,5 i o 719 proc. w przypadku pyłów PM10.