REKLAMA

Byli pupilkami pracodawców, teraz ich nie chcą

Opracowany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) Barometr Ofert Pracy (BOP) spadł w maju do 258,2 pkt. z 262,9 pkt. kwietniu. Dla porównania przed rokiem BOP plasował się na poziomie niemal 300 pkt. (299,9 pkt.). BOP śledzi liczbę publikowanych w internecie ofert pracy. Do zawodów, na które zapotrzebowanie spada najszybciej, należą programiści i inżynierowie.

Byli pupilkami pracodawców, teraz ich nie chcą
REKLAMA

BIEC zauważa w komentarzu do wyników badania, że skala spadków liczby opublikowanych ofert pracy wskazuje na korektę słabej tendencji wzrostowej. Jak czytamy w komentarzu, dokładnie dwa lata temu Barometr osiągnął historyczne maksimum, po czym spadał do końca 2023 r. Od tego czasu co trzeci wakat został zredukowany. Obecnie wskaźnik oscyluje wokół poziomu z marca 2021 r.

REKLAMA

Należy zaznaczyć, iż najpierw spadki, a w bieżącym roku słaby wzrost, nie dotyczą wyłącznie polskiej gospodarki. Analogiczne tendencje obserwujemy również w krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych – zauważają autorzy badania.

Jak dodają, mimo że inflacja spadła, a inne wskaźniki makroekonomiczne się poprawiły, koniunktura gospodarcza pozostaje osłabiona.

Pracodawcy nie śpieszą się z nasilaniem rekrutacji, choć w niektórych kategoriach liczba wakatów jest obecnie na wysokim poziomie. W większości pozostałych przypadków sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a liczba ogłaszanych ofert pracy oscyluje na stałym poziomie albo nadal się kurczy – głosi komentarz do badania.

Mniej pracy w większości województw

BIEC i WSZiZ przypominają, że stopa bezrobocia rejestrowanego po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym pozostała w kwietniu na poziomie sprzed miesiąca równym 5 proc.

W relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku była niższa o 0,1 p. proc. W przekroju regionalnym po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym w maju spadek liczby internetowych ofert zatrudnienia wystąpił w większości województw.

Dotknął on zarówno województwa o niskiej, jak i o wysokiej stopie bezrobocia. Relatywnie największy spadek liczby wakatów notujemy w województwach opolskim, dolnośląskim oraz podkarpackim – wskazuje BIEC.

I dodaje, że w tym ostatnim regionie wakatów ubywa od czterech miesięcy wbrew krajowej tendencji. Liczba ogłoszeń opublikowanych w maju w stosunku do kwietnia wzrosła jedynie w wielkopolskim oraz lubuskim, a w pomorskim nie zmieniła się.

Poszukują pracowników niewykwalifikowanych

Wśród szerokich grup zawodowych w maju więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się dla zawodów niewymagających zaawansowanych kwalifikacji oraz w usługach – podają autorzy Barometru Ofert Pracy.

Dla przedstawicieli tej pierwszej grupy ofert sukcesywnie przybywa od blisko półtora roku.

Spośród wszystkich szerokich grup wakatów jedynie ta grupa przekroczyła obecnie poziom poprzedniego szczytu sprzed maja 2022 r., kiedy polska gospodarka była aktywnie napędzana polityką stymulacyjną.

Więcej wiadomości z rynku pracy

Nieźle wygląda sytuacja w usługach. Nie licząc lutego, gdy wystąpił niewielki spadek, popyt na pracowników rośnie przez cały bieżący rok.

W pozostałych szerokich grupach ogłoszeń zatrudnienia ubyło, przy czym relatywnie największe spadki notujemy w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Po trzymiesięcznym wyhamowaniu liczba wakatów z powrotem zaczęła maleć i obecnie oscyluje wokół najniższego poziomu od września 2020 r. – wskazuje BIEC.

Kryzys w HR-ze

Wśród ofert pracy adresowanych do absolwentów nauk społecznych i prawnych wzrost wystąpił jedynie w kilku kategoriach. Były to zawody związane z obsługą klienta, pracą na infolinii, branżą nieruchomości oraz pracą biurową.

Relatywnie największe spadki notujemy dla specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi oraz pracowników działu zaopatrzenia i działu prawnego – wskazują autorzy badania.

Jak zaznaczają, mimo ostatniego wzrostu liczba ogłoszeń skierowanych do pracowników call center, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi, ekonomistów, grafików, sprzedawców oraz pracowników działu zaopatrzenia nadal ustawicznie się kurczy.

W większości kategorii spadki mają charakter koniunkturalny, choć obserwujemy również kategorie, w których wakatów ubywa od lat. Są one związane z grafiką oraz handlem – wskazuje BIEC.

Z kolei zapotrzebowanie na pracę w call center spada z powodu coraz większego upowszechnienia inteligentnych infolinii i chatbotów.

Oprócz kategorii, w których wakatów ubywa, notujemy też takie, w których spadki wyhamowały. Były one związane z branżą bankową, pracą biurową, marketingiem oraz prawem. Wakatów przybywa z kolei w obsłudze klienta oraz nieruchomości – czytamy w raporcie.

Najgorzej jest z programistami i inżynierami

BIEC i WSZiI zauważają, że w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych w maju więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się jedynie dla pracowników bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz handlu internetowego, choć w tej drugiej kategorii wzrost był znikomy. W pozostałych obszarach miesiąc do miesiąca wystąpiły spadki, a największe dotknęły administratorów systemów informatycznych, inżynierów oraz programistów.

Z badania wynika, że aktywność pracodawców w zatrudnianiu absolwentów kierunków ścisłych, w tym głównie w informatycznych, pozostaje osłabiona. Po dwóch latach spadków w niektórych kategoriach ofert liczba wakatów nadal maleje.

Dalsze spadki obserwujemy w teleinformatycznej administracji, w zawodach inżynieryjnych oraz badaniach. Wyhamowanie spadków notujemy w zawodach związanych z programowaniem oraz handlem internetowym. Warto jednak zauważyć, że skala koniunkturalnych spadków w tych dwóch kategoriach była największa spośród wszystkich obserwowanych kategorii ofert pracy – komentują eksperci BIEC.

I dodają, że w przypadku e-commerce pozytywnie na zapotrzebowanie na pracowników może oddziaływać większa niż przed rokiem sprzedaż detaliczna przez internet. W budownictwie z kolei wraz z poprawą koniunktury w branży budowlanej skala spadków ofert pracy dla budowlańców zmniejsza się, co może być dobrym prognostykiem na przyszłość. Najlepsza sytuacja utrzymuje się w BHP. Liczba wakatów wzrasta od czterech miesięcy i obecnie oscyluje na historycznie wysokim poziomie. W maju wakatów ogłoszono najwięcej od czerwca 2022 r.

Najgorszy wynik logistyki od 2,5 roku

Z badania BIEC i WSZiI wynika, że w zawodach usługowych najwięcej nowych ofert zatrudnienia przybyło dla pracowników branży edukacyjnej oraz turystycznej.

REKLAMA

Liczba ofert pracy w tej drugiej kategorii ofert wzrasta od pięciu miesięcy i to w stosunkowo wysokim tempie. Co więcej osiągnęła ona nowe historyczne maksimum. W branży edukacyjnej, po stosunkowo dużych spadkach w ub. r., liczba ogłoszeń o pracy sukcesywnie wzrasta od pięciu miesięcy. Mimo to wakatów nadal jest mniej niż przed rokiem – zaznaczają autorzy BOP.

Największe spadki w porównaniu z kwietniem 2024 r. odnotowano w branży medialnej oraz w logistyce. W tej ostatniej na skutek pogarszającej się koniunktury liczba wakatów zmalała do najniższego poziomu od stycznia 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA