REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Tysiące Polaków ruszyło do banków. Wystartował Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Tylko do południa w pierwszym dniu funkcjonowania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. do banków zgłosiło się 10 tys. osób. Takie informacje przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Po kredyt z dopłatą państwa na razie można zgłosić się do jednego z dwóch największych państwowych banków detalicznych: PKO BP i Pekao SA. Rząd zapewnia, że wszyscy, którzy złożą wniosek w 2023 r., będą mogli skorzystać z programu.

03.07.2023
16:20
Bezpieczny Kredyt 2 proc. Tysiące chętnych w bankach
REKLAMA

Waldemar Buda poinformował w poniedziałek, że do południa do banków, które uczestniczą w nowym programie mieszkaniowym Bezpieczny Kredyt 2 proc., zgłosiło się ok. 10 tys. osób. Polityk zaznaczył, że nie wszyscy przyszli złożyć wniosek, bo część zajrzała do oddziałów banków tylko po to, by pobrać formularze lub zebrać potrzebne informacje. Według ministra to i tak jasny znak, że „zainteresowanie programem jest bardzo duże”.

REKLAMA

Uzyskaliśmy decyzję Komisji Nadzoru Finansowego, która poprawia zdolność kredytową nawet o 30-35 proc. w stosunku do wszystkich beneficjentów w ramach tego programu – ogłosił minister rozwoju.

Buda wyjaśnił, że decyzja ta sprawi, że beneficjenci programu albo będą mogli uzyskać wyższy kredyt, albo starać się w ogóle o kredyt w ramach bezpiecznego kredytu 2 proc. Polityk zapewnił, że wszyscy, którzy w 2023 r. złożą wniosek kredytowy, będą mogli z tego programu skorzystać. Dodał, że nie będzie żadnego limitu budżetu, ani żadnych limitów dotyczących metrażu.

Warunki uzyskania kredytu

Taki preferencyjny kredyt będzie mógł uzyskać każdy, kto w chwili składania wniosku nie skończył 45. roku życia, a jednocześnie nie ma i nie miał mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Co istotne, w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiała chociaż jedna osoba.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi pół miliona złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za metr kwadratowy mieszkania, ale przy tak ograniczonej kwocie kredytu zakup odpowiednio dużego mieszkania w większych miastach może być utrudniony.

Kluczowym elementem programu jest oczywiście dopłata do rat kredytu mieszkaniowego. Jest to różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata ta będzie przysługiwała przez 10 lat. Potem spłaty będą dokonywane na warunkach rynkowych.

Konto mieszkaniowe

Równolegle zostanie wprowadzony program Konto Mieszkaniowe, który ma służyć do odkładania na preferencyjnych warunkach pieniędzy na zakup mieszkania w przyszłości. Jest to po prostu specjalnie premiowane konto oszczędnościowe na cel mieszkaniowy. Kolejne rozwiązanie ułatwiające zakup mieszkania ma się pojawić w sierpniu. Chodzi o obniżony do 0 proc. podatek od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Z programem Bezpieczny Kredyt 2 proc. łączy się inne rozwiązanie, które ma ułatwić dostęp do własnego mieszkania osobom, które na zasadach rynkowych nie mają na to szans. Chodzi o gwarantowany przez BGK wkład własny. Co ciekawe, nawet jeśli ktoś ma zdolność kredytową na całość inwestycji, to i tak będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA